| Pinkrainbow100000 a întrebat:

Hei. :'( nu stiu cine este interesat si cine va citii dar in acest moment chiar simt nevoia sa ma descarc cuiva ...asa ca orice mesaj de incurajare este bine primit...
in ultimul timp(jumatate de an) parintii mei se tot desparteau si impacau de foarte multe ori. probabil aceste certuri veneau si din cauza ca mama mea de 4 ani este de alta religie (penticostala). eu mai am un frate cu un handicap grav : nu se poate misca, vorbii, etc
de cand a descoperit facebook-ul parca s-a schimbat dintr-o data, intr-o zi, i-a spus tatalui meu ca a primit o trimitere de la medicul de familie in Timisoara
acum 2 luni, dupa ce s-au despartit definitit toata familia mea a aflat ca ea pe facebook vorbea cu foarte multi 'pocaiti' si ca iti facea fotografii intime. am mai aflat ca ea mai avea o relatie in acelasi timp cu un barbat din Timisoara(nu stiu cum mama dracu' l-a gasit. mai ales ca eu sunt din olt )si, da! cand s-a dus la Timisoara nu a fost la un sptal cu fratele meu ci la nenorocitul asa care giciti ce,,,, are 7 copii! si-a schimbat numarul de telefon si ea si parintii ei. la divort a spus ca nu mai are nevoie de mine si m-a parasit exact la o varsta la care am mare nevoie de o mama! :'( (12 ani ) nu stiu ce este cu acesta schimbare la ea. inainte era familista convinsa iar dupa ce a descoperit Facebook-ul boom! nu mai facea absolut nimic in casa doar ca sa stea pe facebook!
va rog din suflet ajutati-ma! mi-e frica sa nu fac vreo depresie! :'(

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai cu taicatu si traieste viata, multe persoane habar nu au sa tina o familie pe picioare si o destrama asa va fi viitorul omenirii

| Daviddd a răspuns (pentru mgtow):

Cata dreptate ai

| pisoias a răspuns:

Stiu ca ti-e greu, dar priveste partea plina a paharului.In casa nu mai sunt discutii, e liniste si ca ai ramas totusi la tata.Intr-adevar sunt cuvinte grele,, nu mai are nevoie de tine,, dar se poate sa fie cu mintea ravasita,aceste cuvinte nu cred ca ar putea fi rostite de vreo mama,si nu cred ca faptul care a declansat ruptura a fost facebookul.S-ar putea foarte bine ca sa-l fi cunoscut pe celalalt din intamplare, si ca datorita acestuia sa doreasca sa-si faca cont pe facabook, si chiar sa adere la alta religie. Vorbeste cu tatal tau, incurajati-va unul pe altul si,, nu te lasa prada depresiei,,. Interactioneaza cu fete si baieti de varsta ta.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca te rog sincer la Dumnezeu, El te ajuta. De ce nu apelezi totusi si la psihologul scolii? Ca de aia e platit si sta acolo. Iar un telefon gratuit poti sa dai aici: http://www.telefonulcopilului.ro/. Si acestia te pot ajuta, sunt specializati.

Tu pari un copil foarte destept, sper sa fii ajutat! Ca esti clar afectat. Tatal tau cum e cu tine?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o situatie asemanatoare cu un unchi care si-a lasat familia (nu ma refer la sotie sau copii, asta s-a intamplat dupa ce a divortat de sotia lui, ma refer la neamurile din jurul lui) si a plecat cu o femeie in Timisoara care are vreo 7-8 copii si mai are si el 2 copii...

In privinta ta, am o verisoara intr-o situatie nu chiar asemanatoare, dar care are si ea probleme cu parintii ei. Asa ca iti recomand sa faci ce a facut si ea, sa apelezi la pshihologul scolii. Psihologul va fi mereu acolo sa te asculte si sa te ajute asa ca nu ezita, nu e bine sa intri in depresie!

| Daviddd a răspuns:

Daca simti nevoia sa discuti mai pe larg ma gasesti pe mess daviddaogaru, nu imprastii bullshit de gen dumnezeu te va salva, pentru ca stim cu totii ca nu e asa. De ceea ce ai acum nevoie este morala, si cred ca ma pricep la asta

| Daviddd a răspuns:

Davidaogaru este adresa scuze nu pot din nu stiu ce motiv sa editez

| EllaM94 a răspuns:

Nu trebuie sa fii suparat de asta. Mulţumeștei lui Dumnezeu că ai ramas cu parintele responsabil. Mama ta nu te merita nici pe tine, nici pe tatal tau și nu facebookul e de vină nici noua religie a ei, ea e responsabilă de toate alegerile pe care le face in viaţa. Daca mama ta a spus la divorţ că nu te mai vrea, nu trebuie să o urăști sunt sigură că nu simte asta sau cel puţin o mamă adevărată nu poate simţi asta. Trebue să fii tare si să te gandești că tot ce contează de acum este viitorul tau și cum vei fi tu ca parinte peste 10-15 ani. Baftă!

| Negrita_Rebeca_1993 a răspuns:

Sincera sa fiu, nu as putea sa iti dau prea multe sfaturi! In schimb, sunt aproape sigura ca si in scoala ta exista un Psiholog al scolii. Du-te si vorbeste deschis cu el\ea! Va stii ce sfaturi sa iti dea! Sa nu iti fie rusine! Cu rusinea nu rezolvi nimic! Nu uita sa iti pastrezi clamul si sa te gandesti ca totul va fi bine!

| NutellaDreamer a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa te duci la un bun psiholog care să te facă să înţelegi mai bine de ce ţi se întâmplă asta şi să te ajute să treci peste ştiu că iţi este foarte greu dar auzi nu merita sa te distrugi pe tine pentru prostiile altora. Aşa ca fii puternica, mergi mai departe şi incearcă să vezi cealalta parte pozitivă a vieţii tale si incearca sa traiesti mai mult in ea. Peste vreo cativa ani iti vei da seama si vei intelege mai bine de ce se intampla toate aceste lucruri nasoale si vei putea sa treci mai usor prin greutati. Stai liniştită că viaţa mai are multe de oferit mai ales celor care merită! :*