| Bibixbu a întrebat:

Buna TPU.
De cand ma stiu niciodata nu m-am inteles bine cu sora mea. Tot timpu ne certam din nimicuri,incepe sa ma jigneasca si asta m-a afectat foarte mult. Din cauza ei sunt mai timida, nu-mi place sa cunosc oameni noi, am o frica. Mentionez ca eu am 16 ani si ea 17. Tot timpu eu am fost aia mai "mica" si din cauza asta isi batea joc de mine prin orice fel.Pur si simplu ma uraste. Mama mea nu face nimic in legatura cu asta,ba din contra, da tot timpul vina pe mine iar tatal meu nu mai locuieste cu noi insa pastreaza legatura doar cu sora mea.
Nu mai stiu ce sa fac..ma simt foarte singura,nici prieteni nu prea am. Poate ca totusi nu ar fi trebuit sa ma nasc,poate sunt o greseala, un om sortit sa traiasca si sa moara singur.sad Mare parte din zi stau doar im casa,singura. Poate uni o sa radeti dar simt ca innebunesc! straight face M-am gandit sa fug de acasa,insa nu as avea unde sa ma duc.
Va rog, ajutati-ma! crying

Răspuns Câştigător
| HelpingHands a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa-ti faci griji. Canalizeaza-ti energia catre altceva.

Te simti singura si totusi, vad ca stai pe TPU (e o solutie buna). Stiu din proprie experienta ca singuratatea e greu de suportat. Iti recomand sa-ti gasesti niste preocupari constructive. Se zice ca fericirea vine din interior si nu ti-o poate da altcineva. Incearca sa ajuti lumea (chiar de pe TPU). Uite, cum incerc eu sa te ajut pe tine. Oferind ajutorul tau altora vei vedea in afara problemelor tale si vei uita de ele. Ba chiar vei intelege ca sunt altii ca si tine.

Deasemeni poti sa tii si un jurnal si sa simti ca iti comunici emotiile, trairile. (Cumpara-ti un caiet frumos in care sa-ti fie drag sa scrii si fa-ti un obicei din a-ti scrie gandurile, problemele; fa-ti planurile pe el, etc.)

Cand incepi sa ajuti oamenii ti se deschid tot felul de sanse de socializare.

Sper ca ti-a fost de ajutor raspunsul meu.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti la timp sa inveti engleza sa mai suporti 2 ani si apoi sa pleci din tara in Marea Britanie pentru a scapa de probleme

| 3azy3 a răspuns:

Ai incercat sa n-o bagi in seama? Ai incercat sa nu-ti pese de ce crede cineva despre tine? Fi tu insuti, si daca cineva nu te place...sti ce? Poate sa se duca naibii, viata ta nu depinde de o singura persoane.winking
P.S: Multora le plac fetele timide. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3azy3):

Acelasi lucru voiam sa ii zic si eu, presupun ca nu mai trebuie big grin vreau doar sa iti dau dreptatewinking