| anonim_4396 a întrebat:

Am o MARE problema haideti sa o luam cu inceputul. Mama mea cand era pe clasa a 8 si a trebuit sa invete pentru evaluarea nationala la romana, s-a chinut foarte mult si a cazut in depresie (asta am aflat de la bunici si tata) eu atuncia nu eram.Nu a fost o depresie grava asa ca nu a fost nevoie de doctor, i-a trecut dupa ce a trecut evaluarea. Peste 10 ani cand m-a nascut pe mine dupa 2 luni a cazut iarasi in depresie, spunea ca nu o sa aiba bani sa ma creasca chiar daca noi aveam cam 5000 de euro in casa in acel moment, tata a dus-o la spital. Dupa cam 2 saptamani i-a trecut, in 2017 iar a cazut. Eu aveam 8-9 ani, a fost o depresie extrem de grava, a fost dusa la acelasi spital ca in urma cu 9 ani iar acolo cei de a colo i-au dat medicamente, doza prea ridicata iar apoi i s-a "inchis gatul". Adica nu mai putea inghiti nimic. Atunci a transportat-o la spitalul judetean (de nebuni)iar acolo au tinut-o 2 luni, apoi doctorita de acolo a spus ca nu se poate vindeca si s-o luam asa acasa.Am luat-o, ea i-a dat un tratament 2 pastile pe seara un fel de somnifer, ea la cam 6 luni de atunci merge la control si ii tot reduce doza iar in ultimul timp i-a redus-o de tot dar mama nu poate sa doarma fara ele asa ca doctorul i-a spus sa ia un sfert de pastila. Apropo ea a cazut deoarece i-a imprumutat la o femeie 3000de lei si nu i-a mai dat inapoi (a fost si pe la politie (acea femeia a dat-o la politie) iar ea canta si tinea biblia in mana si plangea aproape intruna.
Iar in prezent acum cred eu si cu tata ca iar e in depresie deoarece nu poate dormi noaptea, vorbeste foarte mult si repede (inainte nu vorbea asa de mult) si cand bunica mea (soacra ei) a zis ceva de spital era s-o bata si apropo in ultimul timp face foarte mult curat pana la 12 seara si se scoala la 5 dimineata (si la ea acasa si pe la alte femei).
Daca nu ati inteles ceva ma puteti intreba si dati-mi sfaturi daca e cazuta in depresie sau nu si daca da, sfaturi foarte multe (daca as spune sa mergem la spital /phiholog etc. Cred ca m-ar si bate)
Multumesc ca ati citit povestea mea (nu stiu daca am pus bine categoria)

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Da, are toate sansele sa fie iar in depresie. Depresia nu se vindeca ci se trateaza dar apoi reapare la orice ocazie. Daca nu a fost pana acum la un psiholog ar trebui sa mearga, un psiholog ajuta foarte mult, crede-ma.
Din pacate tu nu prea poti sa ii faci nimic, depresia nu se vindeca cu o simpla vorba

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cand ai depresie mergi la psihiatru nu la psiholog, vorbele nu refac un dezechilibru chimic din creier, sa va intre bine in cap, mersul la psiholog in materie de tratare a unei depresii este precum diferenta intre a face sex si privitul de videochat, faci sex dar cu privitul, asa este si cu psihologul si psihiatrul, psihologul face videochat cu pacientul, tu te uiti ca prostul si dai bani!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Simpatic):

Depresia are si o componenta psihologica, nu am zis sa nu ia tratament, am zis sa ia tratament combinat cu psihoterapie, e o diferenta cand le combini. Asa ca nu te mai da destept ca nu esti

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti tu destepta? ma faci sa rad, vezi sa nu ai acelasi traseu monoton ca al trollilor de pe aici.
la raspunsuri incapatanate toti va dati destepti, la capitolul viata sunteti pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e in depresie și cu cât ii veti acorda mai multă atenție, cu atât mai tare se va adânci în depresie (ASA FUNCTIONEAZA).

| Alle236 a răspuns:

Am uitat sa specific ca aseara a luat un medicament intrec deoarece se simtia foarte obosita ca sa doarma mai bine dar ea a luat medicamentul la ora 7 seara a dormit pana pe la 12 noaptea iar ea s-a trezit (eu dorm cu ea in pat, iar tata in camera mea deoare salteau din dormitor e foarte tare dar mie imi place ) eu eram pe telefon si i-a fost foarte rau i s-a umflat limba in gura si era ametita am dus-o la baie cum am putut apoi neam intors in pat ei i-a fost extrem de cald si am stat cu geamul deschis si spunea cate ceva ce a discutat de exemplu la lucru cu mine acasa si din astea mia mi-a fost foarte frica sa nu intre in coma sau ceva si sa moara in somn asa ca am luat o pompita si o tot stropiam cu apa (ia mai trecut caldura) a vorbit vreo 4 ore dupa care nu a mai vorbit si am adormit iar ea s-a trezit la ora 6 si s-a apucat de facut curar

| Simpatic a răspuns (pentru Alle236):

Limba umflata nu e semn bun, poate arata o alergie la acel medicament, posibil doza sa fi fost mica astfel ca nu a facut soc anafilactic, pe viitor mare atentie daca se mai umfla limba suna la salvare, socul asta este mortal (anafilactic) pentru ca ramai fara aer.
Trebuie discutat cu medicul despre acest aspect!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Alle236):

Cati ani are mama ta?

| Alle236 a răspuns (pentru Furnicuta000):