| mihaelaerica89 a întrebat:

Iarasi sa las eu din partea mea, ca parintii mei sa fie multumiti, si in situatia de fata sa vina la botezul fetitei mele? DE stiut este faptul, ca mama fiind de religie reformata m-a botezat dupa religia tatei (catolic), ca sa nu fie scandal in familie, si ca sa nu comenteze lumea (biserica este in aceeasi strada cu noi). In fine, mie acest lucru nu mi-a placut niciodata, si cand ne-am hotarat cu sotul sa facem nunta, eu chiar m-am bucurat ca o sa focem la ortodoxi (religia sotului), dar a trebuit sa ne casatorim la catolici, deoarece: altfel ai mei nu veneau la nunta, plus la sotul meu oricum nu conteaza asta (?), si oricum ce o sa spuna lumea. Acuma noi cu sotul vrem neaparat s-o botezam la ortodoxi fetita noastra, deoarece amandurora ne place mai mut religia respectiva, si fetita orice intrebare va avea la viitor o sa putem sa raspundem. Dar ai mei nu vor nici sa auda despre asta pe motiv ca si eu sunt catolica, biserica e aproape, ce o sa spuna lumea, plus pe sotul meu oricum nu-l intereseaza religia fetei, plus sa nu fac scandal in familie (adica in al lor, ca in a mea va fi daca fac catolica pe fata). Si in final ai meu mi-au spus raspicat ca n-o sa vina nici la botez, daca fata nu va fi catolica. ce sa fac, sa ascut iarasi de parintii mei, ca ei sa fie multumiti, si impacati, pe cand eu nu sunt?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fie că te ţii de superstiţii religioase sau nu, fie de un fel sau de altul, sfatul meu e să-ţi trăieşti viaţa aşa cum îţi doreşti, aşa cum te simţi mai bine, fără să te laşi presată şi şantajată de alţii, oricât de bune intenţii li s-ar părea că au şi oricât li s-ar părea că sunt de îndreptăţiţi; şi apropo, este valabil şi pentru copilul tău: în loc să-l târăşti neîntrebat în vreo religie sau alta, să-i dictezi în ce să creadă şi ce să gândească (prin botez asta faci), mai bine l-ai lăsa să crească şi să decidă singur. Părerea mea.

| mgtow a răspuns:

Faci cum iti convine tie nu te lua dupa ei, si de mine incerca sa se tina maicamea sa cumpar un apartament si tot la o garsoniera m-a bag pentru ca asa imi place mie spatiu mai mic, facturi mici si mai usor cand fac curat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici macar sa nu ii inviti la botez. Nu merita. Cum spanacii masii sa fii atat de spalat pe creier de religie incat sa iti renegi propriul nepot. Nici nu merita sa isi vada nepotul pana nu revin la realitate

| Holiday a răspuns:

Parintii tai, fara suparare, sunt doar niste santajisti care profita de slabiciunea ta si de a sotului tau.
Pana la urma toata toata mascarada asta cu botezul nu e decat o traditie religioasa fara nici o valoare.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Fa ce consideri tu ca este mai bine pentru propriul copil, nu asculta de altii intrucat s-ar putea sa regreti.
Daca ei isi iau rolul de bunici in serios o sa se calce pe mandrie si o sa vina oricum la botez.
Succes!

| Mayar a răspuns:

Cred ca a fost indeajuns ca ai facut nunta cum au vrut ei, acum faci ce vrei tu. E cumva copilul lor? Esti o papusa controlata de ei?

| QueenE a răspuns:

Buna, parerea mea e ca sa nu iti pese tie daca vin sau nu la botez. Faci cum crezi tu si sotul tau ca e mai bine nu trebuie sa iti pese de ce spun parinti tai, intr un final o sa inteleaga. Doar nu o sa faci toata viata ce vor parinti tai, ai si tu o familie ea trebuie sa fie pe primul loc apoi restul. O zi buna