| RealyCUTE a întrebat:

Hey! De doua saptamani si ceva nu m-am mai dus la scoala. Problema este ca parintii mei nu stiu de asta, ei pretind ca eu ma duc la scoala cand de fapt eu stau intr-un loc si astept sa se faca ora la care ar trebui sa ies de la ore ca sa ma duc acasa. Din cauza colegilor mei, care ma jignesc orice as face sar pe mine, fetele se uita urat la mine si ma barfesc pe la spate. Baietii nu ma lasa in pace, tot imi iau din lucruri alearga cu ele si nu mi le dau. Dirigintei mele nu am ce sa-i spun pentru ca doar atunci cand ridica tonul la mine incep sa tremur. Profesorii mei se iau de mine in timpul orei aiurea, iar apoi colegii incep sa sara si ei sa sara pe mine cu "proast-o", "nici nu inteleg de ce mai vii la scoala, daca vezi ca nimeni nu te vrea aici" imi amintesc ca am si inceput sa plang in timpul orei. Sunt clasa a VII-a, problemele astea au fost ica din clasa a V-a, in clasa a VI-a sau mai linistit dar acum au inceput din nou. Stati ca in clasa a V-a era si mai rau, doi baieti din clasa mea dupa ore ma bateau. Parintii mei stiu de asta, dar ei nu vor sa ma mute din cauza ca scoala mea este aproape de noi si nici nu vreau sa discute cu profesorii o sa faca scandal si o sa fie si mai rau. Pentru mine scoala e un loc unde sunt terorizata aproape in fiecare zi. Imi e frica sa ma duc la scoala si sa le mai spun parintilor pentru ca or sa faca scandal. Ce ar trebui sa fac? Va rog frumos sa nu imi spuneti sa ma mai duc la scoala aia, numai cand ma gandesc la ea toate cuvintele urate si intamplarile imi trec prin minte si incep sa plang.

8 răspunsuri:
| KALASHER a răspuns:

Bro...totul ține de personalitate și de încredere! Dacă tu cazi de fraieră mereu, ești sensibilă, nu ar trebui să plângi! data viitoare ai mai multă încredere în tine, schimbă-ți lookul, sunt sigur că ești genul stau în bancă când e pauză.Fii și tu mai nah...implică-te mai mult, etc. Lasă-i să și-o ia de la karmawinking

aaa și du-te la școală deoarece chiar pari penibilă!

| HaHaGirl a răspuns:

Asa e, pe bune, karma asta chiar exista chiar daca unii nu cred..roata e rotunda si nu m-as mira sa pice ei in locul tau,fii mai indarzneata,arata-le ca poti ceea ce ei nu pot,sa reziste,asta e sistemul din Romania, iei o nota mica la romana=esti prost, chiar daca tu la geografie, istorie, esti un geniu.

| MikuAlex a răspuns:

Pai atunci cand esti insultata sau un profesor se ia de tine respira adanc si ai incredere in tine. Nu uita ca tu esti o persoana importanta ca tu contezi foarte mult pentru cineva, nu trebuie sa fii calcata in picioare! Nu te lasa batuta! Du-te la scoala! Daca un "elev" nu te lasa in pace si te bate intreaba-l de ce face asta, ce va castiga din acest lucru...dar sa nu tremuri cand spui asta.Incarca sa facii niste "exercitii de curaj" sa te prefaci ca oglinda este respectivul elev/profesor si vorbesti cu ea.Nu uita daca te bate sa incerci sa-l eviti, daca e ceva grav du-te la baie si inchide usa si fa ceva sa nu ti se vada picioarele...Ai spus ca diriginta ridica tonul, nu te teme de ea, asta face pentru ca asa crede: ca profesorii sunt perfecti! Nu te lasa moale si continua cu incredere atunci se v-a uita in ochii tai si va vedea o persoana cu caracter!

| RealyCUTE explică:

Revin cu o alta intrebare: cum as putea sa-i fac pe parintii mei sa ma mute din scoala aia?

| William a răspuns:

Si tu ce ai de gand sa faci? Sa nu mai mergi la scoala deloc? Ce vor zice parintii tai cand vor afla ca nu ai fost la scoala atata timp? In plus ramai in urma cu lectiile si cresc sansele sa ramai corigenta. Mai bine mergi la scoala si suporta asa, oricum mai ai putin si termini, la liceu va fi mai bine.

| mihai69 a răspuns:

Nu rezolvi nimic chiulind - repetenția va PRELUNGI timpul pe care trebuie să-l petreci la școală, nu te va scăpa de ea!
Deși pare ciudat ceea ce îți voi spune, poate n-ar fi rău să apelezi la una dintre cele două variante de mai jos: telefonul copilului și / sau mergi la preotul în a cărui parohie locuiești. Vei primi în primul rând sfaturi și alinare spirituală, de care ai mare nevoie în primul rând acum. Probabil și sprijin concret.
Și nu mai plânge, că d-aia se iau retarzii de tine!

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta. Vorbeste sincer cu parintii tai despre ce simti si cautati impreuna cea mai buna solutie.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole si filmulete utile.Sigur vei reusi, fii puternica.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!