| Noodlz a întrebat:

Ziua mea e peste 22 de zile si chestia e ca de ziua mea vreau un mobil performant, dar nu stiu cum sa o conving pe mama mea sa imi ia unul. Sunt aproape sigura ca imi va cumpara role, pentru ca toti fratii mei au si eu nu am si sunt cea mai mare. E un pic, ok FOARTE nedrept ca sora mea mai mica sa aiba tableta si eu sa nu am mobil! Vreau sa am unul doar pentru ca imi plac cele performante si imi plac jocurie, in timp ce mama spune ca eu doar vreau sa ma laud cu el la scoala sau imi spune sa il intreb pe tatal meu :/ Deci, intrebarea e: Cum sa imi conving parintii sa imi ia un mobil nou? Funda happy

Răspuns Câştigător
| Derpina3105 a răspuns:

Pai, in primul rand, incearca sa-i scoti ideea de a-ti lua role din cap definitiv! de exemplu : spune-i ca nu iti place sa mergi cu rolele
2. LINGUSESTE-O SUBTIL. oricarei mame ii place sa-si vada copilul facand lucruri utile, folositoare, iesind in exidenta si lucrand MULT... sau macar fa sa para ca lucrezi mult. inchide-te in camera cu laptopul. tine un caiet deschis langa tine si, pe langa facebook sau ce ai tu deschis, deschide si o pagina cu informatii gen wikipedia. nu conteaza ce pagina e, trebuie doar sa para ca faci teme. sau da copy & paste la ceva in word si de fiecare data cand intra mama sau tatal tau in camera deschide word-ul
si, cum spuneam, in astea 22 de zile, fa-te observata la scoala. vino acasa cu multi de 10 si fa-i pe profesori sa te laude si spune-le parintilor tai.
3. NU INTRA IN CONFLICTE CU CINEVA, MAI ALES CU EI! daca faci asta, vei scadea in ochii lor, asadar sansa de a avea un telefon va scadea
4. Foloseste-te de faptul ca sora ta mai mica are o tableta ca pe un avantaj. Plange-te ca la scoala trebuia sa cauti ceva important pentru pe internet si nu ai putut, iar apoi adu argumentul cu sora ta. La ce buna ii ei o tableta daca nu o poate folosi pentru ceva educational?
Daca o faci pe mama ta sa creada ca vrei telefonul pentru a-ti fi mai usor sa inveti, atunci, felicitari, te-ai facut un un telefon happy
Funda?

| Noodlz explică (pentru Derpina3105):

Chestia cu scoala merge cat de cat bine, in sens ca invat de cand ma stiu si folosesc cateodata tableta pentru scoala. Cred ca chestia la care gresesc e conflictul... Imi e greu sa nu ma cert cu sora mea zi de zi, fac asta de cand s-a nascut si e gen o traditie big grin Dar mersi pentru sfaturi!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Răspuns sters.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Eu niciodata in viata nu m-am prefacut ca invat. O iubesc pe sora mea si ea ma iubeste, e o chestie intre surori, daca ai avea o sora ai intelege. SI DE UNDE AI AJUNS TU DE LA UN TELEFON LA DUMNEZEU? TIGARA SI CAFEA? Eu nu fumez si nu am sa fumez niciodata, ma pot controla. Te lefonul meu de acum are probleme mari cu sunatul, nici macar nu pot suna de pe el :/ Ce au jocurile cu inima? La mine in familie functioneaza daca ma plang si am sa fac asta cat am sa pot. Sfaturile ei sunt mai bune decat ale tale, deci...Shut up!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va mai chinuiti pentru ca ma primit deja role laughing)))

| e1xtz a răspuns:

Nici eu nu ti-as lua telefon performant.
Are dreptate mama ta cand spune ca altceva decat sa te lauzi la scoala nu ti-ar folosi in adevaratul sens al cuvantului.Sigur cel pe care il folosesti acum ete suficient pentru necesitatile tale.
Rolele sunt mai potrivite, prin miscare creezi armonie intre trup si minte, ajuta mai mult.
Cand eram mici ne rugam de ai nostri sa ne mai lase inca un pic pe afara, acum parintii se chinuie sa ii scoata afara pe copii din fata PC-ului.
Deci; role role role

| Noodlz explică (pentru e1xtz):

Cum nu sunt la bloc, vara ies afara in fiecare zi. Am bicicleta si skateboard in loc de role, iar daca vreau merg la un roledrom. Telefonul meu actual are probleme cu sunatul si e mai mult decat INUTIL. Mie imi place sa stau afara si nu sunt obsedata de laptop, doar ca stau la el in fiecare zi, ca asa sunt obisnuita.