| Antonela07 a întrebat:

Cum pot sa mentin pacea in familie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey.
Am fost si eu si sigur mai sunt multi altii in Romania(sunt prea multi parinti idioti in Romania),doar ca asa e construita societatea ca nu se vorbeste despre asta deschis, de asta imi si place site-ul asta.
Iti spuneam ca am fost si eu in situatia asta si pot sa-ti dau cateva sfaturi.
Pot sa-ti spun ca am scapat acum si o treaca si la tine,o sa fie doar o amintire urata care sa te faca sa apreciezi ce o sa ai in viitor.
Sunt sigur ca simti ca nu poti face nimic,te considera prea mica,dar te asigur ca poti sa schimbi lucrurile inspre bine,iti vorbesc din experienta mea.
Psihologia din ziua de azi admite faptul ca nu numai parintii educa copii ci si copii educa parintii(e un proces care se reflecta asupra ambelor parti, fara sa putem face ceva)
deci daca ei gresesc in educatia pe care ti-o ofera, macar fi sigura ca tu nu gresesti in educatia pe care le-o dai!

Plan de actiune:

1.Trebuie sa ai grija de tine in primul rand, trebuie sa devi mai puternica.
Trebuie sa intelegi ca problemele lor te impacteaza pe tine mai mult decat ii afecteaza pe ei insisi.Iti afecteaza starea emotionala si chiar puterea de a invata. Rezolva astea doua probleme prima data. Ai grija de tine mai mult.
Nu trebuie sa stie nimeni despre asta,pune-te pe treaba si daca observa ei,bine,daca nu,iarasi bine. Invata,citeste de cate ori e nevoie o lectie,extrage ideile principale pe pagina,
citeste mai multe pe net despre subiectul respectiv(rezultatele o sa te uimeasca,ai tai o sa te respecte mai mult si o sa te simti mult mai ok).
Cand se cearta vezi-ti de treaba ta,cumparati ceva player cu niste casti,etc. Fa ceva ce te face fericita,orice. Creeaza-ti lumea ta si nu mai lasa problemele lor sa te
atinga.Tu ai viata ta si nu poti sa lasi pe altcineva sa ti-o murdareasca asa, nici macar pe parintii tai. Apuca-te de un sport ceva, iesi la alergat cu prietene.

2.Du spre ei lucruri pozitive.E foarte greu,mai ales la inceput,dar se poate! Ca sa poti face asta trebuie sa ii ierti cu adevarat si sa intelegi ca problemele vin din frustrarile lor(viata i-a facut sa fie asa,viata grea si-a pus amprenta).
Pune focus mai mare pe diverse chestii frumoase pe care le observi (o plimbare,o idee handicapata,o ruda dusa cu pluta, amintiri etc). Cand reactioneaza negativ fata de tine adu-ti aminte ca o cearta nu rezolva nimic(ti-au dovedit ei de multe ori, nu e nevoie sa faci aceleasi greseli) nu te certa cu ei!
Numara pana la 10 in minte, cauta niste metode sa eviti cearta.Ar trebui sa fi cea mai mandra de tine cand reusesti sa eviti o cearta, acolo e adevarata incercare.
Nu o sa poti face asta decat daca o sa comunici mai mult cu ei.Mai stai si tu in preajma asa aiurea,investeste timp. Lasa viata normala sa mearga mai departe dar adauga atingeri mici de lumina. Cu timpul o sa poti sa
faci asta din ce in ce mai mult si o sa simti ceva special, anume, ca vor deveni mai fericiti cand esti prin preajma.

3.Sunt cateva tehnici pe care le poti folosi:
a) ca si ultima solutie,intr-o zi in care chiar te deranjeaza la maxim cearta, cand sunt mai prinsi in disputa,mergi langa ei si tipa scurt la ei cat poti de tare Terminati!
sau ceva de genul. Asta o folosesti o data, ca masura de back-up.
b) poti sa-i inregistrezi si apoi cand ii prinzi calmi sa le pui inregistrarea sa se auda putin si in afara starii feroce.
c)cand se iau la cearta cauta sa iesi din casa, asigura-te ca o sa-ti vada spatele cand iesi pe usa.stai pe langa bloc, in fata geamului sa te vada eventual.nimic melodramatic, doar sa isi mute atentia asupra ta, sigur o sa inteleaga ceva.
d). pune-i sa-ti dea 2-3 lei pentru fiecare cearta fiecare dintre ei.(na,o varianta oarecare) nu cheltui banii si apoi,dupa ceva vreme le propui sa-i platesti daca nu se cearta
o anumita perioada,stabilesti tu
e)i-ai la cate o sedinta separata si explica cum te simti cand se cearta ei,spune tot ce simti, lasa sa iasa din tot intr-un mod calm. Roaga-i sa nu se mai certe.

Cel mai important este sa ajungi tu sa fi ok cu tine insuti si cu ei, altfel nu o sa poti schimba nimic.

Sper sa descoperi prin incercarea asta din viata ta ce inseamna sa evoluezi ca persoana.

This is Sparta!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta depinde de parintii tai, tu le poti zice ca vrei sa fie liniste dar daca o tin pe-a lor e din cauza lor.

| NatureSelf a răspuns:

Trebuie doar sa demonstrezi ca tu stii ce e bine, nu contrazici, I sprijini pe oameni, cu ce poti.Nu incerca sa gasesti defecte in alti. mai bine scapa de ale tale. Niemni nu e perfect, daca e mereu pace, lumea se satura de asta. Intelegi?

| NatureSelf a răspuns:

Trebuie mereu sa fii de acord cu ce zic ceilalati, si sa nu se agraveze situatia, Ai grija sa nu apara conflicte.

| Floris83 a răspuns:

îi accepți pe toți așa cum sunt, fără să-i judeci, și asculți de toți, bănuiesc că sunteți o familie mai numeroasă de vreme ce se ridică deja ca și problemă menținerea păcii!

| Mann02 a răspuns:

Pai depinde la ce te referi, daca problemele sunt intre parintii tai atunci trebuie sa il convingi pe unul dintre ei sa lase de la el/ea... daca e intre tine si careva atunci lasa de la tine si nu incerca sa aduci argumente si sa explici lucrurile happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin discutii calme. Oricum mai mult de atat nu poti face parerea mea pana la urma parintii sunt parinti.