| qxpsea a întrebat:

Buna!
Sunt impreuna cu iubitul meu de 10 luni. La inceput il iubeam forte mult dar lui nu-i prea pasa. Acum el ma iubeste foarte mult si se vede dar sentimentele mele s-au cam dus. Tin la el dar nu il mai iubesc cum il iubeam. Am vrut sa ma despart de el dar nu m-a lasat inima sa-l vad suferind. Acum se comporta mai frumos ca niciodata si totusi eu nu mai simt caldura aia cand il vad. nu l-am inselat si nu imi place de nimeni dar simt ca usor usor o sa ajung sa nu mai tin deloc la el. nu stiu ce sa fac. mi-as dori sa fim ca celelalte cupluri dar el nu vrea deloc sa coopereze. suntem firi destul de diferite. are si parti proaste care m-au indepartat de el.e foarte (chiar exagerat ) de gelos, se comporta ca un copil si nu stie cand sa fie matur si cand nu, face glume nu prea sarate, nu vrea sa iesim niciodata in oras. ma tine inchisa in casa, cand iesim sa ne vedem nu vine inaintea mea si nici nu ma conduce acasa, a dat de doua ori in mine si cand se ma face in toate felurile. cand stam in casa bate numai apropouri legate de sex. daca nu vreau sa fac "ceva " ma obliga sa fac acel lucru si daca il refuz se enerveaza. nu stiu ce decizie sa iau. are si parti bune dar si parti proaste. merita sa raman cu el sau sper la o schimbare degeaba?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Cel mai bine ar fi sa lamurim niste lucruri...
Nu m-a lasat inima sa-l vad suferind"
Dar pe el l-a lasat inima sa dea in tine.
Sta cu tine numai pentru corp,te obliga sa faci anumite lucruri, te bate, nici macar nu vrea sa iesiti amandoi.
Ce naiba, te tine in casa de parca ii este rusine cu tine! Nu esti jucaria lui, nu esti un animalut de companie, esti o fata iar el este un porc.

Bun, zici ca are si parti bune? Care ar fi acelea? Te cred si eu ca nu mai simti acea "caldura cand il vezi" dupa tot ceea ce ti-a facut, dupa cum te-a tratat.

Scuze ca spun asta dar parca nici nu esti iubita lui ...mai degraba o prizoniera.

Ai 2 variante. Ori il obligi si tu sa se schimbe radical *ceea ce nu recomand, s-ar putea sa fie agresiv, s-ar putea sa dea in tine...* ori renunti la el si nu te mai gandesti la ce a fost in trecut.

Nu merita!
Gandeste-te numai, daca face asta acum atunci la sigur cand "o sa fiti casatoriti" o sa ajungi si mai rau.

Ai grija!

Succes!

Ps : Atunci cand te desparti de el *daca decizi s-o faci atunci sa fie rapid si finut* Daca te desparti de el intr-un mod urat atunci nu se stie de ce ar fi in stare. Te-a lovit o data, de doua ori deci a 3-a oara o sa-i fie cu atat mai usor.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu se schimba niciodata. Trebuie doar sa te gandesti daca tu vrei sa traiesti cu el asa sau nu. daca te-a batut, te va mai bate, din ce in ce mai des, mai rau si pentru chestii mai mici (prima oara este foarte greu sa dea in tine, a doua oara de 1000 de ori mai usor, a treia oara ed un milion de ori mai usor, iar apoi devine ceva natural). daca te forteaza sa faci sex, asta se numeste viol, in pat fiecareface strict numai ce vrea, iar tot ce urmeaza dupa „nu" este viol. Un barbat capabil sa violeze o femeie, chiar si in modul asta de viol de cuplu, este in stare, la o adica, sa o trimita si sa se prostitueze, sa o ofere gaj si daca datoreaza niste bani, iar apoi sa o schingiuiasca din gelozie.

| neutrino a răspuns:

Din spusele tale se vede ca are multe calitati bune, pe care le pune in evidenta cu palmele: tie insa nu-ti trebuie asa ceva!

| T0T a răspuns:

Se vede că nu îl iubești și nici nu l-ai iubit.

| qxpsea explică (pentru T0T):

Si de ce spui asta?

| T0T a răspuns (pentru qxpsea):

Iubirea nu se duce. Tu doar îl plăceai, nicidecum iubeai.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

ba da, si iubirea se duce

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Fără motiv nu. Altfel nu e iubire.

| Doub a răspuns:

Da' ce eşti tu, măi? Animalul lui de companie? Nu, nu merită.

| NoRegretsxx a răspuns:

Din pacate, pentru el, ar trebui sa te desparti de el. Nu are rost sa il faci sa isi piarda timpul cu tine. Doar amani inevitabilul.

| 7octombrie a răspuns:

De ce mama dracului mai stai cu el? Bai da-mi o explicatie te rog frumos ca eu nu pot sa inteleg genu' asta de femei. Nu pot! Lasa-l naibii sa faca ce vrea, numai nu cu tine ca nu esti obiect si carpa de maturat pe jos. Esti o fiinta umana, un sulfet de om!

| qxpsea explică:

In ultimele zile m-am tot gandit la ce mi-ati zis. problema e ca nu stiu cum ar trebui "sa ma despart de el ". ma va suna intr-una, ma va acuza ca mi-am batut joc de el sau ca am profitat de el ( si nu imi imaginez de ce tot spune asta ). se va taia, imi va spune ca vrea sa se omoare si va bea si v-a fuma pana i se va face rau. si probabil se va apuca iar de droguri. nu vreau sa-si fac rau. nu vreau sa-l am pe constiinta. cum ar trebui sa evit lucrurile astea?
ps : stiu ca va face asa pentru ca i-am mai spus odata ca vreau sa ne despartim si exact asa a facut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru qxpsea):

Faptele anuntate nu sunt si executate. Incurajeaza-i amenintarile ca sa ai siguranta in ceea ce va urma sa se intample dupa despartire.

| sofisis a răspuns (pentru qxpsea):

Asa si? Nu este nici treaba si nici responsabilitatea ta modul in care pricepe el informatiile!
Daca preferi sa stai sa te bata, e alegerea ta. In 10 luni a dat deja de DOUA ORI in tine si te-a jignit. De aici incolo se vor intensifica lucrurile.
Deja dupa 10 luni te tine inchisa in casa strict pentru placerile lui sexuale.
Brigaela are dreptate (foarte rar ai sa ma auzi pe mine spunand asta), ceea ce face el se numeste viol, se numeste intimidate, terorizare si multe altele care ....sunt penale. In caz ca nu stiai. Ii poti face dosar penal.
Stii, e o vorba, mai bine sa planga ma-sa decat mama.
Fa ceea ce e mai bine pentru tine.
O sa planga, sa se taie, o sa ameninte, eventual o sa te urmareasca o perioada...dar pe termen lung...trebuie sa dispara din viata ta.
Si inca ceva, spune rudelor si prietenilor ca te desparti de el ca e violent. Stiu ca e greu si rusinos dar e VITAL ca toti cei din jurul tai sa stie si sa formeze un scut protector in jurul tau. Altfel, vei face fata mult mai greu asalturilor lui.