| Zahina a întrebat:

Deci am o problema ciudata, adica imi e rusine cu ea dar vreau o parere...
Sunt cu un baiat de cateva luni, weekendul trecut am fost la el prima data. Nu ne-am vazut prea des ca e relatie la distanta.
Si m-a deranjat ceva destul de tare, am vrut sa ignor dar parca m-a dezamagit asa.
S-a trezit la 8, a stat doua ore acasa si pe urma a venit dupa mine sa ma ia de la gara, a durat cam 5 minute drumul pana la mine, 5 pana la el.
Si cand am ajuns la el am mers la baie.
Chestia e ca avea periuta de dinti aruncata asa pe chestia aia din baie, dar uscata, parea neatinsa neprotejata trantita asa si pasta de dinti era nefolosita. Nu poate sa zica ca nu a avut timp. Am zis ok o fi schimbat acum dar imi amintisem ca zicea ca are carii grave si ca are probleme cu respiratia dar ii e frica de dentist... si ma rog, in ziua aia am intrebat daca vrea guma, el zicea asa hotarat ca nu, m-am cam ferit sa ma pupe. Seara nu l-am vazut sa se spele pe dinti... si a doua zi dimineata mi s-a parut foarte ciudat ca se uita la mine cum ma spal si parca i-a venit asa o idee, sa se spele si el. Parca a avut o revelatie. Dar s-a spalat ca un copil de 5 ani, a dat asa stanga dreapta de doua ori in graba a scuipat si atat. Mda si mi-e rusine rau sa ii zic ceva si ieri ne-am vazut iar pentru cateva ore si am fost paranoica sa il analizez cu igiena. Ma tot uitam ba la unghii, ba in urechi ca o maniaca. Ma intreb daca exagerez sau e o problema minora? Poate sa se spele dar cand nu vad eu? NU pot sa il intreb sau sa ii zic de chestia asta pentru ca sunt FOARTE RUSINOASA. Daca i-as zice cu subinteles? Dar cum? Voi ce ati face?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu cred că exagerezi.
Igiena gurii e foarte importanta pentru un cuplu, daca unul din cei doi nu o tine, celălalt are de suferit. Cine ar vrea sa sărute o gura care miroase urit?
In plus, daca igiena gurii lasă de dorit, atunci e foarte posibil să mai existe și alte probleme la nivel de igiena.
Ce e trist în cazul tau, e că băiatul nici nu e conștient că are o problema in acest sens. Daca era conștient, ar fi ascuns problema, ca sa para totul OK, dar a realizat că ceva nu e in regula cînd te-a văzut pe tine că te speli pe dinți.
Concluzia e simpla: ori îl accepți cu problema ce o are, ori o termini. Mai bine acum la început, decat dupa o implicare emoțională serioasa.

| darrio2007 a răspuns:

Exagerezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu exagerezi. 2. Da. 3. Nu așa, ci direct.

| Drimmero a răspuns:

Spune-i ca ai auzit ca daca nu te speli pe dinti o perioada indelungata asta poate duce la pierderea dintilor sau la probleme serioase a cavitatii orale. Cu siguranta se va speria daca ii arati si imagini despre parodontoza, plus de asta bate-i apropoul ca nu-ti plac oamenii care nu au o dantura ingrijita.

| Holiday a răspuns:

Fa-i cadou o periuta de dinti electrica. Poate intelege ideea.

| Hammurabi a răspuns:

Chestia cu igiena personală nu e absolut deoc o problemă minoră.
Doar că tu pui problema puțin greșit.
Nu trebuie să analizezi ce face sau ce nu face el. Ci trebuie să fi atentă la cum e el.
Dacă nu miroase urât (ei sau hainele, semn că nu se schimbă suficient de des sau nu face duș), dacă e curat în general, dacă nu-i miroase gura, dacă nu are părul soios și alte chestii de genul ăsta.
Iar ca o părere personală îți spun că oamenii care ajung la o anumită vârstă și nu au grijă sau nu le pasă de igiena personală, nu mai pot fi învățați și nu mai pot fi scoși din obiceiurile proaste. Așa vor fi mereu.

| Emma30555 a răspuns:

Daca nu e curat il vezi, il simti, sau mai bine zis se simte mirosul, se vad hainele, parul etc. Daca nu se simt aceste lucruri si el pare ingrijit sunt semne ca este in regula. Daca iti place de el, pur si simplu ii spui ca pentru tine e importanta igiena si ca ai asteptari ca iubitul tau sa fie curat, ii spui pur si simplu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-l pe băiatul ăla să citească ce ai scris de el.

| Zahina explică (pentru anonim_4396):

Te-ai simtit? Iti pute gura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zahina):

Nu, ăla are o problemă mare - tu cu care pierde vremea degeaba.

| MrAM a răspuns:

Spune-i ca au facut reducere la pasta de dinti si daca cumperi 2 ii fac cadou o periuța gratis. S-au poate de ziua lui ii faci tu cadou.

| Daz01 a răspuns:

Da, igiena este o problemă serioasă. Faptul că nu se spală pe dinți atât de des denotă un dezinteres maxim din partea lui față de igiena orală. Dacă îți este scârbă că nu se spală pe dinți spune-i chiar dacă o să fie aiurea altfel nu va lua în serios și iginela dendară. De multe ori cariile nu sunt doar de la iginea precară ci implică mult mai mulți factori... știu persoane care se spală temeinici pe dinți și tot au carii. Succes.