| anonim_4396 a întrebat:

Cum se mamnifesta atractia dintre doua persoane? cum ne dam seama ca exista?
p.s nu ma refer la o atractie intre adolescenti ci intre doi oameni maturi

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iubirea stiintific vb este o obsesie compulsiva pentru cineva, cand te gandesti non stop la cineva, cand crezi ca e totul pentru tine

| anonimg a răspuns:

Noi trebuie sa avem grija ca sa nu fim inselati, deoarece exista doua tipuri de iubiri: una adevarata si una falsa.
Diferenta dintre cele doua este ca ce-a adevarat tine cont de ratiune -si este condusa de ratiune; pe cand ce-a falsa este condusa de pasiune si sentimente.
Ce-a adevarata este de sus; ea nu destrama alte prietenii, nu face rau aproapelui si este dupa voia lui Dumnezeu.
Pe cand ce-a falsa nu tine cont de nimeni si nimic. Aceasta este oarba si se bazeaza doar pe sentimente si pasiune, lucruri care tin numai pana la o vreme, dupa care se va instala in inima noastra o stare mai rea decat la inceput.

Cat despre cum sa-ti dai seama de existenta atractiei fata de cineva, este simplu: te vei simti atrasa de persoana cealalta. Numai ca ratiunea trebuie sa stapaneasca peste atractie, peste inima. Ratiunea trebuie sa conduca inima, si nu inima sa conduca ratiunea, judecata.

| cristimihailov a răspuns:

In general o simti: vei vedea ca persoana respectiva este mai atenta cu tine, te asculta, se mai uita la tine, da sa te sarute, etc.

Ca sa fie atractie dintre doua persoane si tu ar trebui sa simti la fel. Si vei stii fara probleme.

Ar trebui doar sa te exprimi. Daca iti place de cineva, spune-i-o. Altfel preintampini probleme de genul: imi place de tine dar nu iti spun de rusine.

Tehnic sunt mai multe teorii: mirosul, bacteriile din stomac, etc.

| georgefaby a răspuns:

Prin privire gesturi felul în care vorbeste cu tine etc.