| thisissolawl a întrebat:

Eu locuiesc cu mama, iar tata lucreaza in Spania de 6 ani si vine doar in vacanta de vara 3 saptamani la noi. Cand a plecat tata, eu eram in clasa intai. De prin clasa a doua, cam la orice prostie sau orice minciuna cat de mica era. ea ma batea. Prin clasa a treia spre a patra a inceput sa ma bata si cu cureaua sau cu papucii. odata dandu-mi cu un toc de la papuc in cap. Prin clasa a sasea am cam scapat de bataie. Insa recent am facut o prostie si si-au pierdut amandoi increderea in mine si m-au pedepsit. Azi m-am intalnit cu o prietena, cand veneam de la scoala, si m-a rugat sa merg pana la magazin cu ea. Eu am acceptat insa nu am mai sunat-o pe maicamea. Apoi. cand a aflat ca nu am ajuns acasa si ca m-am dus cu ea la magazin. cand a venit acasa iarasi a inceput sa dea in mine. cu palma peste fata... De cativa ani m-am tot gandit sa ma sinucid, insa nu am putut niciodata sa fac acest lucru. Tata, nu a dat niciodata in mine. Si mama de fiecare data cand o intrebam cum se rezolva un exercitiu la matematica[ eu fiind printre cei mai slabi la aceasta materie ] si nu intelegeam din prima incepea sa ma fac proasta si handicapata, iar eu de fiecare data cand ma injura plecam in camera si incepeam sa plang. Eu sunt la un colegiu foarte bun si anul asta [ sf cls a saptea] am avut media generala 8.83, fiind penultima. Toti care stiau de aceasta media[ ma refer la adulti] m-au laudat. Zicand ca e o medie bun pentru un colegiu atat de bun. Ciar si eu cred ca e o medie buna. La alte scoli puteam sa am media 9.50 cel putin. Intrebarea mea. este : Ce ar trebui sa fac? Va rog fara raspunsuri jignitoare. multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de dat sfaturi bune fara a cunoaste direct situatia si nu numai din ce spune o parte. Nu stiu ce ar spune mama ta, posibil ca ea sa dea vina pe tine iar realitatea sa fie undeva la mijloc.
Incepe prin a analiza complet situatia, atat din punctul tau de vedere cat si al mamei tale si o sa afli, partial, de ce s-a ajuns aici. Dupa aceea discuta cu mama ta, spune-i ca o iubesti, ca nu vrei s-o superi dar si tu ai nevoie sa te iubeasca si sa te ajute. Spune-i ca problemele nu se rezolva prin violenta fizica si verbala, intelegerea si o vorba buna fac mai mult.
La randul tau si tu ar trebui s-o ajuti, dupa puterile tale si sa cauti sa n-o superi. S-ar putea ca si mama ta sa aiba unele probleme si greutati la serviciu, nici ei nu-i este usor si ea trebuie sa fie inteleasa si sprijinita. Discutarea tuturor problemelor constituie o premisa a intelegerii si fara aceasta nu se poate ajunge la intelegere. Succes si numai bine!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| On3St4r a răspuns:

Spune-i tatalui, ameninț-o ca pleci la orfelinat, explica-i cum sta treaba sau du-o la un psiholog.(idei pe momentlaughing)

| diwa a răspuns:

TREBUIE sa ceri ajutor urgent! Ce face mama ta se numeste maltratare! Ar trebui sa vorbesti cat mai urgent cu tatal tau, sa il rogi sa vina macar o perioada acasa, ori pana se linisteste mama ta, ori sa te ia cu el, pentru ca sincera sa fiu, la cum descrii "evolutia" ei vizavi de tine, intr-o zi e posibil sa te omoare sau sa te schilodeasca fara sa vrea. Daca nu vrei sa vorbesti cu tatl tau, poti suna la Protectia Copilului si ii vei fi data automat tatalui tau. Nu mai accepta situatia asta, nici un copil nu merita sa creasca intr-un astfel de mediu. Cere ajutor fara frica si fara rusine si tine minte ca motivele pentru care te bate sunt absolut STUPIDE, nu mi se pare ca esti rebela sau ca te porti urat, dimpotriva, pari a fi un copil bun. Daca doresti sa ceara altcineva ajutor in locul tau, macar posteaza aici si spune

| Alexandro9050 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa discutati despre asta si sa nu mai fii inchis in tine si sa ii spui ca un paarinte nu se comporta asa cu copilul lu, eventual mergeti la un psiholog. si va va rezolva problemele, sau chiar si emisiunea copii contra parinti ar fi buna sa ii dai ca exemplu...

| diwa a răspuns (pentru Alexandro9050):

Copii contra parinti e rality-show. si crezi ca mama ei e dispusa s-o asculte? n-ai citit ca o bate din orice? cat despre psiholog creeeeed ca o sa vrea si o s-o intereseze de n-o sa mai poata

| MrDumbo a răspuns:

Glumesti?
Cam greu de crezut aceasta poveste dar daca e adevarata poti sa mergi la un psiholog ( nu confunda cu psihiatru) si sa discuti aceasta problema cu el/ea.