| BlackRose a întrebat:

De ceva timp sunt cu un baiat p catre il iubesc enorm si el ma iubeste p mine... De curand a aflat si familia mea si toti sunt impotriva (doar tata e de acord -.-")...ai mei nici nu il cunosc si il critica. sad De curand a aflat si prietena mea cea mai buna care imi tot spune sa ma despart de prietenu meu + de cand au inceput sa afle amicii mei ca sunt cu acest baiat au inceput sa comenteze si ma ma roage sa distrug relatia...chiar daca nici ei nu il cinosc no talking. Eu il cunosc destul de bine si stiu ce fel de om este. Va rog spuneti-mi ce sa fac? Cum sa aranjez lucrurile astfel incat sa nu mai fie majoritatea impotriva? (P. S. Mi-am amenintat mama cu faptul ca daca nu il va accepta pe prietenul meu voi pleca de acasa...) :-s :-s :-s :-

Răspuns Câştigător
| alyn_5885 a răspuns:

Fa-le tuturor cunosinta cu prietenul tauwinking. Asa toata lumea l-ar cunoaste si nimeni nu l-ar critica vreodatawinking

14 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Nu iti mai ameninta mama niciodata ca vei pleca de acasa.
Acum vreau sa te intreb ce varsta ai?
Cat despre prieteni...nu-i lasa mah sa se bage in viata ta...fii directa...
Oricum pana la urma tot trebuie sa alegi o parte...este greu... dar brusc sa accepte toti situatia nu ai sa vezi...

| xibalba a răspuns:

1. Nu mai ameninta ca pleci de acasa niciodata, pentru ca parintii vor lua asta ca pe o dovada de lipsa de maturitate. Si nu te ajuta cu nimic sa le arati ca nu esti matura.

2. Daca tu stii sigur ca prietenul tau este o persoana deosebita, intreaba`i pe ai tai de ce nu il plac. Adu`le argumentele tale, fa`le cunostinta cu baiatul, lasa-i sa se familiarizeze cu el si da`le timp sa isi formeze o parere despre el. Poate asa ii vei imbuna. Poarta discutii pe ton calm cu ai tai despre acest subiect, argumenteaza`le de ce il placi pe el, ce te atrage, spune`le ca iti e mai bine cu el decat fara el. Poate ei te cred imatura, ar fi o idee sa incepi sa ii ajuti cu treburile prin casa, sa le vii in ajutor cand au nevoie de tine, sa faci orice lucru pentru a creste in ochii lor si sa le arati ca poti lua decizii responsabile in ceea ce te priveste. Cu rabdare, o sa se rezolve.

3. Lasa`ti "prietenii" sa vorbeasca. Nu sunt prieteni cu tine daca te barfesc in loc sa te sustina. Bafta!

| liz23 a răspuns:

A ameninta nu este o solutie, impeuna puteti schimba situatia, atat in fata parintilor cat si a prietenilor. Daca il vor cunoaste, vor vorbi cu el, sunt sanse sa isi schimbe parerea.

| yuli10 a răspuns:

Foarte putine detalii... chiar vrei sa credem ca toti spun sa renunti la el fara niciun motiv? ce varsta ai, dar el? are cumva o reputatie?
in primul rand, asta e o copilarie " Mi-am amenintat mama cu faptul ca daca nu il va accepta pe prietenul meu voi pleca de acasa"... crede-ma ca mama ta e mai importanta decat orice baiat; ea ti-a fost alaturi, nu el. si ea va fi langa tine toata viata fara obligatii.
cat de lunga a fost relatia asta din moment ce nimeni nu stia? chiar nimeni din cate citesc, nici macar prietena ta cea mai buna.
cred ca e ceva ce nu vrei sa ne spui; si in sinea ta stii si tu ca ceva nu e in regula ori cu el, ori cu relatia, caci altfel nu o tineai ascunsa.
ia aminte si la sfaturile celor din jur, ca nu cred eu ca sunt toti nebuni sau iti vor raul. si nu face vreo nebunie! poate azi totul pare ok, dar daca vei pleca de acasa cu el si o sa afli ca de fapt nu e totul asa roz?

| aysun a răspuns:

De ce presimt ca esti una din victimele de fete naive care sunt limba dupa unul, pana cand ala i-o trage si apoi bbye?

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

laughing

lasa prietenii! au multe fete! dar s`o luam asa! poate te vad may naiva si sti ca totdeauna dragostea e oarba! poate pryetenyy iti vreau binele! ar trebui sa vorbesti deschis cu ey de aceasta problema! partea cu mama ta, cred ca pana la urma o sa-l accepte daca`l prezinti si e un om cumsecade cum spui tu!
succes

| adria_1732 a răspuns:

In viata parintii sunt cei care te iubesc si ajuta dezinteresat sa nu uiti asta niciodata

| Danutz_8401 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi ii explici anumite lucruri mamei tale...si sa ii zici anumite sau mai multe lucruri bune despre el... zii cat aveti impreuna.ca nu va certai.ca tii mult la el si chestii din astea... iar daca nici asa nu merge...nu stiu.nici cu el sa nu te certi. daca stii ca tine mult la tinesad > SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ii reproseaza prietenului tau? Este important sa spui asta, altfel vom crede ca el este perfect iar ceilalti il "vopsesc" in negru fara nici un motiv. Trebuie sa existe ceva, ceva care fara sa cunosti omul, sa poti spune; stai departe de el!

| rocky a răspuns:

Nu prea cred ca e bine sa-ti ameninti mama ca vei pleca de acasa, dar s-ar putea sa te mai lase putin in pace, si asta e bine, daca tu zici ca nu il cunosc fale cunostinta cu el si incearca sa la explici de ce te simti bine cu el si ce fel de persoana este el
sper sa reusesti, iti tin pumnii

| BlackRose explică:

Nu am ce sa ii reprosez decat ca este foarte cicalitor cand vine vorba de sanatatea mea si nu ma lasa sa fac ceva ce mi-ar putea dauna...

| Ivo a răspuns:

In primul rand faci cea mai mare prostie daca pleci de acasa.crezi ca rezolvi ceva? din contra mai rau iti inrautatesti situatia.eu cred ca ar fi cazul sa vorbesti cu parintii tai, sa le dai cat mai multe detalii despre prietenul tau, ce fel de om este si sa ii faci sa aiba incredere in el.sau sa il rogi chiar pe el sa faca asta.conteaza foarte mult ca el sa isi sustina punctul de vedere in fata parintilor tai.cat despre prietenii tai, ori le explici care e situatia si ar trebui sa accepte daca iti sunt prieteni adevarati, ori iti continui relatia indiferent de ceea ce spun ei.ai grija de tine si infrunta situatia alaturi de prietenul tau.pa pa si sa ne spui si noua daca s-a rezolvat

| cady a răspuns:

Daca toata lumea este impotriva... poate totusi e ceva neinregula cu el... si daca e totul ok, asa cum spui... de ce nu incerci sa-l introduci in cercul tau de prieteni, sa il cunoasca mai bine, de ce nu incerci sa i-l prezinti mamei... fiindca, sa stii ca daca pana acum ai fost o persoana la locul tau si acum, de cand esti cu el te certi cu toata lumea, o sa se creada ca el te determina sa te comporti asa... ca are o influenta negativa asupra ta... si tot in capul relatiei voastre o sa pice totul...

| naughtyboy a răspuns:

Daca tu esti sigura ca ''he is the one'' atunci aratale celor din jur cum este el cu adevarat adica cum il stii tu.Toti sunt impotriva ok intreabai de ce poate este ceva serios. Si nu-ti mai ameninta parinti cu plecatul de acasa ca asa ii ingrijorezi si mai mult.