| miasmith222 a întrebat:

Buna, vreau sa stiu daca gresesc. Am o prietena de 4 ani si m-am imprumutat la ea cu 180 de lei si cand i-am dat inapoi i-am dat 160 si i-am zis ca ii dau atat pentru ca avea datorie la mine de 20 de lei. Nu a spus nimic atunci, dar peste o saptamana imi spune ca vezi domne eu nu ii sunt prietena si ca zici ca face imprumut la banca, nu la o prietena, ca ea ar trebui sa imi dea banii aia 20 de lei cand o sa aiba ea sa imi dea si ca nu e normal sa ii dau ei mai putin daca ea avea datorie. Cand i-am spus ca trebuia sa-mi spuna ca o deranjeaza chestia asta si ca daca nu isi permitea trebuia sa mi comunice a zis ca tine doar de bun simt si ca trebuia sa mi dau eu seama. Vreau sa stiu daca chiar am gresit aici. Multumesc!

6 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Eu spun ca ai gresit ca i-ai dat cu 20 de lei in minus. Iti inteleg modul de gandire si ca ea era deja datoare la tine si e corect dar ea ti-a dat o suma exacta si ar trebui inapoiata toata.
Mai bine era sa ii dai toata suma si apoi sa ii aduci aminte de datorie.
Banii din pacate strica prietenii.
Eu ti-as recomanda sa nu imprumuti bani de la persoane care iti sunt deja datoare sau care vezi ca iti inapoiaza greu banii.

| sierra1 a răspuns:

"ca ea ar trebui sa imi dea banii aia 20 de lei"

corect, are dreptate aici!
Că are obrăjorul gros (nu ți-a dat banii datorați la returnare) e altă poveste

| Mosotti a răspuns:

Nu ai gresit deloc, ai facut bine ca i-ai dat 160, ca nu ti-ar mai fi dat aia 20 niciodata, sa nu o mai imprumuti vreodata ca nu o sa mai vezi banii inapoi.
Daca avea ganduri curate nu se supara si zicea "f bine ca ai dat atata ca si asa aveam datoria aia la tine".

Deci esti f okey cu ce ai facut. Pai nu avea 20 de lei sa-ti dea pana acum? Nu a vrut sa-ti dea.

| Brizbriz a răspuns:

"peste o saptamana imi spune ca vezi domne eu nu ii sunt prietena"

ii spui multumesc, ca ea a spus asta si nu mai trebuie sa te chinui tu, pentru ca aia NU iti e prietena, pentru 20 de lei prapaditi iti face fite din astea

| Trixt3r a răspuns:

Cel ma bine este sa nu imprumuti bani prietenilor si sa nici nu imprumuti de la ei, de multe ori imprumuturile strica prietenii.

Dar normal era sa-ti dea ea banii, nu sa-i sustragi tu, puteai eventual sa-i aduci aminte ca are sa-ti dea 20 de lei si sa o intrebi daca poti sa-i opresti din cei 180.

| Mosotti a răspuns (pentru Trixt3r):

Daca-i aducea doar aminte, nu-i dadea niciodata aia 20. F bine a facut ca i-a dat 160, si-a dat seama ca nu mai vroia sa-i dea banii aia inapoi.
Ptr ca un om corect nu s-ar fi suparat ci din contra zicea ca f bine ca si-a oprit datoria cu ocazia asta.