| mihaelaerica89 a întrebat:

Asa, dupa parerea voastra gresesc chiar atat de tare si numai fetita mea va plati consecintele ca imi ascult sotul si nu pe parintii mei? De stiut este faptul ca traim intr-o comunitate, unde sunt mai multi unguri. Si desiguri si parintii mei spun ca sunt unguri (dar bunicul era roman si asa prima limba care am invatat era romana). Dar ai mei m-au dat in invatamat unguresc, unde din gradinita, pana am terminat liceul nu trecea o zi fara sa fiu umilita in vreun fel, dar desigur parintii mei cred si in ziua de azi ca totul a fost foarte frumos. Cealalta problema e ca desi mama e reformata pe mine m-au botezat catolica dupa tata, din cauza incapatanarii familiei lui, si din cauza gurii lumii. Cand am facut nunta cu sotul (desi noi am fi vrut la ortodoxi) aproape in ultimul moment a trebuit sa decidem la nunta catolica, altfel se suparau ai mei si nu veneau la nunta. Acuma noi neaparat vrem s-o botezam pe fetita noastra la ortodoxi, dar iarasi nu le convine la ai mei. Dupa parerea mamei ar trebui sa ascult de ea si nu de sotul meu, ca pe el oricum nu-l intereseaza (?), si s-o botez catolica. Niste argumente de ale ei sunt ca altfel ce o sa spuna lumea, ori ca ceilalti copii o sa rada de ea (dar ma rog nu numai caolici sunt, mai sunt si o gramada de reformati, si alte religii), sau ca traiesc printre unguri si trebuie sa ma adaptez si sa dau pe fata in scoala ungureasca (ceea ce inseamna ca fata n-o sa invete deloc in romana; ceea ce inseamna ca nu se va descurca aici in Romania). Si la urma mi-au zis ca daca fac asa scandal in familie (adica sa nu fie scandal in al lor, neinteresand ca in a mea va fi) nici la botez n-o sa vina, si si sora mea azis ca ea asa n-o sa fie nasa copilei. Ce sa fac?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai pus intrebarea asta de nu stiu cate ori si la unele ti-am raspuns.
Nu conteaza ce vor parintii tai sau ai sotului, conteaza ce vreti voi (tu si sotul tau), este fetita voastra si nu a lor. Hotarati-va o data si nu bagati de seama ce vor altii, nu va pot impune daca voi nu vreti.

| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa te desparti de parintii tai. Nu ti-a fost de-ajuns pana la casatorie viata amara cu parintii tai de ai continuat-o si dupa casatorie?
Eu sunt de principiul ca atunci cand doi tineri se casatoresc sa nu locuiasca impreuna cu parintii niciunuia dintre ei, oricat de bine s-ar intelege cu totii.
Inca depinzi de parinti chiar si dupa casatorie? Grabeste-te sa iesi de sub puterea influentei lor; altfel nu vei putea sa fii fericita toata viata. Chiar si dupa moartea lor te vei simti frustrata pentru ca nu ai putut sa iesi de sub stapanirea lor cat timp au fost in viata.
Si la ce e nevoie sa iti botezi copilul cand este mic? Care este logica? Cu ce il ajuta pe copil botezul? Pentru ce cheltuiti atat de multi bani? Domnul Isus S-a botezat cand a fost mic? Sau apostolii au botezat prunci? Nu au botezat ei oameni mari? Fie ca bagi o gasca in apa, fie ca bagi un prunc, tot aia e; ba inca gasca are un mai mare folos si o bucurie cand i se face asta, dar un copil habar n-are ce se intampla cu el, si nici nu-i este de nici un folos. Daca noi credem ca-i este de folos asta nu inseamna ca ii si este de folos.
N-are nici o importanta trecutul de la o confesiune la alta; ci importanta are sa cauti sa cunosti pe Dumnezeu si sa privesti lucrurile prin ochii Lui si nu prin ai tai, ai parintilor sau ai preotilor "care, daca au de muscat ceva cu dintii, vestesc pacea, iar daca nu li se pune nimic in gura, vestesc razboiul sfant". (Mica.3:5)
Citeste Biblia si nu te mai lua dupa multimea poporului tarii noastre care se declara 80% crestini, dar care putini dintre ei au citit vreodata Biblia. Nu te lua dupa asa zisii "sfintii parinti". Iarasi ortodocsii sunt si ei sub robia acestor "parinti sfinti" care nu cunosc pe Dumnezeu mai mult decat este reprezentat de icoanele pictate de imaginatia lor nesfanta. Caci Dumnezeu a zis: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri".(Exod.20:4)
"Si Domnul v-a vorbit din mijlocul focului; voi ati auzit sunetul cuvintelor Lui, dar n-ati vazut niciun chip, ci ati auzit doar un glas.
El Si-a vestit legamantul Sau, pe care v-a poruncit sa-l paziti, cele zece porunci; si le-a scris pe doua table de piatra." (Deuteronom.4:12,13)
http://www.bibliotecapemobil.ro/......0White.pdf

| Doub a răspuns:

Vorbeşte serios cu soţul tău şi faceţi ce vreţi voi.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Acesti parinti, se pot numi bunici daca te santajeaza ca nu vin la botezul copilului copilului lor? Imi pare ca in loc sa se comporte ca niste parinti iti ingradesc orizonturile si pun stapanire pe emotiile tale.Parerea mea este ca ar trebui sa incetezi in a ii mai asculta si sa faci ce e mai bine pentru tine si copilul tau. Daca locuiti in Romania, limba romana trebuie sa o invete pentru ca orice locuitor al acestei tari este roman inainte de toate, indiferent de origini.
Eu zic ca macar o data in viata ta sa-ti urmezi instinctul si dorintele pentru ca altfel vei regreta mai tarziu fiindca n-ai facut ce ti-ai dorit in viata pentru tine si copilasul tau.
Dintre familie si copil, o mama va alege intotdeauna pe copil.Asta e legea.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Eu ti-am citit toate povestile anterioare si un lucru e clar, esti o femeie de tot...dar nici sotul tau nu e mare mamaliga.Mai oameni buni,ce dracu,ati facut un copil si nu aveti curaj sa il cresteti cum va doriti? Femeie,pune frumos piciorul in prag si spune clar, cine vrea sa isi mai vada nepoata, vine la botez, ortodox cum iti doresti tu, ca tu esti mama copilului.Iti chemi prietenii, si pe cine mai doreste sa vina, daca ei nu vor.In timp se inmoaie toti, ca nu au de ales.Mor cand vad mamaligi ca voi care nu au un cuvant de spus,nu ridica un deget, lasi fara pereche. Femeie, esti mama, comporta-te ca atare si alege ce e mai bine pentru copil ca nu are cine altcineva sa o faca. Vrei sa iti traiasca soarta? Vrei sa fie cu moralul distrus ca tine? Vrei sa tremure de frica mamicii ca tine? Ori va puneti serios pe treaba, ori pamantul ast a va tine degeaba.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Venim si noi la botez, daca trebuielaughing. brigada interventii!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Ohooo,bautura si mancare pe gratis, plus altoiala de final daca sunt bozgori pe acolo laughing

| piticelm a răspuns:

Eu ma mir cum de a acceptat sotul tau si prima data conditiile impuse.Tu nu traiesti cu ei,ci cu sotul tau, de asta te-ai casatorit cu el. Daca tot esti in dubii, trebuia sa nu te mariti, nu sa stai toata viata sa apleci urechea la toate inaptiile scoase de parintii tai, care scuza-ma..nu prea sunt parinti adevarati.

| AliG a răspuns:

Si tu esti cumva catelus? Iti iei decizii in functie de ce zic ai tai si sotul tau? Tu n-ai nimic de zis? Nu ai niciun rol? Este vorba despre copilul tau, nu despre copilul parintilor. Ei au facut la randul tau ce au vrut cu tine si vad ca inca o face. Fii mai impulsiva! Esti TU, ai o viata, ai parerile proprii si nimeni nu trebuie sa le accepte. Cand iei o decizie, te poti consulta cu sotul tau pentru a ajuge la un acord comun, dar nu sa te calce ceilalti in picioare. Daca tu vrei sa-ti botezi copilul acolo, fa-o! Ficare alegere are consecintele ei. Dar la tine nu vad... fiindca lumea oricum vorbeste, poti sa fii perfecta, parintii tai se vor supara( iti dai seama), dar fiecare emotie pe care o avem( nervi, ec) se duce, are timpul ei.

| Kirschen a răspuns:

Ești adult. E timpul sa faci ce vrei cu viața ta. Pana când o sa asculți de părinții tai? Te-ai căsătorit, ai copil și religia + ungurii crezi ca sunt "probleme adevărate"? Discuta cu ai tai, spune-le ce vrei de la viața, muta-te în alt oraș. Alege sa fii fericita.

| FuckingContra a răspuns:

E copilul vostru, voi decideti