| doreal a întrebat:

Astazi e o zi foarte dificila pentru mine. Mama vrea sa divorteze de tata. Tata cred ca a innebunit, nu mai judeca. Urla la mine, face scandal din nimic. Mama e satula de toate scandalurile, vrea sa divorteze si eu nu stiu ce sa fac sad. Sa o sustin pe mama sau sa ii impac. Eu in momentul de fata tremur de nu mai pot.îcrying.
Ce sa fac? Din cauza tatei am intrat oarecum intr-o depresie. M-am inchis foarte tare in mine. Mama e satula de el. Va rog un raspuns repede. Multumesc sad.

Răspuns Câştigător
| SabinaQueen a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i lasi sa-si rezolve problemele singuri, pana la urma sunt adulti. Nu cred ca ar trebui sa ai o depresie din cauza asta, pana la urma bucura-te ca parintii tai sunt in viata, ca mama ta e alaturi de tine. Sunt asa de multi copii orfani(nu ca eu as fi printre ei).

26 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mama ta este singura care trebuie sa aleaga calea cea mai buna, iar tu trebuie sa o sustii in alegerea facuta.

| doreal explică (pentru neutrino):

Da, dar sunt eu la mijloc, nu se poate odata sa imi spuna ca divorteaza si odata ca nu, se joaca cu mine. Stiu ca e nehotarata, eu nu as vrea sa divorteze veci. Asa a mai facut odata ca divorteaza si nu a mai divortat. M-am bucurat, dar vad ca iarasi incepe. Nu pot sa se joaca cu mine.

| doreal explică (pentru neutrino):

Scz, sa se joace.

| Oana92 a răspuns:

Nu ai cum sa intervi intre ei si nici nu e bine sa o faci. Imi imaginez ca e greu si ca esti la mijloc, dar decizia e doar a lor. Ei trebuie sa hotarasca daca se pot schimba si mai pot avea o familia impreuna sau daca e mai bine sa o ia pe drumuri separate. Incearca sa nu te bagi si sa nu iei partea nimanui, chiar daca nu pare, vina e a amandurora si tu ii vei rani daca vei tine partea unui sau altuia. Tu incearca sa te menti pe linia de plutire si sa iti vezi de treaba ta chiar daca e greu. Capul sus, curaj!

| doreal explică (pentru Oana92):

Nu m-am gandit in viata mea, ca se va intampla sa ajungem la asta. Il credeam pe tata perfect dar uite ca nu e sad. Cel mai bun tata din lume, dar s-a schimbat mult crying.

| Oana92 a răspuns (pentru doreal):

Dar poate nu s-a schimbat, poate trece printr-o perioada mai dificila. Poate are probleme la serviciu, traverseaza o perioada grea din punct de vedere emotional, poate mama ta ii alimenteaza constient sau nu furia, poate sunt schimbarile datorate varstei, poate pur si simplu a ajuns intr-un moment in care din motive diverse a clacat. Nu il mai judeca, nu de asta are nevoie.

Eu stiu ca e greu (chiar stiu!) cand un parinte devine dificil si cand toti ajung sa sufere din cauza lui, dar tu nu ai ce facesad Din pacate!

Oricum ar fi el tot tatal tau ramane, cel care pana acum era perfect. Poate nu ar strica sa ii spui cat de perfect il vedeai pana acum si cat de dor iti e de acel el. Dar daca faci asta fa-o atunci cand e calm si vorbeste-i din suflet. Poate are efect. Bafta!

P.S. Daca vrei poti sa mai imi scrii in privat happy

| doreal explică (pentru Oana92):

Chiar, vreau sad sa iti scriu in privat.

| Oana92 a răspuns (pentru doreal):

Oricand doresti happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, insa imi pare rau si mai rau sa iti spun, dar nu cred ca incercarile tale vor avea o mare influenta asupra relatiei dintre parintii tai. Cred ca cel mai bine ar fi sa ii sustii pe amandoi, indiferent de decizia pe care o vor lua. Tatal tau are motivele lui pentru care se comporta asa cum se comporta in ultima perioada, iar mama ta are motivele ei pentru care ia in considerare divortul. Copilul, de obicei, nu stie toate amanuntele pe care le cunosc parintii, in legatura cu relatia lor. Ei isi stiu problemele si le discuta. Daca le pot rezolva este foarte bine, daca nu, atunci hotarasc sa o ia pe cai separate. Din pacate, copilul nu are nicio putere asupra deciziei lor, iar daca are atunci nu face decat sa ii forteze pe parinti intr-o situatie in care nu se simt fericiti. Nu uita, parintii tai sunt oameni in toata firea, maturi, daca exista o problema pe care nu au putut sa o rezolve, inseamna ca nu poate fi rezolvata, cel putin nu cu ajutorul copilului. Este de inteles ca suferi in situatia asta, insa si ei sufera. Nu incerca sa ii impaci ori sa ii fortezi sa se impace, daca ei nu au reusit singuri sa gaseasca o cale de impacare. Daca tu vei incerca foarte mult sa ii impaci este posibil ca mama ta sa observe cat esti de afectata si sa se decida sa ramana in aceasta relatie doar ca sa nu te faca sa suferi. Nu incerca sa le influentezi deciziile, intr-o relatie nu are loc o a treia persoana si este posibil ca incercand, sa ajungi sa ii fortezi sa stea intr-o relatie care nu ii mai face fericiti, doar de dragul tau. Incearca sa fii puternica si sa ii sustii pe amandoi, indiferent de decizia la care ajung. Nu uita si lor le este greu insa indiferent de ce vor face pe tine te vor iubi in continuare si sunt convinsa ca vor incerca amandoi sa faca parte din viata ta, cat mai mult posibil.

| doreal explică (pentru OoBunnyoO):

Pai, tata e un rautacios sad, pana cand l-am cunoscut mai bine si eu sunt mai matura ca el, asta e singurul adevar. Ma injura, ma face in toate felurile, aud injuraturi si la adresa mamei, sunt ei soti dar mama e mama. Face scandal in fata mea si i-am spus ca nu e bine sa faca scandal in fata mea si sa o injure pe mama, iar el m-a amenintat ca imi sparge laptopul (la nervi sparge orice din casa). Dar sincera sa fiu sunt obisnuita cu asa ceva.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru doreal):

Cred ca cel mai bine ar fi sa ii lasi pe parintii tai sa isi rezolve problemele. Nu este bine pentru tine sa traiesti constant in certuri si cu un parinte oarecum violent si nici mamei tale nu cred ca ii face bine. Probabil ca mama ta ii va spune ca daca nu se poate schimba o sa divorteze de el, iar tatal tau va avea de facut o alegere. Veti vedea cum ii va da curs, insa cred ca uneori este mai bine ca parintii sa o ia pe cai separate, decat sa se chinuie impreuna si sa chinuie si copilul.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant prosti gramada amandoi.doi idioti care si-au jurat credinta vesnica, si au clacat crezandu-se smecheri si isteti.acuma isi inchipuie ca parasind, si fiind javre o sa-i ia altii de buni.dar o vorba romaneasca zice asa; cine a pierdut drumul dintai, zice bgdaproste si de carare.or sa se caute iarasi fiindca atunci cand pierzi ce ai avut vezi de fapt ce ai pierdut.TU? vezi-ti de viata si punele in vedere ca trebuie sa aiba grija de tine, altminteri mergi la autoritatile statului.profita de ei si fa-i sa simta ce inseamna sa spargi familia din egoism si prostie crasa.

| doreal explică (pentru anonim_4396):

Cam da, adica odata se desparetesc odata se impaca. Eu sunt satula :/.

| Happyjump a răspuns:

Încearcă sa ii împaci, timpul este cel mai bun medicament, daca nu reusesti asta e, la urma urmei este relația lor dar totuși explica-le cat de mult contează pentru tine

| doreal explică (pentru Happyjump):

Mersi de sfat. S-au mai imbunat treburile dar :/, nu stiu ce se va alege.

| Happyjump a răspuns (pentru doreal):

Ma bucur

| dianaandra1467 a răspuns:

Hei, toți părinții se mai ceartă. Stai liniștită, și la mine s-a întâmplat odată un scandal mai cu țipete, dar tot în râsete și zâmbete s-a terminat. Dacă părintele e obosit, logic că nu judeci bine dacă nu dormi puțin, și logic că mai comentează la tine și chestii, iar eu sunt firea de gen "... dadadada... dadadada..." adică ce nu îmi convine ignor, nu comentez, că după se înrăutățește situația, si asta e valabil până și la colegi. Cine știe, poate tatăl tău trece/trecea ( dacă s-a rezolvat situație mă bucur ) printr-o perioadă mai proasta. Susține pe cine crezi că te va ajuta în viața asta, dar îți spun eu sigur... Ca mama nu te mai iubește nimeni happy

| CaLyStuu a răspuns:

Cel mai bine e sa ii dai dreptate celui care are dreptate. Si de acum, stiu ca e greu, dar trebuie sa ii lasi in urma si tu sa iti traiesti viata, nu vei putea sta mereu inchis in tine pentru ca ai tai se cearta.

| doreal explică (pentru CaLyStuu):

Inchisawinking, (am un nume mai ciudat), inteleg ca se cearta, dar ajung sa sparga (tata) lucruri in casa si daca intervin, ca nu mai pot, e in stare sa dea in mine. De ce nu poate sa poarte o discutie ca 2 oameni civilizati? De ce trebuie sa tipe unul la altul.E normal? Da se poate sa se mai certe, dar nu cum o fac ei.

| Karmesytta a răspuns:

Off imi pare atat de rau sad Eu zic sa te duci si sa vorbesti cu tatal taul si sa-i spui ca il iubesti si nu iti doresti sa se ajunga la divort.Ii spui ca ai nevoie de ambii parinti la fel de mult, nu doar de unu.Si ii spui ca il rogi din tot sufletul sa fie mai calm si mai intelegator. Sper sa te ajute Dumnezeu sa fie bine! Si ii spui si tu ca il iubesti mult, mult astfel incat el sa-si dea seama de asta si sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face.

| doreal explică (pentru Karmesytta):

Da, ii spun asta sad, in fiecare zi, ii spun ca el e tatal perfect, dar lui nu ii pasa de mine (haine nu am avut ca lumea, pana azi ce am mers la magazin, ca radea efectiv lumea de mine, orice imi cumpara mama comenteaza, dar el fumeaza foarte mult, niciodata nu am putut sa ii povestesc un necaz, ca el nici nu vrea sa auda ), mamei in schimb ii pasa foarte mult de mine. Nu vreau sa il fac pe tata cu ou si otet, dar nu e normal sa faca ce face si eu judec mult mai bine ca el sad (si e foarte naspa).

| Karmesytta a răspuns (pentru doreal):

De fapt stii ce? Uite de ce sa stai toata viata asa? Poate mama ta are dreptate, poate e mai bine sa divorteze si mama ta o sa se descurce sunt convinsa si o sa-si gaseasca un om care sa o sprijine.Si de ce sa suferi in fiecare zi? Pana la urma omul isi face viata cu mana lui. Poate e mai bine sa fiti separati, nu are rost daca el nu se schimba.Cine stie poate dupa divort o sa-si dea seama de ce greseala a facut, daca nu tu iti vezi de viata ta si bineinteles ca nu o sa-l uiti, o sa-i faci vizite ca e tatal tau...nu are rost sa stai langa cineva caruia nu-i pasa de tine, daca ramane treaba asa in continuare o sa ramai marcat cu amintirea asta urata...cel mai bine e s-o sprijini pe mama ta in ceea ce face fiindca ea iti vrea binele.Nu uita, capul sus in continuare! Ai o singura viata nu merita sa o traiesti asa! Te pup :*

| doreal explică (pentru Karmesytta):

Multumesc happy.

| Ionita_Sanda_1997 a răspuns:

Cred ca trebuie sa stati de vorba in familie, sa clarificati totul dar fara cearta. Daca dupa ce ati vorbit si ati cazut la o intelegere, cea de a divorta parintii tai, atunci sustine-ti mama. Dar daca vezi ca tatalui tau ii pare rau pentru ce a facut sustinel pe el!

| doreal explică (pentru Ionita_Sanda_1997):

Ii pare rau si dupa aceea iarasi urla. Eu il iubesc ca e tatal meu dar imi face rau si constientizeaza asta. Pot sa il sustin de cate ori vreau, dar nu se schimba sad.