| MariukaMari a întrebat:

Nu o mai suport pe mama mereu tipa la mine fara motiv. Daca nu ii convine ceva gata tipa. Eu mereu incerc sa o ajut dar tot nu sunt de ajuns.Nici nu stiu ce sa fac am incercat sa ii explic ca ma deranjeaza dar pana si la telefon imi tipa si vorbeste urat cu mine.crying(

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deschide discutia cand sunt ambii parinti de fata si vezi ce se intampla.
Nici o mama nu tipa fara motiv, ceva este acolo ce tu nu vrei sa spui aici, de aceea nu-ti putem da sfaturi pana nu auzim si varianta mamei tale.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Mama ta nu se va schimba dar felul cum te raportezi tu la comportamentul ei da, pe acesta il poti gestiona.
Nu este vina ta ca are probleme cu nervii, poate mai tarziu, cand vei creste, vei intelege de unde vin aceste probleme ale dansei.
Esti copil bun si spui ca o ajuti ceea ce este minunat.
Sa stii ca unii parinti se poarta mai agresiv pentru ca asa isi manifesta ei dragostea. Greu de inteles intr adevar.
Incearca sa eviti chestiunile care stii ca i amplifica starea de nervozitate.
Tu trebuie sa ti mentii calmul si sa o aprobi si cand crezi ca nu are dreptate. Insa aceasta o vei face constient pentru ca esti inteligenta si doar pentru ca este mama ta
Nu este normal comportamentul ei dar tu il vei tolera pentru ca este parintele tau si are grijă de tine asa cum stie ea, mai salbatic.
Este o persoana toxica, dar na, e mama ta, trebuie sa ai intelegere pentru ea.
Ea nu intelege limbajul tau si ca i spui ca te deranjează.
Poti insa cand sunteti in momente calme sa i spui ca o iubesti si esti norocoasa ca este mama ta.
Daca nu ti cer prea mult, incearca sa daruiesti ceea ce doresti sa primesti.
Calmul si linistea ta va mai ameliora situația.
Uneori rolurile se mai schimba, asa este viata.
Iubire de aici si zile cu liniste iti doresc.
Toate cele bune ❤️

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna, scumpa!
Probabil ca mama ta își dorește, la fel ca și alte mame, sa fii omul pe care ea nu l-a putut construi cu ea însăși. Sa fii mult mai buna decât ea. Însă, in cele mai multe cazuri, exagerează.

Acum sa privim și dintr-o alta perspectiva. Te-ai analizat pe tine? Inveti bine? O ajuti pe mămica ta in treburile casnice? Îți faci temele? Cam astea sunt prioritățile unui copil pe lângă relaxare.

Pentru a analiza situația concret, trebuie privită din mai multe perspective. Dacă îți doresti sa discuti cu mine, ma poți contacta in privat.


Studenta la facultatea de psihologie și științele educației, ex. licean in cadrul colegiului Pedagogic

| sh859JD a răspuns:

La fel este si mama mea, acest lucru se numeste narcisism. Iti recomand sa comunici cu ea cu calmitate si respect, sa dai dovada ca esti disciplinata si educata, daca vezi ca situatia devine din ce in ce mai rea, iti recomand sa nu i dai atentie pentru ca o sa i dea starea ca ea este mai capabila si mai superioara fata de persoanele din inprejurimi. Daca scandalurile iau parte din nou, iti sugerez sa te muti pentru o perioada scurta de timp la bunici sau la una dintre rudele tale. Asta am facut si eu si mama mea s-a schimbat radical fata de cum se comporta cu mine inainte. Sper ca te-am putut ajuta, sa ai o seara faina!

| CotutiuMartian a răspuns:

Din păcate relația dintre tine și ea nu prea merge.Probabil a trecut prin greutăți și ia lipsit și iei înțelegerea la vremea ei și asa e temperamentu, totuși cred ca are si ea ceva motive reale de procedează asa

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru CotutiuMartian):

De unde stii tu ca nu funcționează relația mama-fiica dintre cele doua? Ideea este ca poate mămica asa a fost crescută in tensiune, iar inevitabil preia acest comportament. Sau doar își dorește sa aiba o fiica model happy

| Simpatic a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Buna draga roxana, sa inteleg ca de acum incolo vom fi trasi de urechi pentru opiniile noastre mai mult sau mai putin veridice, in opinia ta, fata de spetele pe care ni le releva in fiecare zi adolescentii?
nu de alta dar as dori sa stiu aceasta stiinta denumita psihologie ce anume trateaza ea? si cum pune ea adevarate diagnostice?
cred ca daca esti studenta inca nu ai ajuns la nivelul rectorului Daniel David de la UBB! cu toate stima si pentru el si pentru tine!

de aceea nu as dori sa mai fie inca o persoana aici de sex feminin, care cauta polemici cu ceilalti crezand ca le indreptateste sa aiba in orice situatie dreptate, iar in caz contrar fiind vorba bineinteles de misoginism, in mintea lor aceasta parere gresita, ca cine este contrar parerilor lor este evident si un misogin! ...caci avem destule fete si femei pe aceasta platforma care se considera cumva superioare din acest motiv inchipuit de ele, caci toti sunt mitocani daca indraznesc sa le contreze opiniile.
am spus la modul general acest mod de gandire a unor userite care considera ca ele sunt miezul acestei platforme.
suntem cu totii egali le aduc aminte!

este modul meu de a iti ura bine ai revenitwinking
nu m-am referit ca tu ai sau nu dreptate in speta de mai sus, nu contest asta, ci la modul cum ai exprimat "dreptatea" ta, am simtit nevoia sa iti aduc la cunostinta faptul sa nu uiti de diplomatie.
sa ne auzim cu bine si fara sa fim in polemici ci doar in conversatii constructive, eu accept critica din partea unor persoane culte si mai ales pline de bun simt, caci pe principiu paradoxului socratian "stiu ca nu stiu nimic", sunt un simplu om, care la nastere a fost o tabula rasa, important este ca nu am ramas in acel stadiuwinking

ps: daca apar diferite greseli de scriere, este din vina auto-corectorului de pe TPU!

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Simpatic):

Persoana de mai sus a oferit niște informații irelevante ce pot fi interpretate total gresit de către copil. Sa nu uitam ca este varsta in care cei mici au nevoie de îndrumare, de sfaturi, iar aceștia iau tot ce vine de la Adulți de bun, cu atat mai bine dacă informația nu vine de la un tutore, căci "Parintii nu ma asculta, parintii nu ma înțeleg, nu ma ajuta".

De altfel, atat in liceu cât și din proprie experienta, inclusiv la Facultate, am acumulat destule informații cât sa pot ajuta persoanele sa o ia pe o cale buna. Copilul nu are nevoie de opinii, are nevoie de susținere și informații concrete. Numai binehappy

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Simpatic):

Nicidecum nu mi-am dorit sa "îmi iau aere de superioritate". Corectam "opinia" domnului in scopul de a ajuta cu informații categoric utile și relevante happy Psihologia este mai mult decât presupui tu, cu siguranța. Este ceva neînțeles de către mulți, de aceea mulți studenți renunța. Eu doresc categoric sa parcurg acest drum lung, Învățând și perfecționându-mă.

| Simpatic a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Ca bine le zici, pari o studenta bursierawinking
voi continua sa zic ceva la modul general fata de platforma TPU, fara sa ma raportez la ce spus aici, acum vreun user
nu stiu cat de bine ai nimerit pe aceasta platforma, ai sa tot dai de oameni 'inteligenti', care folosesc softurile tip AI sa vorbeasca in locul lor!
ei neavand opinii proprii si nici vreo forma de cunoastere, autodidacta de exemplu
am ramas perplex cand am vazut ca sunt unii atat de inferiori intelectual, care nu doar ca dau raspunsuri la intrebari cu ajutorul chatGPT, dar si raspund ulterior comentariilor la adresa raspunsurilor lor, tot cu aceste softuri
deci catre aceasta cunoastere se indreapta omenirea, nu este de ajuns ca am devenit marea majoritate sedentari si obezi precum indemnizatii mancatori de fast food din SUA (aici ma refer strict la persoanele incadrate ca avand handicap doar pentru ca
sunt obeze datorita unui regim alimentar defectuos, nicidecum la persoanele cu reale probleme de sanatate) dar vom deveni si sedentari psihic, cand un soft va rula raspunsuri predefinite pentru noi! catre asta ne indreptam ca omenire!

| Simpatic a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Pe de alta parte cred ca inteleg psihologia destul de bine (atat cat imi permite intelectul fara a studia asta ca si ocupatie), m-am inascut sa zic asa un fin psiholog, si bineinteles ca este doar o expresie nu ai cum sa te nasti cu cunoastere, o arata 'filosofia empirismului'
insa uneori psihologii au tendinta de a se crede adevarati zei si cred ca ei au toata cunoasterea si rezolvarea chiar si a 'problemelor' de natura psihica, cele care necesita
mersul la medicul psihiatru, eu de aceasta chestie ma leg des pe TPU, nu ca am eu o vendetă cu psihologii!
doresc doar ca fiecare in meseria lui sa isi vada lungul nasului si asa cum avocatii, medicii si alte persoane din diferite domenii, pot sa isi decline competenta pentru ca speta respectiva nu tine de domeniul lor, astfel si psihologii ar trebui in anumite situatii sa foloseaca 'recuzarea'! caci in caz contrar as putea spune pe buna dreptate ca majoritatea (nu toti) psihologilor sufera de o forma de grandomanie!

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Simpatic):

Mi se pare ireala ideea aceea cu inteligenta artificiala. Sincera sa fiu, nici nu mi-a trecut prin minte respectiva situatie.

In legătura cu "diagnosticarea" persoanelor mai speciale de către un psiholog. Aceștia nu pot oferi acte sau tratamente, însă dacă se sesizează ceva, pot fi trimiși către un medic psihiatru.

Psihologii te ajuta sa te descoperi, sa te dezvolți, sa treci peste momente dificile. Precum un bun prieten. Anxietatea și depresia sunt reale. Nici nu ma gandeam ca poate exista asa ceva, am crezut ca este o făcătură, la fel ca și psihologii. Însă pe la varsta de 14 ani, am suferit un eveniment neplăcut, fapt pentru care am fost necesar nevoită sa merg la psiholog. Nu mai mancam, îmi era mereu greață, aveam atacuri de panica dacă ieseam afara din casa și multe altele. Mi s-a spus ca am o anxietate avansată. Am mers o perioada îndelungată la psiholog și am reușit sa trec peste momentul respectiv, însă a fost o perioada extrem de dificila. Romania chiar are nevoie de acești medici psihologi, caci aici, după părerea mea, au loc o gramada de evenimente neplăcute. Bullying, violenta, traume din copilărie, se nasc tot mai mulți copii cu CES (adhd, multiple personalități, autism etc), iar ei trebuiesc ajutați sa o ia pe drumul cel bun, sa facă alegerile corecte caci ei sunt viitorul.

| Simpatic a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Din cele ce ai scris se intelege ca te-ai apucat sa studiezi psihologia pentru ca te leaga ceva direct din viata ta, din trecutul tau, astfel tu vei trata clientii tai cand vei avea cabinet sa zicem, intr-un mod empatic si vei dori sa ajungi sa cunosti cauza si sa iti dai tot interesul!
din pacate nu toti psihologii sunt asa, foarte multi sunt asa cum i-am descris eu cu alte ocazii si anume niste lacomi dupa bani care cauta sa aiba clienti cat mai multi la numar, trateaza cu superficialitate fiecare caz, neincercand sa caute problema cat mai adanc, sa sape dupa cauza, superficialitatea lor fata de clienti fiind cea care le mentine "autoconservarea", castigul pecuniar! dupa principiul cu cat mai multi clienti cu atat mai bine!
stiu foarte bine la ceea ce ma refer, daca nu din viata mea atunci din realitatea cunoscutilor mei care au apelat la diferiti psihologi!
daca tu ai sa faci totul cu pasiune si empatie atunci nu pot decat sa te felicit pe mai departe!