| MistikkGirl a întrebat:

Salut, so, nu stiu cum sa incep na'm cui sa imi impartasesc suferinta, durerea din suflet, m-am saturat sa sufar numai pot, sunt plecata in Italia departe de tara draga, de prietenii dragi, de tot ce mi-a fost drag, aici in Italia ai viitor este familia linga tine, ai aproape tot e iti trebuie, dar, cel mai mare neajuns este ca nu esti in locul unde ai avut cele mai frumose amintiri si cei mai skumpi prieteni in lume, care nici nu poti trai fara ei, eu cu prietena mea cea mai buna ne vedeam in fiece zi. dar acum am 2 saptamini si parca am un an fara ei, ea din pacate nare internet, si vb cu ceilalti colegi/prieteni, dar cu ea nu pot vorbi. pe telefon nu imi prea da voie, pentru ca imi ea multi bani. si nu stiu ce sa fac, m-am saturat aici printre straini, stiu ca o sa inceapa scoala, si o sa imi fac multi prieteni in Italia. dar mai scumpi si mai buni prieteni ca in tara draga nu o sa am. Si ei acolo se distreaza foarte bine imi spun, dar eu sunt fara ei. si imi spun ca imi simte lipsa foarte mult sa vin si eu ca e foarte interesant acolo, dar nici la parinti nu pot renunta, dar nici de Patrie deloc. pling in fiecare zi. Vreau Acasa ce sa Fac?

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În România ai parte de: Un sistem educaţional bulversanto-stupid, sărăcie cruntă, prostie ridicată la rang de virtute, şanse minime la un loc de muncă şi de prieteni şi distracţie
În Italia ai parte de: Oameni la fel de proşti ca în România, sistem educaţional similar cu al nostru dar mai puţin bulversant, şanse reale la un viitor în carieră, şanse reală la un loc de muncă bine plătit, ai familia aproape şi garanţia unui trai cât de cât decent.

Cântăreşte bine opţiunile. Trebuie să înţelegi că în România nu se mai poate trăi! Mai degrabă ai face cumva lobby să vină şi o parte din prieteni cu familiile lor în Italia! Serios acum! Aici pur şi simplu nu mai ai ce face!

Numai bine.

| Artemisia a răspuns:

Nu ai de ce sa te intorci in tara.
Romania este o tara de rahat, fata de Italia.
Prieteni se duc, nu vor fi alaturi de tine, mai importanti sunt parintii, ei ti-au dat viata, ei te-au crescut.Prietenii sunt trecatori.
In Italia ai sansa sa ai un viitor mai bun, in timp ce in Romania sansele tale sunt 0 din start.
Lasa distractia si prietenii, invata pentru un viitor mai bun.
Acum la inceput ti se pare mai greu, dar mai incolo ai sa vezi ca in Italia ti se va parea mult mai bine decat in Romania.

| valy a răspuns:

Parerea mea este sa strangi din dinti...
Sunt foarte multe persoane in situatia ta.
Tu te plangi ca nu iti poti vedea prietena si ca pierzi o gramada de distractie.
Dar gandeste-te ca sunt oameni care sunt nevoiti sa munceasca in strainatate ca sa aiba o paine acasa.si acasa il asteapta sotia, copii.niste persoane mult mai importante ca prietena cea mai buna si distractia.Si in plus ai prefera sa stai departe de parinti, si sa fii aproape de prieteni?
Gandeste-te.Si in plus eu te inteleg ca iti este greu.dar terminati scoala, fa-ti parintii mandri si apoi poti veni aici pentru o facultate.
Ai grija de tine.

| Flaviius87 a răspuns:

Este greu...incearca sa iti ocupi timpul si sa nu ai timp sa te plictisesti, deoarece astfel ai timp sa te gandesti mai mult la tara, si la prieteni.
Asa este viata: unii au ce nu-si doresc ce altii si-ar dori sa aiba si nu au niciodata sad. Eu de mai bine de 2 ani imi caut sa plec undeva sa traiesc decent, si nu gasesc, iar altii sunt satui! incearca sa apreciezi mai mult ceea ce ai si o sa iti fie mai bine! Gandeste-te ca multi ar vrea sa fie in situatia ta!
Fruntea sus, si bucura-te de tot ce te inconjoara! nu avem timp de regrete! happy

| natashacrown a răspuns:

A single rose can be my garden... a single friend, my world.
Make new friends, but keep the old;
Those are silver, these are gold.
este greu.asa e si cand te muti.si eu am trecut prin aceeasi situatie m-am mutat in Rusia departe de cei din Romania. si imi era foarte greu :-s. plangeam si eu.dar cu timpul vei reusi, mai ales daca iti faci prieteni in Italia multi. iti va fi mai usor. timpul vindeca ranile, iti spun di proprie experienta(aveam o prietena pe care o consideram o sora mai mult de atat zici ca era parte din mine), poate iti vei reincarca candva telefonul si o vei putea suna, sau ea va merge la unul din colegi acasa si vei putea vorbi cu ea. daca ei se distreaza si tu trebuie sa faci la fel doar ca nu cu ei, cu cei din Italia ^^ poate in vacanta veti putea merge inapoi in Romania, daca iti convingi parintii sau... oricum fa'ti prieteni.si restul vine de la sine, desigur ca nu vor fi ca cei care sunt in Romania dar.nah. iti va fi destul de dificil sa te muti, mereu este asa, iti spun cat de sincer posibil ca timpul le rezolva pe toate si daca iti faci prieteni iti va fi mai usor, poate dai ca acest comentariu e "stupid".dar asa este. stiu cum e.si eu am fost la fel.

| bogdan_5596 a răspuns:

imi pare rau sa aud cum ca unele persoane de pe acest forum isi vorbesc tara de rau, buna rea este tara ta, daca nu iti convine de ce nu te muti? asta este pentru reformatul de kongeriket, mai baiatulle,tu vezi ce a scris respectivul user mai sus, ai inteles ce inseamna ala patriotism? felicitari draga BuBliK, de 10 ori felicitari pentru aceasta lectie de patriotism

| 93Anna93 a răspuns:

Asta e aiurea! ai incercat sa le spui parintilor ca nu te simti bine in Italia? Ca vrei inapoi in tara? Ai incercat sa le spui tot ceea ce simti? Eu mi-am convins parintii sa ma lase sa raman in tara. Dupa cateva discutii si ceva plansete m-au lasat in Romania. Daca te intorci in tara nu e ca si cum ai renunta la parinti, dar daca stai acolo e ca si cum ai renunta la toata viata ta de pana acum.Ai mei m-au lasat in tara si de 3 ani s-au intors si ei acasa si ne e bine. Poate nu avem banii pe care i-am fi avut in Italia, dar sunt mai fericita si mai linistita. Daca chiar vrei sa te intorci, ar trebui sa ii convingi pe ai tai sa te aduca inapoi pana incepe scoala pentru ca daca stai un an acolo, nu o sa mai poti face fata daca te intorci in Romania.Incearca sa ii convingi ca vrei inapoi acasa si incearca sa pui cat de cat lucrurile in oridine inainte de a discuta cu ei, de ex. incearca sa gasesti pe cineva care sa aiba grija de tine in tara, astfel incat ai tai sa fie linistiti.Atunci cand o sa dezbati problema asta cu ei sa fii diplomata si discuta calm. Sa nu tipi si sa nu te agiti.Trebuie sa le vorbesti frumos.Incearca sa te gandesti la toate posibilele intrebari pe care ti le-ar putea pune ai tai pentru a te face sa renunti la ideea de a te intoarce si sa iti pregatesti un raspuns bun pentru fiecare dintre ele. Daca vor vedea ca ai argumente solide, poate te vor intelege si te vor lasa sa te intorci.Incearca o solutie de compromis gen stai in tara pana termini liceul si apoi te duci in Italia(doar ca atunci cand vei termina liceul vei fi majora si nu te vor putea obliga sa te duci la ei; va fi in totalitate decizia ta)Daca vei mai avea novoie sa vorbesti cu cineva, te astept cu mesaje pe privat.

| MistikkGirl explică:

Ce sa va mai spun ...Mersi mult de tot de inkurajari si de sfaturi.o sa tin neaparat cont de ele. chiar mulumesc din suflet :* ma sim mai usurata parca

| addicting a răspuns:

E extrem de greu sa te desparti de prieteni,te inteleg.
Te asigur ca iti vei face prieteni noi,poate nu o sa fie la fel dar o sa treci prin multe in viata si atunci o sa iti amintesti de acest lucru marunt. Familia ta este alaturi de tine si este foarte important,pentru ca pana la urma mama sau tata sunt cei mai buni prieteni,ei nu sunt invidiosi pe tine niciodata.
E foarte important ca cineva sa te indrume si sa te educe.
Prieteni o sa iti faci usor,ai incredere in mine!
Stai linistita,iesi pe afara,calatoreste, un acel „cel mai bun prieten" este undeva aproape de tine, trebuie decat sa ai incredere!

| Letheyann a răspuns:

Am trecut prin aceeasi problema ca si tine,si eu tot in Italia stau, de ceva timp totusi, si la inceput aveam aceeasi depresie.tot ce pot sa-ti spun e ca nicaieri nu e ca acolo unde ai amici si prieteni.DAR e mult mai bine sa stai cu familia,si sa ai grija de ei si ei de tine,pentru ca atunci cand prietenii nu vor mai fi,rudele si parintii vor fi mereu acolo! pregateste-te de ce poate fi mai rau,italienii sunt foarte neseriosi, si eu am fost la scoala, si am fost lasat repetent 2 ani pentru simplu fapt ca eram romanhappy.vei fi discriminata, si pentru inceput nu vei avea deloc prieteni, pentru ca ei nu prea isi fac prieteni de alte natii.acuma depinde si zona in care stai,eu locuiesc in nord in piemonte,unde sunt cei mai multi rasisti(lega nord-ar trebui sa stii de ei ),dar meridionalii sunt mai de treaba ce-i drept.te sfatuiesc sa continui sa vb cu prietenii tai, sa pastrezi legatura, dar vei vedea ca dupa 1 an 2 depinde cand te vei intoarce in vacanta,in tara nu va mai fi la fel, ti se va parea totul foarte diferit, si cel mai des schimbat in rau.Nu am vrut sa te demoralizez in raspunsul acesta, ci doar sa-ti arat purul adevar.cu cat intelegi mai repede ca familia e cea mai importanta si prioritara, cu atat mai repede vei intelege ca prietenii vin si pleaca, si nu e nici macar unul care sa nu te dezamageasca la un moment dat. Stay strong!
Cheershappy