| Alexandra10005 a întrebat:

Astazi nu m-am dus la scoala din cauza colegilor si a profesorilor, colegii ma jignesc si isi bat hoc de mine, profesorii tot se iau de mine in timpul orei. Sa va spun ce mi s-a intamplat ieri, stateam in banca si vin niste colegi de ai mei mai "cool", imi fac o poza si o editeaza scria pe ea "un exemplu de fata care nu se uita in oglinda atunci cand iese din casa" si au pus-o pe facebook. Toti au ras de mine, am inceput sa plang atunci si mi-am propus ca astazi sa nu mai merg la scoala. Crede-ti ca am facut bine ca nu m-am mai dus? Ce ar trebui sa fac in legatura cu profesorii si colegii mei?

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

De ce i-ai lasat sa iti faca poza?

| Alexandra10005 explică (pentru William):

Cum puteam sa-i opresc? Poza a foat facuta intr-o secunda si sa le iau telefonul din mana mi-a fost frica deoarece ma vor batea... sunt baieti de aia smecheri. Oricum nici maine nu merg la scoala

| William a răspuns (pentru Alexandra10005):

Pai cand vezi ca indreapta telefonul spre tine pui un caiet in fata sau intorci capul.

| express11 a răspuns:

Vorbeste cu parintii, poti face reclamatie la protectia copilului, parintii sa vorbeasca cu directorul, si daca nu se rezolvasa se duca la inspectoratul scolar.nu sunt cool, sunt prosti ingamfati, iar tu nu trebuie sa pui la suflet, dar te rog ia aceste masuri de urgentaaaaaaaaaaaaaa.

| BiuL a răspuns:

Nu ai facut bine ca nu te-ai dus. Le-ai dat satisfactie. Nu te lasa umilita.
Vorbeste cu parintii, diriginta, directorul orice sa te ajute, eventual cu psihologul scolii, nu lasa situatia asa.
Cand dai de dobitocii astia, ignora-i, eventual arunca-le un zambet ironic cand zic cate o prostie. Daca iti vine sa plangi du-te la baie sau acasa sa nu te vada ei. Cica cea mi buna razbunare e succesul, poarta-te ca si cum ti-ar merge bine mereu, pune poze pe fb, staturusuri optimiste, nu iti arata supararea. Invata bine si fii activa la ore sa te aprecieze profesorii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandra,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ElectronicPieces a răspuns:

Da,ai facut bine. De ce sa suferi datorita lor? Vorbeste cu parintii tai sa te mute din scoala aia sau macar sa rezolve situatia din.scoala ta.
Imi aduc aminte eram si eu la liceu anul asta, stateam in statie si eram mai multi... Doar unul era singur, un baiat din a 10-a. S-au dus la el si au inceput sa ii faca poze si sa rada de el. A inceput sa planga, si ca sa nu se observe privea in sus. iar cand a venit autobuzul, nu a urcat.

Oamenii care isi bat joc de altii sunt niste javre. Nu isi vad gunoiul lor si comenteaza despre toti.

O seara buna.

| Anaad a răspuns:

Nu e o solutie sa fugi, niciodata. Oricat e de greu. Te rog sa le spui parintilor, si ei vor lua masurile necesare.

Răspuns utilizator avertizat
| alegnablu a răspuns:

Din pacate nu se rezolva nimic daca nu te duci 1 zi 2 zile...tot trebuie sa dai piept cu ei si cu viata.incearca sa vb cu parintii cu un psihologaltfel o sa devii depresiva