| CuteAndAdorable a întrebat:

Ma puteti ajuta? Vreau sa imi dau seama ce vediti,voi romani,atat de fascinant la o fata jumatate japoneza jumatate romanca? La scoala la care invat,colegi mei de clasa sunt foarte sufocanti,ma intreaba intruna cum e in Japonia,sau cum de am parul asa drept fara sa ma fac cu placa, sau ma roaga sa le spun ceva in japoneza sau sa le spun daca se intampla anumite chesti in Japonia din ce au vazut ei in anime-uri.Cum pot sa ii fac sa inceteze cu intrebarile?
dau funda(am vazut ca toti pun asta la sfarsit dar nu inteleg de ce,asa ca,daca puteti sa imi explicati si care-i faza cu funda ar fi minunat)
P.S: scuze daca,categoria e gresita, sunt noua deci nu ma pricep

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Sunt curiosi sa afle lucruri noi. Ai rabdare ca in cateva luni o sa te mai slabeasca cu intrebarile. Funda este o recompensa pe care o dai celui care te-a ajutat cel mai mult cu raspunsul lui. E un fel de a multumi acelei persoane.

16 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Propui la diriginta sa o ora de dirigintie despre cultura si arta japoneza.Raspunzi la 2-3 intrebari si gata.Intr-o ora ai scapat pentru totdeuna.
Sau scoti la imprimata cateva teste cu ce ii intreseaza pe ei si gata.
Sau pur si simplu le spui ca nu iti place sa discuti despre asta.
Funda insemna un fel de,, multumesc'' pentru raspunsul care te-a ajutat cel mai mult.Si valoreaza100 de puncte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti o persona mai exotica sa spunem asa. nu prea multa lume are posibilitatea de a afla despre cultura respectiva direct de la cineva de origine.

| hummmer a răspuns:

Tot la fel ar pati si o romanca stabilita in Japonia.Curiozitatea,dorinta de a stii cat mai multe despre cineva, ceva, cateodata e sacaitoare dar dupa un timp ai sa devii ceva normal.
Si apropo, cum e viata in Japonia? Glumesc...

| Adeniy a răspuns:

Esti ceva nou.Toata lumea este interesat cum de vin altii in romania.Sunt interesati de cultura ta. Poti sa le spui ca esti la fel ca ei, doar ca din alta tara.Nu esti diferita.Le poti explica ceva din cultura ta.
Eu de exemplu as bombarda cu intrebari pe cineva care e din Londra sau L.A
****Apropo, poti vb fluent japoneza?

| Mihaela1964 a răspuns:

Tu ce te simti ca esti, japoneza? Noi romanii ce vedem la o fata jumatate romanca, ca jumatatea japoneaza e cam plina de ea...

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Nu e nimic rău în asta, făcând parte dintr-o minoritate și făcând parte din acel colectiv ești fascinantă. Imagineaza-ti cum ar fi un roman în Japonia.Situatii de genul ăsta se întâmplă în orice fel de colectiv în care exista o minoritate.
Eu de pildă sunt elevă la un liceu teologic romano-catolic, sunt ortodoxa și sunt singura elevă ortodoxa din clasă.La înveput colegele mă asaltau cu întrebari, și eu eram curioasa de multe lucruri legate de aceasta ramura a creștinismului.Roaga-ti diriginta sa discutați despre cultura japoneza la ora de dirigentie. Apropo, tu a ce arați mai mult, a româncă că dacă ai ochii mici și oblici cred și eu că ai tăi colegi sunt fascinați de tine.Și în zilele noastre mai există gheise pe la voi prin japonia?

| AtateaConditii a răspuns:

Dar chiar e misto la japonezi cum de au parul drept. Si chiar exista japonezii blonzi, sateni in afara de bruneti? Chiar nu am vazut... Eu as fii onorata sa le raspund, sa vad ca ii intereseaza cultura mea de ce nu?

| CuteAndAdorable explică (pentru Adeniy):

Pai,am crescut in Japonia deci trebuie sa vorbesc japoneza la perfectie, corect? La japoneza nu am probleme, insa la romana am cam multe probleme gramaticale, cel putin asa imi spun unele colege...

| CuteAndAdorable explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Da,mai exista, insa mama spune ca nu mai sunt multe care practica aceasta arta...e mai complicata de cat cred uni...

Răspuns utilizator avertizat
| Zoey112 a răspuns:

Eu cred ca ei iti pun atatea intrebari pentru ca este interesant sa intalnesti o persoana care este din afara tarii, dar daca te deranjeaza poti sa le spui sa nu te mai bata la cap cu atatea intrebari, dar sincer probabil ca si as fi curioasa si ti-as pune multe intrebari.
happy
si funda se da raspunsului castigator adica raspunsului care te-a ajutat cel mai mult sau in fine cel pe care in alegi tu

| Ingerasulinocent a răspuns:

Esti noua. E normal sa te sufoce. Acorda-le putin timp sa se obisnuiasca cu tine. Inlegatura cu funda:
Tu citesti raspunsuriele care ti s-au dat, cel care ti-a placut cel mai mult si care te-a ajutat cel mai mult in rezolvarea dilemei, ii dai funda, adica il declari raspuns castigator. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e personal mi-ar placea sa am o prietena semi japoneza, am auzit ca japonezi sunt un popor inteligent.

| CuteAndAdorable explică (pentru William):

Trebuie sa dau funda doar unei persoane? Am un fel de limita de timp pentru a da funda?

| William a răspuns (pentru CuteAndAdorable):

La fiecare intrebare pe care o pui poti sa dai o singura funda unei singure persoane (desi uneori se intampla sa te ajute mai multi utilizatori) si celorlalte le poti da vot. Si nu, nu este o limita de timp pentru a funda, poti sa dai cand vrei tu. Ca sa votezi un raspuns dai la Evalueaza (scris cu albastru in partea dreapta, jos la fiecare raspuns) apoi bifezi votul care il vrei si dai inca odata Evalueaza.

| larisia a răspuns:

Au reactia aia pentru ca esti diferita de celelalte fete...si ai acel altceva... dar spusele si celorlanti pentru de pe aici au dreptate spunand ca se vor mai limpezi lucrurile dupa ce se vor obisnui cu prezenta ta happyhappyhappyhappy..multumesc :X