| anonim_4396 a întrebat:

aceeasi problema.
Toata lumea ma face urata si-si bate joc de mine.
Astazi de exemplu intr-o ora in care profa nu era atenta un grup de populari fitosi si bogatani tot faceau glume pe seama unora. Am avut ghinionul sa fiu una din tinte, pentru ca m-am uitat din greseala la o fitoasa cu curtea aproape de jumatate de km (nu glumesc straight face), exact cand cauta tinte. Si atunci zice: "Cine crede ca...(numele meu)... e frumoasa sa stea jos". Si toti aia sau ridicat, mai ales ca au auzit si unii de alaturi. M-am simtit teribil, mai ales ca cangurul ala care-si bate joc de toti e urata ca o piatra, dar nooo, cine sa-i spuna ei asa ceva. Si n-am stiut ce sa fac si instinctiv atunci m-am ridicat si eu si am inceput sa rad si eu cu ceilalti. Nu stiu, am vrut sa fac ceva, sa ma amuz si eu pe seama mea. Acum va rog daca raspundeti sa nu amintiti de faza asta cu ridicatu (am fost sincera), pentru ca stiu cat de gresita a fost miscarea.
Alta faza nasoala ii ca in ultima vreme de cand un alt fitos era cu grupu si eu stateam la masa prietenei mele in pauza si el striga "...(numele meu)...vezi ca ti s-o sculat!"
Stiu straight face.
Si si faptul ca invat cam prost face jumatate din lucrurile astea posibile. Eu ma straduiesc, dar toata lumea ma numeste proasta si daca am un conflict cu cineva automat asta e primul lucru pe care-l foloseste pentru a ma ataca.
As fi vrut sa plec naibii de la scoala asta, dar sansa mea s-a dus acu cativa ani, si nu am profitat din cauza ca "e cel mai bun liceu din judet, iar acolo nu ma mai intorc daca plec".
Acum intrebarea mea, si va rog nu-mi spuneti cu "nu-i baga in seama", "toata lumea e frumos in felul lui", "toata lumea are calitati", sau lucruri de genul, pentru ca deja le aplic (dar fara folos!). Vreau sa ma fac respectata, si vreau doar replici de data asta. Si sa-mi spuneti ce sa fac cand sunt intr-o asemenea situatie si ce nu. De exemplu pentru faze din astea ca mai sus. Va rog, dar niste replici care sa le inchida gura. Ofer funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Baga niste replici care nu pot avea replica gen."Mama ce fata ai, zici ca te-a calcat caruta trasa de 6 cai"
"Toti care cred ca sunt niste puricosi sa mai zica ceva de mine"
"Daca s-ar face pentru mine o statuie ar fi din aur, iar la voi din chirpici(chirpiciul e facut din balegar)"
"Daca as avea IQ-ul vostru as fi ajuns gropar"
"Daca va zic un banc radeti de va prapaditi:Cica era odata o smechera care povestea unor fraieri un banc" si alte din astea.Eu sunt baiat popular in scoala,nu zic sa ma laud, dar eu respect lumea si nu iau la misto.Dar cand cineva se ia de mine, il fac din cuvinte foarte usor.Succes si spune-le ce ti-am zis eu si se duc la mamele lor sa plangawinking

23 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Incearca unele dintre acestea daca vrei sa te joci cu mintea lor. Daca nu arata-le ca esti mai inteleapta si ca ai incredere in tine

1. Cand mai spune ci te crede urata sa stea jos te poti intoarce si sa spui ca pastrezi frumusetea pentru cei care merita efortul

2. cand mai spune ceva de genul cand te vede i se scoala ii poti replica usor "Vezi sa nu te uzi ca racesti"

3. Cand te face proasta spune-i ca ii multumesti pentru compliment dar nu merita efortul depus.

4. In rest nu intra in jocul lor si iti spun si de ce. Ei sunt complexati, parintii lor nu se ocupa de ei deloc. Le ofera bani si in rest nimic - dragoste 0. Se cred urati, inferiori, neiubiti si asa mai departe.

Nu pleca din scoala ca nu faci bine. Ei vor crede ca te-au invins ci urmeazati visul ca apoi scapi de ei happy

| NatureSelf a răspuns:

Ar putea cineva sa-ti fure increderea si sa profite de ea, dar tu nu ai vrea asta, pe net sunt fel de fel de oameni, dar nici unul nu e cum ai crede.

| DenisaMetal a răspuns:

Da,stiu si inteleg perfect prin ce treci.E trist pentru esti in flarea adolescentei si tu esti mai diferita decat colegii tai nu-i baga inseama fii diplomata daca ei iti spun ceva intoarcele vorba si inchide gura lor.Nu te necaji pentru ca colegii tai sunt fitosi si tu esti mai modesta, e foarte bine pentru oricat de bogati ar li se intoarce roata.

| sWeetSannin a răspuns (pentru DenisaMetal):

Exact toti bani nu ii sunt vesta anti-glont

| DenisaMetal a răspuns (pentru sWeetSannin):

Perfecta dreptate.

| Laura46 a răspuns:

In primul rand acesti pustani sunt de o prostie ceva de neinchipuit, nu viseaza decat bani si pentru ca parintii le-au dat tot ei atata stiu.ca sunt cei mai tari(desi banii nu sunt facuti de ei) si isi bat joc de ceilalti.Nu valoreaza doua cepe degerate,un om bun fie el si prost nu face asemenea afirmatii.ei sunt si foarte rai, habar nu au pe ce lume traiesc, eu le-as zice pe fata fiecaruia exact ce gandesc despre el. Vorbele tale pot durea la fel d etare daca ii ranesti in punctul sensibil.m-a bufnit rasul cand am citit faza cu ridicatul in picioarehee heedoamnee.astia nu au pic de minte in cap,sa se ridice doar la ordinul unei fete parvenite? Stii ce? Pentru psihicul tau,o sa ajungi in depresie sincer,astia nu se vor schimba in veci, nu au educatie, nu au avut de la cine sa ia exemplu.ATACUL E CEA MAI BUNA REPLICA! tu nu esti proasta,se vede din cum scrii,cand iti mai zice cate unul ceva i-o intorci la fel, tu le cunosti apucaturile fiecaruia, asa ca nu te lasa mai jos decat ei!

| OnlineZ a răspuns:

Simplu cand iti mai fac asa iesi afara da inainte spune-le replica."aici cam pute a prostie"astea sunt fete proaste si fitoase care mai tarziu or sa ajunga destul de rau cu comportamentul lor.si stai linistita ca roata e rotunda si se va intoarce ea candva.

| ghiolbitza a răspuns:

E trist ce ti se intampla. Eu as propune indiferenta, e cea mai buna arma, dar trebuie sa stii cum s-o folosesti si trebuie sa ai curaj sa o aplici. Poti incerca oricand sa iti faci prieteni din afara clasei cu care sa stai in pauze. Nimic nu le va oftica mai tare pe panaramele alea de colege fitoase decat faptul ca le ignori. Arata independenta, atat sociala cat si financiara, chiar daca nu o ai. Afiseaza un aspect indiferent, poarta-te ca si cum ti-ai alege prietenii iar cei/cele care fac misto de tine nu merita sa fie bagate in seama. Nu exista replici stabilite pe care sa le spui cand te confrunti cu o situatie naspa. E ceva de moment, instinctiv. Sa incerci sa starnesti un razboi cu ei nu e o idee buna. Nu-ti fa griji despre ceea ce ai sa le spui sau faci celor care se iau de tine. Are viata un stil de a intoarce lucrurile 360 de grade. Eu am avut numai baieti in clasa in liceu si eram gras si aveam cosuri si toti faceau misto de mine. Am inceput sa stau cu colegi din alta clasa si am avut norocul sa merg la olimpiada si sa iau locul I pe tara. Am fost vedeta in liceu pana cand am absolvit, iar cei care ma luau la misto s-au linistit. Cauta o materie la care te pricepi bine si exceleaza. Eu eram varza la orice, dar mi-au placut muzica si geografia. Am luat premii si diplome la concursuri si olimpiade pentru ca am fost bun la astea doua materii scolare. Cea mai buna replica pentru mine a fost F u c k off!

| XDarkAngel a răspuns (pentru ghiolbitza):

Pai eu merg la olimpiada de romana si la multe concursuri literare, iau primele locuri pe judet...dar parca nimeni nu observa

| katieXD a răspuns:

Hey...pai e cam greu sa te iei de cei populari fiindca daca faci o gluma bun ape seama unuia dintre ei sau o sa te creada amuzanta si o sa te bage in grup sau o sa s-a cam ridiculizeze si mai tareblushing.eu una as risca adica stii e o tara libera eu daca as fi fost in locul tau i-as fi zis ceva de gul:'waaa asta chiar a fost buna, esti sigura ca ai gandit-o singura" sau :"stii...eu as putea sa imi fac operatii si sa arat ca mona-lisa da tie cine iti vinde un creier nou?big grin" desi chesti cu ridicatul in picioare arata ca ai umorwinking

| katieXD a răspuns:

Am...scuza-mi greselile...big grin calculatorul meu merge cam prafbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scumpa și draga mea...
Îmi pare atât de rău că ești nevoită să treci prin așa ceva. Îmi pot numai închipui cât de dificil trebuie să îți fie să mergi la școala aia de 5 ori pe săptămână, petrecând o mare parte din zi înconjurată de oameni care te fac să te simți atât de rău.

Înțeleg că simți nevoia de a riposta, ceea ce e un instinct firesc.
Însă draga mea, eu consider totuși că o serie de câteve,, replici'', nu o să amelioreze situația ta, cu atât mai puțin să o schimbe radical. Tot ce o să le dovedești prin asta e faptul că ei și-au atins scopul de a te răni, de a te afecta, iar tu le oferi atenția ta, indignată. Vor zâmbi, probabil, considerându-se triumfători.
Ce trebuie să faci tu, știu că e foarte greu, DAR ignoră-i, scumpa mea. Efectiv, nu lua în seamă vorbele jignitoare pe care ți le adresează.
Sunt copii naivi, imaturi și prostuți, care nu conștientizează forța și capacitatea colosală a cuvintelor, de a răni sau de a clădi. Ei nu pot mai mult de atât, cel puțin deocamdată.

Și să fii CONVINSĂ, să ai certitudinea că valoarea ta ca om, ca fată, NU se măsoară în raport cu opinia lor, și nici nu e afectată de ea în vreun fel.
Orice ar fi, NU lăsa ca imaginea de sine pe care o ai despre tine să fie denaturată de atitudinea și portretizarea lor complet ERONATĂ pe care ți-o creionează în prostia lor.
Fii curajoasă și încearcă să fii optimistă, caută ca în timpul liber să aduni în jurul tău, să te asociezi cu grupuri de oameni în care să te integrezi și în care să te simți apreciată și iubită așa cum ești.

http://www.youtube.com/watch?v=d-VG11H97gA

| 220V a răspuns:

Trebuie sa fi tu, nu ce vor altii sa fi, daca vrei putem vb mai detaliat pe mess, sau pe facebook, ca pe TPU ii nasol

| Almássy a răspuns:

Hm...imi dau seama cum te simti, mai demult cand aveam o varsta ceva mai mica aveam cum sa zic ceva kg in plus fata de celelalte fete, chiar daca invatam mai bine decat ele si la fata poate aratam mult mai bine tot eu eram catalogata drept ..nu mai zic ca se intelege de la sine, eu stiam ca la 10-11 ani nu e bine sa te preocupe slabitul si alte de acest gen, eu stiam ca asta nu conteaza la varsta pe care o aveam apoi cand eram ceva mai mare am inceput sa slabesc cum sa zic si am ajuns mai bine decat ele dar acum eram cica prea slaba ..morala?-oricum ai arata cineva oricum o sa iti gaseasca un defect pentru ca asa e omul, n-ai cum sa ii intorci perspectiva.N-ai nevoie de replici, tu stii ca intr-o zii va fi altfel oricum in viata asta vanezi prostie cu harponu! si cum se zice :ce nu poti evita accepta cu placere nu da atentie unor ''nimeni celebri'' prostii sunt muritori dar prostia e vesnica

| BodyFleci a răspuns:

Nu eu te fac urata, mama ta te-a facut uratalaughing Si poate ca tu chiar esti proasta laughing)

| Scumpilicii a răspuns:

Nu te lua dupa ei! Desteptul cedeaza primul, intotdeauna :*. Daca tu esti mai modesta, iar ei sunt niste bogatasi lasa.i in lumea lor de copii stricati!

| costy20br a răspuns:

Indiferenta si increderea in tine sunt armele de temut pentru astfel de probleme....succes

| Luna123 a răspuns:

Problema ta e ca esti prea timida, daca ai fi putin mai,, scorpie '' atunci vei fi respectata.
Daca de exemplu vine un grup de-nala si iti ia ceva de pe banca tu numai faci niciun pas.E alegerea ta :Ori te ridici in picioare si zici profei ori : Daca nu-mi dai inapoi lucrul Fereasca-te Dumnezeu s-ami mai iesi in cale si ridici um pic tonul. Problema e ca trebuie sa faci ceva, sa le zici ceva la care ei sa nu aiba replici. Funda?

| zZRewind a răspuns:

Poi ew sunt foarte populara in scoala mea dar nu fac din astea ...de ex cand se ia cv de mine : Du-te si ia-ti mustata saw injur in alta limba de ex in italiana... ce sti u de ex : Vaffan Cullo (vafan culo) = Sa te duci in cwr etc

| marfil a răspuns:

Crede-ma pe cuvant c-am trecut prin acelasi lucru, acum niste ani.Si acum indirect trec prin aceleasi lucruri, doar ca au capatat un limbaj ceva mai elevat.Cel mai bun lucru pe care-l poti face este sa fi tu insati, pentru ca oamenii au facut si vor face intotdeauna rautati.Nu trebuie sa pui la suflet.

| Aleexuutzza a răspuns:

Ai o fata de zici ca ti-o venit fieru de calcat in fata esti o panarama..fite si figuri ce sa zic esti o naspeta cu diploma se vede ca o sa ajungi viitoare curvawinking tongue

| bibi876 a răspuns:

Nu este ceva rau in faptul ca tu esti modesta si cu siguranta ai multe calitati care te fac frumoasa in felul tau. Ai grija de tine, aranjeazate mereu si atunci vei fi mai respectata, deoarece daca vrei ca ceilalti sa te respecte trebuie sa vada ca si tu te respecti pe tine... Stai linistita este doar o perioada care o sa treaca, incearca sa le ignori si sa nu iti mai pese de ce cred despre tine, nimeni nu e perfect. Ai mai multa incredere in tine si fii optimista, se poate si mai rau.