| UserName250000 a întrebat:

Ce parere aveti despre bunica mea? Ce ar trebui sa fac? ca pur si simplu alaltaieri mi-am spart telefonul din cauza ca m-a enervat pe nedrept.
1. Arunca produsele de pe raft si le lasa desfacute
2. Imi da cu lingurita sau cu furculita ca la bebelusi
3. Nu ma lasa sa-mi pun singur de mancare
4. Ma face un neserios, tipa la mine, dar de fapt minte ca "glumeste"
5. Cand nu e tatal meu acasa, dar nici bunicul meu acasa la bunica, ea se apuca sa o enerveze pe mama mea
6. Bunicul meu a facut inceput de diabet din cauza ei
7. Ma streseaza pe Facebook
8. Cateodata bunica injura bunicul
9. Tot timpul se joaca pe laptop
P.S: Bunica mea are 59 de ani, bunicul 62, iar eu 14.
Cum pot face sa o opresc, ca bunicul meu care e om foarte bland incearca sa o opreasca, dar bunica mea a fost asa toata viata.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand te streseaza, nu te comporta ca un copil cretin, sa-ti spargi lucruile, ca ai creier si-i bine sa-l folosesti, nu sa te razbuni pe lucruri care au costat o gramada de bani.
De ce nu dai cu capul de perete, pana-l spargi, sa vezi cum este!
Daca ai incearca sa asculti si sa faci ce spune bunica, sunt convinsa ca nu ar mai exista aceste neintelegeri intre voi.
Cat priveste diabetul bunicului, trebuie sa intelegi ca nimeni nu face o boala, doar pentru ca altcineva i-o doreste sau ii baga mancarea cu forta in gura. Cred ca bunicul tau are creier sa judece pentru el si poata sa ia decizii de unul singur.
Invata sa nu mai dai vina pe unul si altul, pentru temperamentul tau coleric!

Cat priveste comportamnetul bunicii, cred ca-i bine satia jos cu ea si sa o intrebi ce o nemultumeste si de ce.

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu poti sa schimbi pe nimeni pentru ca asa vrei. Omul se poate schimba doar daca ajunge singur la concluzia ca nu e bine asa cum e.
Nu stiu cum te porti tu cu ea dar daca crezi ca e ceva in comportamentul tau care o supara pe bunica, incearca sa te schimbi. Incearca sa-ti stapanesti furia si sa vorbesti cu calm chiar daca e vorba de ceva ce consideri nedrept. Poate fi o neintelegere si cu furie nu o elucidezi. E nevoie de calm si comunicare.

| munteanuionvictor a răspuns:

Tu accepți să-ți dea cu lingurița ca la bebeluși?

| TheMusicBoy a răspuns:

Spune-i ca ti la ea mult dar sa se mai controleze si sa nu se supere pentru asta ci sa fie bucuroasa ca are un nepot deschis!

| confiturix a răspuns:

Sper ca nu locuiesti cu bunica ta pentru ca batranii nu pot fi schimbati nici daca ii duci intr-un spital de neuro-psihiatrie. Asa e cand imbatranesti: ti de fixurile tale si devi incompetent.
Si eu am 15 ani si am locuit mereu cu bunica mea. (Ma consider norocoasa ca buni nu e mediocra de sa fie maniaca calculatorista big grin). E enervanta uneori, insa ma resemnez si incerc sa o inteleg. Nu e usor sa imbatranesti.
Te sfatuiesc sa te gandesti sa fi tu cel care e o persoana placuta, sa iti traiesti viata - se putea sa fi intr-o situatie de mii de dori mai naspa - si sa incerci sa comunici mai mult cu parintii si familia ta. (Asta ii poate relaxa si poate chiar sa ii faca sa te respecte mai mult).

| biancastupi a răspuns:

Spune i sa inceteze...infrunt o dar ai grija ca poate iti iei bataie lol. Vorbeste cu ea si spune i ce te deranjeaza.Comunica! Poate faca si ea asta dintr un motiv... poate are ceva pe suflet.Ascult o si intelege o. Sper sa rezolvi problema. Noroc!