| DeeaLamacorn a întrebat:

Am o intrebare care ma tot framanta..Cum sa il fac pe tata sa nu mai fie atat de strict? Adica nu ma lasa sa ma machez,nu ma lasa sa ma joc jocuri cu chat,uneori ma jigneste subtil,adica ieri el m.a intrebat daca vreau sa fac arc, baschet sau karate, si eu am zis ca nu.mi place niciuna dintre aceste variante si el m.a intrebat :
-Dar ce? Te.ai nascut degeaba? si aici venise mama si i-a spus sa nu mai zica asa ca vreau sa merg la inot (chiar vreau)
Odata n.am dus gunoiul ca eram racita si nu voiam sa ma vada nimeni asa si am refuzat sa duc gunoiul si el mi-a zis "Nesimtit.o", ma pune sa ii fac toate treburile si acum ca are si el loc de munca se da lovit, ma pune sa i fac masaj SI CEL MAI CIUDAT LUCRU ESTE CA NU MA LASA SA INCHID USA DE LA CAMERA.Si sunt foarte confuza fiindca uneori ma pupa, imi spune lucruri frumoase, imi i.a ce vreau eu sa mananc....nu stiu ce sa mai fac sa se imbuneze si el putin :l Deci in total avem doua intrebari :
1.De ce face asa? (de ce de exemplu acum o ora era rau si ma punea sa ii fac treburile si acum imi i.a ciocolata, pizza e.t.c. sau invers?)
2.Ce sa fac ca sa imi dea si el putina intimitate si libertate?
Funda celui mai bun raspuns! kiss

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. Tatăl tău este instabil psihic- odată într-un fel și odată în alt fel. Căci degeaba iti cumpără una si alta dacă pe partea cealaltă nu-ti oferă intimitate si te face nesimțită. Un părinte n-ar trebui să spună în veci acest cuvânt copilului său.
Tatăl tău are mari probleme de comportament. Si se întâmplă lucrul acesta din pricina că a avut o copilărie traumatizantă. Dar aceasta nu este o scuză pentru comportamentul lui. Fiecare om trebuie să lupte cu defectele proprii de caracter. Tatăl tău să-si șlefuiască caracterul pentru că alții sunt raniti de necioplirea de care da dovada.

Dacă vrei să ai usa închisă la cameră, vorbește cu el atunci când iti va cumpăra lucrurile cerute de tine, si spune-i: "Tată, pe lângă toate acestea mai vreau un lucru!" Si când te va întreba "Ce lucru mai vrei?", tu să-i răspunzi: "Mai vreau usa închisă la cameră!" Nu-i cere lucrul acesta in alte condiții; cere doar când este bine dispus.
Si daca vei obține lucrul acesta, dupa aceea tot in conditii bune, cere-i si să nu te mai certe si sa te jignească chiar si daca ar avea motiv; cu cat mai mult când nu are motiv!

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai draga mea, la 12 ani vrei sa te machezi? vrei sa ai liber si sa faci ce doresti? eu cred ca tatal tau iti arata ca este sever, dar si bland atunci cand trebuie.
Dar de ce crezi ca nu ai intimitate? la cum se comporta fetele in ziua de azi, este normal ca tatal tau sa fie protector.
Ar fi bine sa te simti mandra ca ai un tata care te protekeaza si iti vrea binele.
Decat sa stai la pc sa te joci, mai bine citeste/fa teme si arata-i ca esti un copil care isi traieste copilaria si isi vede de carte, nu de machiat.
O seara bunahappy

| mgtow a răspuns:

Ie frica sa nu te violeze un prost si ia masuri de precautie

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice societate/famile functoneza dupa niste reguli ce se vor respecate.Fiecare membru ai familiei au sarcini stabilite dupa varsta si puterile fiecaruia.
Se zice ca tati de fete sunt mai protectori tocmai din grija sa nu ti se intample ceva rai.
Nu are nici un rost sa te machiezi la 12 ani.Cel mult un luciu de buze!
De ce ar trebui sa te inchizi la tine in camera? Ai ceva de ascuns? Singure momente cand ar trebui sa te inchizi usa, e atunci te schimbi...
Increderea parintilor se capanta in timp si trebuie meritata. Vorbeste cu parintii cat mai des, intreaba-i despre orice te framanta.
Pe masura ce cresti, iti va acorda mai multa incredere, iar libertatea si intimintatea va creste
NU UITA! SECRETUL E COMUNICAREA!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Deea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai?

| DeeaLamacorn explică (pentru anonim_4396):

Am 12 ani.De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeeaLamacorn):

Hmm, nu stiu ce e mai aiurea. ca la 12 ani vrei sa te machezi (ca la 20 de ani fata ta sa arate ca fundul unei babe ) sau ca te miri ca tatal tau nu te lasa la o varsta atat de frageda sa te machezi.

"Ce sa fac ca sa imi dea si el putina intimitate si libertate?" ai 12 ani pentru numele lui dzeu. ce ai vrea? sa iti ofere un apartament departe de ei? ai 12 ani

| wizzkid a răspuns:

Mmm, sincer, multumeste-te cu tatal tau, nu iti vreau raul, nu toti avem un tata caruia sa i-i pese, si ca sa se imbuneze trebuie sa faci unele lucruri pentru el, sa nu te certi cu el, si totul sa vina treptat, spune-le ca vrei sa faci azi nu stiu ce. maine altceva, si tot asa, o sa isi revina! sper ca te-am ajutat

| NadineCasiana13 a răspuns:

Pai parintii fac toate astea ca sa te protezeze, ei iti vor doar binele.Stiu ca exista si unii parinti care sunt mult prea posesivi si nu pot observa ca acum copilul lor creste si trebuie sa-i dea drumul.In cazul tau la unele chestii sunt de acord cu tatal tau.La 12 ani sa te machiezi? Esti frumoasa si asa naturala..nu-ti trebuie prostiile alea pe fata.Nu lasa generatia asta sa te influenteze. Daca x se machiaja e treaba ei. Dupa un timp toate alea o vor imbatrani.Ai putea sa vorbesti cu el ca sa o lase mai moale. Vorbeste cu el si spune-i toate chestile astea.Ai rabdare si vei vedea ca daca o sa-i vorbesti totul va fi mai bine :*