| blueheart a întrebat:

Iti urmezi sentimentele sau ratiunea?

Cateodata esti pus in postura sa alegi,sa faci ce-ti dicteaza sufletul sau sa faci ce-ti spune "mintea"
Sunt multe situatii in care inima iti spune DA, iar in acelasi timp ratiunea iti spune NU.In aceste circumstante ce faceti?

Răspuns Câştigător
| Zeflemitoarea a răspuns:

INIMA pompează SÂNGELE în CORP.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu il pun in fata indiferent de situatie. Inima merge pentru a ma tine pe picioare nu pentru o nesimtita de femeie.

| thegatekeeper a răspuns:

Ratiunea, desi in unele situatii (destul de rare, din fericire) apar niste sentimente sau amintiri care incearca sa ma impiedice sa iau decizia cea mai buna, cea care m-ar ajuta cea mai mult pe viitor, insa mereu a castigat ratiunea, cel putin pana acum.

| foxsilver a răspuns:

Mintea o potolesti, ii bagi sub nas un menu pe baza de logica simpla, si ai scapat. Dar inima?! Hm, pana nu-i dai ce vrea ea, nu-ti gasesti linistea si pacea. Iti fura somnul, iti goleste mintea de tot si de toate, caci e flamanda si insetata, vrea imbratisari, saruturi, priviri duioase sau inflacarate, vrea... iubire. Si menirea noastra este sa-i dam inimii iubire.

| blueheart explică (pentru foxsilver):

Corect. Dar cateodata nu putem sa-i oferim inimii iubire, nu putem sa-i oferim exact lucrul care ar face-o fericita si nici mintea nu o ajuta.

| foxsilver a răspuns (pentru blueheart):

Da, tu ai dreptate, e un aspect pe care l-am omis.
In cazul asta cred ca si destinul are un cuvant de spus, si atunci trebuie sa ne inarmam cu mult rabdare, sa vedem ce ne aduce si ziua de maine."After all, tomorrow is another day."happy Ca tot iti place citatul asta.

| blueheart explică (pentru foxsilver):

De fapt destinul cateodata il facem cu mana noastra intentionat. Alegem cu inima pentru ca ea simte desi ratiunea iti spune ca decizia ta este gresita. Dar incerci. Si cand iti dai seama ca ratiunea a avut dreptate esti dezamagit de alegerea ta. Ca ai ales gresit fara sa vezi si sa simti ca pentru anumite persoane esti personaj episodic in viata lor si asta doare. Dar tocmai lucrurile dureroase te fac sa te ridici si sa fii mai puternic, sa poti mai departe fara regrete.
De aceea acel citat este favoritul meu. Pentru ca desi astazi ai pierdut ce iubeai cel mai mult maine este o zi in care poti iubi mai mult si mai frumos.
Multumesc mult pentru raspuns. happy

| Quasimodo a răspuns (pentru foxsilver):

Te felicit! E foarte frumos ceea ce ai scris!
Sa fii iubit! happy

| foxsilver a răspuns (pentru Quasimodo):

Multumesc! Si tu de asemenea sa fii iubit!happy

| foxsilver a răspuns (pentru blueheart):

Cu placere, blueheart!happy

| Xenya a răspuns:

Invata sa combini ratiunea cu sentimentele si o sa fie bine! happy

| Zatharra a răspuns:

Încerc să-mi urmez raţiunea însă nu funcţionează tot timpul aşa că apar sentimentele.Peace!

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

De multe ori imi urmez ratiunea pentru ca sunt un om rational. Dar de curand am primit un mesaj de la un baiat pe care il plac foarte mult, de foarte multi ani, mesaj in care imi spunea sa fac ce-mi spune inima. Acum regret ca nu mi-am ascultat inima atunci cand a trebuit sa o fac.

| IndiferentXD a răspuns:

Aleg cu capul, nu da gres niciodata!
Sunt rece straight face!

| Yoel a răspuns:

Ma rog sa primes Calauzire de Sus. Te sfatuiesc sa faci la fel. God e Sursa de Inspiratie, Binecuvintari, Fericiri! Trust me!