| Cosmin483 a întrebat:

Salut! Am o problema grava.
O prietena plânge pentru că "Că sunt urata, ca sunt proasta, ca ma enervez prea rapid, ca nu ma pot controla etc". Nu știu ce să îi spun. Este o persoană super mișto și super frumoasa dar se urăște... Ma ajutați cu niște sfaturi? Va rog!

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sunt urata, ca sunt proasta, ca ma enervez prea rapid"

- nu mi-e clar cine e așa, tu sau prietena?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să facă meditații cu mantra.
Mă observ, mă accept. Curaj și încredere în mine.

| anonimg a răspuns:

Femeile nu prea au nevoie de sfaturi. Nu trebuie decât să stai lângă ea și să o asculți. Nimic mai mult. Dacă tu vei ține situația sub control, acest lucru va fi un ajutor pentru ea in a învăța de la tine autocontrolul.

| OldSoul a răspuns:

Intrebarea e alta in opinia mea...
Tu ce vrei sa obtii cu asta?
Vrei sa-i faci un bine, sa fii canapea de psiholog?

Daca vrei sa o ajuti pentru binele ei... Ok.

Dar daca vrei sa o ajuti sperand sa ajungi la o relatie cu ea, sau ceva de acest gen, mai bine ai evita sa faci asta...

| Cosmin483 explică (pentru OldSoul):

Wtf, nu vreau relație cu ea. Nuuu, nu vreau.

| Sofer a răspuns:

Ajuto și fii lângă ea.

| zurick a răspuns:

Dacă mai citesc un comentariu cu " vrea atenție ", o să-mi pierd încrederea în umanitate?
Aici la datorie, o persoana care s-a considerat mereu și urâtă și proastă. Cred ca anul trecut, m-am văzut pentru prima dată frumoasă. Despre prostie hmmm, mai am de făcut progrese. laughing
Așa că din experiența mea, nu conteaza dacă tu crezi că este, e atât de irelevant. Important e cum se vede ea, atât. O poți asculta și susține. Îi poți recomanda să facă anumite schimbări, nu pentru a arăta mai bine, ci pentru a se simți mai bine.
Să înceapă ceva nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu nu ști să îi dai sfaturi, sie clar că nu ști, că altfel nici nu puneai întrebarea, te sfătuiesc să îi recomanzi un consult la psiholog până nu cade în depresie.

| Adrian5575 a răspuns:

Spune-i ca pentru tine este cea mai frumoasa prietena din lume si sa nu o intereseze parerea altora. Sa o intereseze numai parerea persoanelor care chiar tin la ea.
Cand spune "proasta", la ce se refera? La deciziile pe care le ia sau la cultura generala? Daca este vorba de decizii, nu are de ce sa se considere proasta, cu totii luam decizii mai aiurea in viata de care regretam, dar viata nu se opreste aici. Daca se refera la cultura generala, tot nu trebuie sa se considere proasta pentru ca nu exista om care sa le stie pe toate.
Daca spune ca se enerveaza repede, treaba asta se poate controla. Cu rabdare si exercitiu.

| Cosmin483 explică (pentru Adrian5575):

Se referă la deciziile pe care le ia. Mersi!

| Adrian5575 a răspuns (pentru Cosmin483):

Nu are de ce sa se considere proasta. Asa e in viata, nu iei mereu deciziile corecte. Important este sa invatam din greselile pe care le facem si sa incercam sa nu le mai repetam. Nu trebuie sa facem o tragedie din asta si nici nu trebuie sa ne pedepsim. Trebuie sa intelegem ca suntem oameni.

| MValentin a răspuns:

Ofera-i atenție, sigur cauta asta.
Încearcă sa observe cat de improanta e pentru tine si încurajeaz o constant.
Spune-i sa nu se compare cu nimeni deoarece o persoana precum ea e una singura atat de x... atat de y. Chestia asta nu se va rezolva intr-o seara dar daca va vedea ca te implici va fi mai bine

| Februar30 a răspuns:

Fiecare ar trebui sa fie asa, sa isi recunoasca defectele. Urmatorul pas este sa incercam sa ne imbunatatim.
Apropo, nu e problema ta, este problema ei in primul rand. Daca o cunosti bine, poti incerca sa o sfatuiesti.
De exemplu: nu dispera, nimeni nu e prea breaz in realitate; incearca sa te calmezi, sa observi din ce cauze te enervezi, ce nu iti place la tine fizic sau psihic; cauta metode sa schimbi asta la tine.
Tu stii cel mai bine cum sa o ajuti, in functie de experienta si cat de bine o cunosti.

| wj a răspuns:

Salut!
Sunt 2 situatii: 1. daca iti spune doar tie, vrea atentia ta, unde ar trebui sa ii spui "Arianna Grande pe langa tine e un tufis", sau 2. iti cere confirmare sa se simta bine ca sa se dea pe langa altul.

| Hahahaihui a răspuns:

Da, are nevoie de mine?

| LaylaYvette a răspuns:

E ceva ce crede EA despre sine, nu ce cred ceilalți. Așa că vorbele frumoase trebuie sa vină din partea ei. E important să observe EA ca e misto, nu altii. Cred ca ar trebui sa inceapa sa lucreze la persoana ei. Spune-i sa citeasca poezie, o va sensibiliza in legatura cu frumosul.