| mihaelaerica89 a întrebat:

O sa-mi nenorocesc fata daca n-o botez catolica dupa mine, ci ortodox dupa tatal ei si nu dau in sectie maghiara sa invete ci in romana? Desi traim in Romania, suntem intr-o zona unde asta e situatia actuala. Plus ai mei tot insista cu ideile lor, cum ar fi sa ma uit la binele fetitei, si sa nu-i distrug viitorul. Dar ma intreb eu cum as putea sa-i distrug eu viitorul ei, daca o fac ortodoxa, sau daca invata in romana?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa faci ce vrei tu, bineinteles ca dupa ce te pui de acord cu sotul tau.
Fetita poate invata si maghiara din familie dar este important sa stie romana, ca sa nu fie limitata din start, doar la zonele locuite de maghiari.
Nu ii distrugi viitorul, dimpotriva o sa-i fie mai usor sa-si faureasca un viitor in Romania.

8 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Aveti grija ca fetita sa stie ambele limbi, faceti ce puteti ca sa o invatati de acasa. Ar fi de preferat sa invete in romaneste, maghiarii sunt doar 7% in tara asta si o limitezi la zonele locuite majoritar de maghiari.
Religia nu prea conteaza, faceti ce vreti voi (cei 2 parinti) iar daca fetita va dori altceva cand va avea intelegerea proprie, lasati-o sa faca ce vrea fara discutii.

| Dorugar a răspuns (pentru SkyPilot):

Tu uiti ca traiesti intr-o Europa in care limba romana va deveni si ea minoritara la fel ca si limba vlax-romani cu care este inrudita genetic si istoric, si cine naiba vrea sa traiasca intr-o tara fara viitor, asa ca mult mai important este sa invete orice alta limba decat limba romana care va deveni o limba vorbita doar de sclavii de pe plantatiile strainilor facute in fosta tara a romanilor care au dormit cand li s-a vandut tara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghici cati copii sunt ortodocsi si romani?
Mai bine de 80%.
Si eu sunt la fel, viitorul meu nu e distrus.
Nici al meu si nici al aluia care e altceva decat ortodox.
Nu o sa pateasca nimic.
Las-o ortodoxa si sa invete in romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare că nu trăiești în secolul 21.

| LadyLilith a răspuns:

Este foarte important sa invete limba romana. Dar nu religia caracterizeaza un om. Sa fie om de omenie, religia nu are treaba cu asta.

| SDana a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine este sa stie cat mai multe limbi, in ceea ce priveste religia numai musulmana sa n-o faci deoarece are de tras.

| NoNameqed a răspuns:

Parerea mea e sa faci ce vrei, evident dupa ce vb cu sotul tau, sa va puneti amandoi la un acord, daca invata romana nu inseamna ca o sa ii distrugi viitorul happy, de fapt e chiar bine sa invete romana, o sa se descurce mai usorhappy

| mihaelaerica89 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile date. Pana la urma urmei ne-am decis cu sotul c-o botezam ortodoxa, daca tot tinem sa-l crestim in spririt religios, si nu plina de aparente cum am vazut ca-i pe aici la catolici.