| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Bianca si am mare nevoie de ajutorul vostru, am doar 12 ani si mai am o sora de 2 ani si 8 luni, imi e foarte rusine sa spun dar...am incredere in voi, mama mea este foarte rea, tipa la mine din orice si este in stare sa ma omoare cu propria mana, m-a tras de par si m-a ridicat, si m-a batut cu paleta de batut covoare pentru ca: a pus niste rufe in pat di mi-a spus sa le strang, eu nu am inteles ce a spus, am rugat-o sa-mi mai explice o data dar nu a facut-o, si dupa aceea mi-a dat o palma pe fata si mi s-a inrosit si iritat fata, a dat cu toata puterea spanundumi de ce nu am sstrans rufele, si din cauza ca am cumparat cu o prietena cate un capucinno, si niste dulciuri, am mers la mine sa le facem, sa le punem in ccastronele, si eu am mers prima cu niste castronele, iar prietena mea cea mai buna a ramas in urma sa mai aduca ceva, in timpul ala a venit mama de la piata si a intrat in casa, cand m-am intors si eu si a inceput sa dea in mine, m-a intrebat (a tipat de fapt) la mine ca ea si-a pus in vitrina de la bucatarie bratara de aur si ca ma omoara daca dispare de acolo, astea au fost modivele din care aproape era sa ma omoare, va rog sa ma ajutati, si sa nu imi spuneti sa merg la protectia copilului, sau sa incerc sa vorbesc cu ea pentru ca e genul de "mama" care spune ca pe mine nimeni nu trebuie sa ma asculte ce am de zis si ca doar ei au dreptate, in ochii mei, rosi si plini de ura nu o mai vad ca pe mama mea, dar daca ii spun asta sunt sigura ca ma omoara. Miam mai adus aminte un motiv: eu cu prietena mea, care sta la 2 case distanta am propus sa ne punem in cutia postala scrisori, sa vorbim prin ele, in prima noapte cand am vrut sa facem asta, nu mi-a raspuns ca era tarziu, dar eu am cerut cheile de la cutie sa vad daca mi-a lasat ceva: am vazut ca nu merge sa descui si am dus cheia la loc, fata aceea nici o data nu mi-a pus acolo scrisorile, doar una care mi-a adus-o in mana, asa si peste cateva zile (tot nu umblasem la cutie) au observat mama si tata ca s-a strambat locul de la cutie unde bagi cheia, tot spuneau si tipau si ma bateau ca eu am rupt-o, (si ruginise gaura cheii de la zapada care a fost iarna) dar cand incercam sa spun adevarul spuneau sa nu mai mint si tot ma faceau in toate felurile : panarama, parasuta etc. dar eu nu facusem nimic! Dar nu vroiau deloc sa ma asculte. Eu de fiecare data fac curatenie si tot nu ii este de ajuns, atunci cand ma asej si eu in pat incepe: lenesa, trantora, nu faci nimic toata ziua... Am de gand ca intr-o buna zi sa plec de acasa, nu stiu ce o sa fac, ce o sa mananc, unde o sa ma duc, dar vreau sa scap de toata viata amara pe care mi-a facut-o "mama"si "tata", si de multe ori mananc bataie grava din cauza surorii mele care e in totdeauna "fericirea parintilor"pe ea o cred si pe mine nu! Nu stiu ce sa fac, va rog! Dau fuundita!

40 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Sincer, imi pare tare rau pentru tine, vorbeste si tu cu cineva apropiat, sunt sigura ca te va intelege in privinta vietii pe care o duci cu parintii tai, ca si tine eu spun ca nu as mai considera-o mama.Ma mai gandesc si la sora ta, oare va pati la fel si ea cand se va face mare? Pacat, mie imi vine sa plang pentru tine, prin cate treci si orice ar face un copil, nu trebuie sa-l bati, insa mamei tale daca ii vei explica toate sfaturile pe care le-ai primit de la noi, nu va intelege, va considera ca sunt niste rauri pentru tine.Cum a spus un user mai sus, apeleaza la un profesor(profesoara)si poate vei reusi sa scapi de suferintele acestea.Iti doresc mult noroc in viata!

| antonia09 a răspuns:

E greu sa dai sfat unui copil de 12 care trece printr-o astfel de drama.
Ceea ce iti pot spune este sa te adresezi psihologului scolii, preotului din parohia ta, unei asociatii umanitare care sa asculte ceea ce ai tu de spus si sa incerce sa te ajute intr-un fel.
Solutia cu plecatul de acasa, nu ajuta pentru moment deoarece esti inca minora si nu poti lucra pentru a te putea intretine.
Mama ta are nevoie de ajutorul tau pentru a o supraveghea pe cea mica, tu cata atentie acorzi surorii tale? Este greu pentru un parinte sa tina o gospodarie si sa aiba grija de 2 copii.
Daca incerci sa te implici un pic mai mult in educarea surorii tale si o ajuti pe mama in gospodarie cu siguranta se va schimba situatia.
In cazul in care vor continua abuzurile fizice impotriva ta trebuie sa apelezi imediat la Protectia copilului.

| kaya a răspuns:

Trist dar adevarat cum pot fi unii parintii, mama ta te-a batut pentru ca nu vrea sa aduci straini in casa ii este frica ca i-ar putea disparea lucruri.Imi pare tare rau ca viata este asa dura cu un copil de 12 anisori.Stii de cand aprintii au facut-o pe surioara ta atentia lor a fost aruncata toata asupra ei, intre voi e o diferenta de 10 ani in timpul asta cum a fost? S-au purtat la fel cu tine? E foarte grav ca te bate asa rau daca ai spune cuiva sa te ajute sigur protectia copilului ar actiona, ai putea sa vorbesti cu o ruda, bunici sau un profesor.Sa pleci de acasa nu e o solutie buna pentru ca esti fata si se pot intampla multe, trebuie sa fii tare si sa incerci sa mergi cu capul sus orice s-ar intampla.Numai bine si mult noroc ai grija ce faci kiss

| mihaa a răspuns:

Imi pare foarte rau, si undeva in povestea ta ma regasesc si eu, toata viata am suferit din cauza mamei noroc ca tata a fost mai apropiat de mine, dar. la 18 ani parintii au divortat si tata plecase in lokurile natales i eu am ramas cu mama si fratele meu care ma rupea cu bataia, desi munceam, aveam serviciu ajutam cu banii in casa, nu era destul, finalu? m-am maritat fara sa iubesc cu cine mi-a iesit in cale, o perioada sotua fost ok dar... ultimii 2 ani ma tokat si el aproape am inebunit cu nervii, dar am 2 fetite si uite asa rabdd, noroc ca sotu nu am bate si are perioade cand este bun dar are perioade cand este nebun, concluzia o viata de rahat, multa bafta iti doresc pup miha

| Ancutsa a răspuns:

Buna, Bianca!

Imi pare foarte, foarte rau sa aud aceste cuvinte de la tine. Dar crede-ma ca asa ceva nu am mai auzit, ca mama ta care te-a facut si ti-a dat viata sa te omoare :O. atunci pentru ce te-a mai facut? straight face
Esti inr-o dilema totala, singurul meu sfat este sa vorbesti cu o matusa, bunica, ceva apropiat de familie si sa le spui tot ceea ce ti se intampla!

Ai grija de tine! [ sa ne mai scrii ] :*

| Lorelai a răspuns:

Ceea ce spui tu e foarte grav. Chiar asa de rai sa fie parintii tai?thinking Parca nu imi vine sa cred. Tu ii jignesti pe ei? Le razpunzi? Ca poate acest lucru ii scot si mai tare din sarite. Stau si ma gandesc sigur nu au probleme cu capul? Sau poate sunt stresati si ei de viata pe care o au si se razbuna pe tine. Inainte sa apara sora ta se purtau asa cu tine? Macar tatal tau te protejeaza mai mult decat mama? Imi poti raspunde pe privat la aceste intrebari daca vrei. Daca tu nu ii poti face sa inteleaga, poti cere sfatul, ajutorul altor parinti, bunicilor, rudelor si sa ii pui sa discute cu parintii tai, eu cred ca e cea mai buna varianta.

| anss23 a răspuns:

Vorbeste cu un profesor despre asta, sau cu cineva in care ai incredere.

| elamit a răspuns:

Nici nu stiu ce sa-ti raspund m-ai lasat masca, e foarte greu pentru tine dar incearca sa fi ascultatoare fa tot ce spun si vazi atunci daca se schimba ceva la ei.

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Buna!
situatia ta este foarte grea!
poti vorbii pe ascuns cu bunicii, matusile, unchii, rudele etc. sa le ceri un sfat. eu cred ca asa o sa rezolvi macar 20% din problema ta. poate te poti muta la o ruda. sau sa vorbeasca o ruda cu parintii tai ca sa le spuna ca nu este normal ce se intampla happy ca tu nici nu-i mai consideri mama/ tata happy.

| anonul a răspuns:

Esti abuzata de nenorocita aia x-( suna la 112 sau du-te la rude si spune ce ti se intampla... stiu ca ar putea sa te duca la centru de plasament dar nimeni nu merita asa ceva sad

| TwixulDrept a răspuns:

Incerca sa vorbesti cu tatal tau despre asta, sau cu amandoi si sa le spui ca degeaba te bat, nu rezolva cu nimic situatia sau cand te mai fac asa sa le intorci spatele si sa le spui ce simti, daca ei te fac,, parasuta " tu de ce sa nu le spui ca sunt niste parinti de nimic?

Bunici prin apropiere ai? Te inteleg? Sunt mai buni? Poti sa te muti la ei. Sau sa le spui parintilor tai ca daca mai fac asa pleci de acasa, te muti nu stiu la o prietena. Dar asa nu se mai poate traii ...La scoala poti spune dirigintei/dirigintelui si poate te pot ajuta

| BrD a răspuns:

Suna la protectia copilului si povesteste'le ce se intampla

| Gentiana a răspuns:

Cand am citit, m-am ingrozit! Acestia nu se pot numi parinti! Incerca sa le faci pe plac, incerca sa...nu deci nu mai am cuvinte.
Am o intrebare:Tot asa se purtau cu tine inainte de aparitia surorii tale?
Incearca sa vb. cu niste neamuri apropiate tie, daca cu ei nu se poate, si... poate ai noroc ca acele neamuri sa discute cu parintii tai, si sa va impacati! Mult noroc si numai bine!

| ary a răspuns:

Din ce spui, se vede clar ca mama ta nu are incredere in tine. Pe surioara ta nu poti sa o acuzi de nimic are 2 ani si 8 luni cum ai spus si tu. Probabil asteapta mai mult de la tine, lipsa voastra de comunicare nu face decat sa adanceasca relatia dintre voi doua. Incearca sa vorbesti cu tatal tau despre ce te supara sau cu cineva apropiat familiei. Si doamne fereste sa pleci de acasa.

| ary a răspuns:

Nu sunt de acord cu nici un fel de abuz dar cred ca totul este exagerat si deformat. Bianca, e rusinos sa-ti discreditezi mama doar pentru ca are disperata nevoie de putin ajutor in casa din partea ta, iar tu probabil o sfidezi si o ignori. Ti-am citit toate intrebarile si postarile tale si nu pari deloc un copil abuzat, dimpotriva iti petreci timpul la calculator si TV, te-ai apucat de fumat, iti aduci prietenii acasa fara acordul parintilor si va serviti cu capuccino (bautura neindicata de altfel copiilor de 12 ani), esti geloasa si invidioasa pe sora ta de 2 ani si 8 luni care abia daca a iesit din pampers, esti "experta"in a da sfaturi despre relatii si cum se "agata" baietii". Asta spune multe despre caracterul tau. Cred ca tot ce ai scris aici despre parintii tai nu au nici o legatura cu realitatea, fiind intr-o disputa inegala, ai vrut sa te razbuni intr-un fel cautand aliati pe forum.La un moment dat chiar te-am crezut.

| adi4ever a răspuns:

Sunt bolnavi rau de tot parintii tai, trebuie sa se duca pe la Socola si Balaceanca sa se interneze acolo, eu zic sa te duci la o ruda de a ta(cea mai apropiata de tine sufleteste) si sa ii spui prin ce treci, totusi eu zic sa te duci la protectia copilului nu prea mi se pare normal sa dea in halul ala in tine ca totusi nu esti papusa lor pe care sa isi descarce nervii

| tia a răspuns:

Pai eu zic ca daca de buna voie nu inteleg atunci e destul de grav. Si un copil de 12 ani nu poate creste in astfel de conditii. Trebuie sa ii faci sa inteleaga ca nu se creste un copil cu bataia, si ca nu se fac diferente intre copii. Sincer imi pare rau pentru tine. O sa ramai traumatizata pe viata din cauza unor oameni fara minte. Ai grija ce faci, dar gandeste-te bine inainte.

| soricica a răspuns:

Buna Bianca. Imi pare rau de ceea ce esti supusa sa traiesti. Am sa iti dau mici sfaturi, care sper sa iti fie de ajutor.
Incearca sa iti impui punctu de vedere, nu te mai lasa calcata in picioare. Da ea, dai si tu. Daca nu o mai poti considera "mama", din cate ai povestit, eu chiar nu o pot considera a fi "mama", in momentul in care ea te-a lovit, lovesteo si tu. Nu poti cu palmele, ridica scaunu deasupra ei, sa vezi ca o sa faca.--asta daca esti o fire mai indrazneata.
Daca nu, trebuie sa ia vreo matusa, bunica, ruda prin apropiere. Vorbeste cu ea, sau mutate la ea. Scapi de asa zisa "mama".
Multora o sa li se pare absurde sfaturile mele, dar va spun sincer, am avut si eu o perioada in care nu ma intelegeam deloc cu mama, si i-am spus ca daca se mai atinge o singura data de mine si-o ia. Nu m-a crezut si cand s-a vazut cu scaunu deasupra ei, a incremenit. De atunci stie sa nu se mai certe cu mine, se comporta de parca zici ca as fi un ou si sa nu ma sparg[laughing].
Oricum sper sa iesi din situatia asta cat mai repede
Bye:*

| fashionaddict a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tinesad
Am mai auzit cazuri din astea.
Daca meergi la protectia copilului or sa te ia si or sa te duca la orfelinat(nmu cred ca vrei asta).
Ai putea sa vorbesti cu o ruda si sa ii trimita pe parintii tai la un psiholog sau ceva sau sa te tina la ei ceva timp.
Bafta!

| fashionaddict a răspuns:

Nu recomand nici plecatul de acasa(cu toate ca pe o prietena a ajutat-o).
Sa ne zici si noua cum ai rezolvat problema:-s
Bafta!

| fashionaddict a răspuns:

Apropo...de unde esti?

| roxpau a răspuns:

Doamne mi-au dat lacrimile cand ti-am citit povestea te sfatuiesc sa vb cu rude apropiate gen bunici, unchi, matusi spune-le ce induri acasa si daca vezi ca nu se inbunatatesc lucrurile te sfatuiesc sa vb cu psihologul scoli daca aveti el te va sfatui si te va indruma si daca nici asa parintii tai continua sa iti faca viata un calvar eu zic sa te adresezi protectiei copilului nu este normal ce fac mama ta nu vreau sa te superi pe mine dar eu sa stii cred ca are ceva probleme mintale daca poate sa te bata in asemenea hal decat sa se intample o nenorocire mai bine anunta protectia copilului
te pupic si sper din suflet sa auzim de bine ai grija mare mare de tine

| Panda15 a răspuns:

Mi-e mila de tine chiar imi pare rau sad te inteleg dc nu vrei sa apelezi la protectia copilului poate nu vrei sa le faci rau pleaca de-acasa du-te la o prietena ta cea mai buna si vezi daca iti duc lipsa sau poti smug sa ii ameninti ca suni la protectia copiluluibig grin

| loveaholic a răspuns:

Bianca, este groaznic prin ce treci. Cum spun si ceilalti, ar fi o idee buna sa vorbesti cu o ruda apropiata, da r ai grija ca ei sa nu afle pentru ca te-ar bate si mai tare dupa cum mi i-ai prezentat. Protectia copilului este, totusi, o solutie destul d ebuna pentru ca o ruda nu ar avea la fel de mult influenta. Ai putea sa rogi pe cineva apropiat sa vina cu tine pentru ca fiind adulta te va ajuta.

| andreeadeeathebest a răspuns:

Oo; problema ta e fff grava
deci nu pleci nicaieri ramai acas
daca te mai face in toate felurile spune-i ca ea te-a nascut si ca ar trebui sa nu vb cu tine asa deoarece ea este mama ta.
daca te bate spune-i in felul urmator:
hai, omoara-ma in bataie ca se vede ca nu iti e mila de mine!
dar sa stii ca adevarul iese la iveala.
si atunci iti iei hainele din dulap le pui intr-o valiza si mergi cateva ore la prietena ta o sa vezi ca vine dupa tine.

***Sper sa functioneze***

| Doar eu_8334 a răspuns:

Wooow asta da problemastraight face

Din cele scrise de tine vad ca nu ai cu cine discuta. Ar sa apelezi la protectia copilului chiar daca nu vreistraight face.

Totusi sa pleci de acasa nu este cea mai buna solutiestraight face daca nu ai unde sa te duci.

Ar trebui sa te impui sau sa gasesti macar o persoana care sa te sprijine...

Totusi cati ani ai?

| Doar eu_8334 a răspuns:

SCuze ca te-am intrebat cati ani ailaughinglaughing...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce sector stai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o problema grava.chiar daca nu vrei trebuie sa apelezi la protectia copilului. o sa iti dea alti parinti si conditii mai bune iar pe parintii tai o sai pedepseask. tu ai sa ai parinti buni si ai sa fii fericita iar parintii tai o sa sufere.nu asta iti doresti? oricum ce ai alege si parintii tai o sa planga dupa tine pentru ei teau crescut 12 ani si mama ta care zici u ca e asa de rea ti-a dat viata.mai bine faci ce iti spune inima. te PwP si sper sa se rezolve problema...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma gandesc la ceva, dar nu as vrea sa te ingrijorez. Am mai auzit astfel de cazuri doar ca, fata care avea aceeasi problema ca si tine fusese adoptata.sad
Pare stupida intrebarea dar, Esti sigura ca sunt parintii tai reali? Adica, nu cred ca un parinte ar fi in stare sa isi omoare propiul copil.

Eu, in locul tau, as fugi de acasa si m-as duce la bunici, la matusa sau la rude mai apropiate, si le-as spune toate problemele cu parintii. Sau te poti duce la o prietena in care ai incredere ca nu ``te va da de gol``.
In cel mai rau caz, Poti suna la Protectia copilului.sad Daca parintilor tai nu le este mila de propriul copil, copilului de ce sa ii fie mila de proprii parintii?