| anonim_4396 a întrebat:

Ce faceti in situatia in care sunteti pusi intre ciocan si nicovala,adica o alegere care va schimba totul:cand mintea iti spune "NU",iar sufletul "DA"? Cand nu stii ce sa faci,de teama sa nu gresesti, iar urmarile deciziei sa te afecteze oricare ar fi aceasta...Ce sa fac?!?

Răspuns Câştigător
| Lhurricane a răspuns:

Decat sa te stresezi pe chestia asta, si sa-ti fie mintea numai la alegerea respectiva mai bine. alegi ce-ti vine pe moment si nu mai regreti nimic, confrunti urmarile si macar ai linistea ca ai ales ce ai considerat tu ok in momentu respectiv.

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Evalueaza cit mai clar situatia. Daca mintea spune "nu!", stie ea de ce spune asa, si poate ca ar trebui sa iei mai mult seama la ce zice ea.
2) Nu te grabi sa iei o decizie. Amina decizia cit poti de mult. Iti va da timp sa vezi mai bine cum stau lucrurile.
3) Stai linistit. Daca vei vrea sa faci ceva, risti sa faci prostii. Totul e sa gindesti inainte sa actionezi, insa sa gindesti incit sa tii cont si de ce iti spune inima.

| emchristina a răspuns:

Daca sunt pusa intr-o asemenea situatie astept sa vad ce-mi rezerva timpul.happy

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru emchristina):

Sincer la mine clepsidra e in defavoarea mea...trebuie sa aleg pe cineva, daca nu, ii pierd pe amandoi...Si de ales nu pot! Complicata viata!sad

| zurick a răspuns:

Între ciocan și nicovală prefer să-i las între ei să se certe și să le spun că nu-s de parte nimănui și că nu vreau să-i mai văd până își rezolvă problemele.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Dacă e vorba de o decizie foarte importantă, crezi că cineva o va înţelege doar din ceea ce ai scris şi va fi capabil să-ţi ofere un sfat plauzibil?

Nu crezi că ar fi mult mai bine ca astfel de lucruri să le discuţi cu cineva demn de încredere care te cunoaşte şi te poate înţelege cât de cât?

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

De exemplu:daca ai fi pus sa alegi intre persoana iubita si fratele tau care tine enorm la tine, ce alegi? Avand in vedere ca nu poti sa ii impaci.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru BlackChocolate1):

După cum am mai spus faptul de a mă da cu părerea nu ar avea mare rost. Eu nu cunosc pe niciunul implicat în această situaţie. Atunci ce sfat ţi-aş putea oferi? Unul superficial? Mă îndoiesc că ai fi mulţumită. Chiar crezi că cei de pe net te pot ajuta în astfel de situaţii, oferindu-ţi sfaturi înţelepte, practice? Nu ar semăna asta ca şi o consultaţie la medic prin scape? Poate aprecia medicul coret starea pacientului în lipsa lui?
Părerea mea deja am expos-o în primul comentariu: cineva matur şi demn de încredere care vă cunoaşte vă poate ajuta cu adevărat.

PS: Ştii care sunt cei mai dispuşi oameni să ofere sfaturi? Cei mai puţin competenţi să facă asta!

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Din pacate, nu pot sa ma destainui nimanui pe care cunosc, e grava situatia.As trada daca s-ar afla...o situatie nasoala si da te inteleg nu cunosti, dar totusi o parere in acest cazsad

Răspuns utilizator avertizat
| BlackChocolate1 a răspuns (pentru u2irish):

Ai dreptate,insa el nu imi cere asta, fratele meu nu vrea sa ma vada langa el, el e "marul discordiei" ca sa spunem asa, dar nu il pot dezamagi, si nu prea pot face nici o alegere...

| Florenta16 a răspuns:

Daca este o problem de dragoste, de obicei ar fi bine sa alegi cu mintea, si asa ar fi indicat, pentru ca'cu inima daca alegi dupa vei avea de suferit si nu vezi lucrurile asa cum trebuie ele sa fie vazute, ci le vezi in favoare ta daca sufletul iti spune DA.
Asadar, mintea este cea mai lucida in toate, deci foloseste-o si spune NU.
Bafta si un an nou fericit!

Răspuns utilizator avertizat
| Park1Suin a răspuns:

Atunci nici da nici nu.

| Kamiichu a răspuns:

De multe ori sunt pusa intr-o asemenea situatie, eu nu ma grabesc sa iau decizii pripite, las doar timpul sa treaca si sa pot gandi la rece, atunci totul va deveni mai clar si usor usor voi stii ce e bine si ce nu pentru mine, sper ca te-am ajutat. Bafta!

| AnaSuricata a răspuns:

Gandeste cu inima, urmeazati-o, ascult-o.

| DeeaHaHaSmile a răspuns:

Orice ai alege nu cred ca ai cum sa gresesti. Daca ai face "alegerea corecta", ai fii impacat cu tine insuti, stiind ca ai facut acel lucru bine. Iar daca ai face ceva "gresit" atunci ai stii sa nu repeti si a doua oara acel lucru. Intr-un fel iesi in avantaj in ambele cazuri. Dupa mine, te sfatuiesc sa faci ceea ce te multumeste in special pe tine, si dupa ocupa-te si de parerea celorlalti