| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo modalitate prin care sa aflii daca poti ramane insarcinata? Adica fara sa faci asta...ma refer daca acum pot afla daca as putea ramane dar sa nu raman. Eu si prietenul meu tot discutam despre familia pe care o vom avea in viitor..copii...si nu stiu de ce am un sentiment aiurea ca nu o sa pot ramane insarcinata...se poate afla dinainte daca poti sau nu sa ramai insarcinata?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai cum. Fa-ti niste teste de ovulatie, in principiu, daca ai ovulatie ai toate sansele sa ramai insarcinata. Desi exista inca o mie de alti factori care intervin. Nu-ti face ganduri negre, din experienta mea, gandirea pozitiva este un factor important.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Doar medicul poate constata asta in urma unor analize.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu suntem în lumea basmului, ci în cea reală.
Nimeni, absolut nimeni nu poate să-ți spună dinainte dacă rămâi însărcinată sau nu.
În prima fază, numai un contact neprotejat în perioada fertilă poate să confirme sau să infirme acest lucru.
Dacă într-un interval de maxim 2 ani, nu a apărut nicio sarcină la "orizont", se poate discuta despre o sterilitate de cuplu. În faza a doua intervin analizele speciale care se fac pentru a vedea unde este cauza și cum se poate trata ea: dozările hormonale, spermogramă, etc.
Și am încălecat pe șa, asta este povestea reală, nu de poveste.
Este o singură excepție: fata să nu aibă ciclu menstrual instalat, numai așa nu poate rămâne însărcinată.
Sănătate.
Pa, pa.

| bruno9432 a răspuns:

Exista teste de fertilitate pe care trebuie sa le faci atat tu cat si partenerul, dar trebuie facute in apropierea termenului in care vrei sa ramai insarcinata. De exemplu acum poti fi intr-o perioada fertila, esti tanara, sanatoasa, dar intr-un an lucrurile se pot schimba la voi amandoi. Fumatul, alcoolul, stresul, diferite medicamente, alimentatia... totul poate influenta fertilitatea.
Deci nu mai gandi negativ. Ai grija de tine, incearca sa ai un mod de viata sanatos si cand te vei hotara sa ai copii e bine sa incepi sa mergi la medic cam cu un an inainte, este o perioada pregatitoare in care faci tot felul de teste, iei diferite vitamine in asa fel incat sa fii pregatita pentru o sarcina si sa ai un copil sanatos big grin
Fii optimista si mult noroc!