| mihaelaerica89 a întrebat:

Cum adica daca imi botez copilul ortodox va fi marginalizat, copii o sa-si bata joc de ea? Parintii mei tot insista sa-mi botez fata la catolici deoarece asa este corect si am facut si nunta acolo (mentionez ca fortat, mai mult de dragul lor sa nu se supere). Plus dupa parerea lor nu trebuie sa dau in scoala romana ci in ungureasca ca-i foarte important sa invete in primul loc limba lor. Dar ma intreb, daca fac dupa placul parintilor mei, fata mea cum o sa se descurce?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica unde? Din cate spui nu esti in Romania.

| mihaelaerica89 explică (pentru darrio2007):

Tocmai ca traim in Romania, si iti dai seama ca daca fac pe placul parintilor mei nu stiu cum o sa se descurce fata mea in viitor

| darrio2007 a răspuns (pentru mihaelaerica89):

Locuiesti intr-o zona unde predomina catolicii? Ca nu inteleg.

| mihaelaerica89 explică (pentru darrio2007):

Nu neaparat predomina. Mai sunt si reformati, si alte religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al cui e copilul? Al lor sau al tau?
Daca traiesti in Romania, nu e frumos sa invete in romana?
Daca te duci in alta tara cu fata, atunci sa invete limba de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spuneam trăim în secolul 21 și ar trebui să ai o mentalitate prea tâmpită să judeci pe cineva după religie.

| mihaelaerica89 explică:

Tocmai asta e, traim in Romania. Si daca fac cum se gandesc ai mei nu stiu cum o sa se descurce in viitor fata mea.

| mihaelaerica89 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile date. Pana la urma urmei ne-am decis cu sotul c-o botezam ortodoxa, daca tot tinem sa-l crestim in spririt religios, si nu plina de aparente cum am vazut ca-i pe aici la catolici.