| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am aflat ca cea mai buna prietena a mea Adelina care are 12 ani e insarcinata! Ce sa faca?
Mentionez ca ea sta doar cu tatal ei cere e un monstru daca va afla cred ca o va bate pana ii omoara bebelusul sau mai rau... (mama Adelinei a murit acum mult timp)...
Deci ce sa faca?

FUNDA

31 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Apeleaza la protectia copilului. De doua ori. Odata pentru sarcina si odata pentru abuz din partea tatalui asupra minorei daca e cazul. Sau apeleaza la un preot sau medic, sau persoana din familie competenta sa solutioneze evenimentul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai ce face. Ce medic ar avea curajul sa faca un chiuretaj unei minore fara acordul parintelui? Se poate face chiuretaj daca sarcina este sub 3 luni si daca este in interesul minorului. Cum de data asta este in interesul minorului se poate face.

| ALGator a răspuns (pentru Salontanul):

Asta trebuie sa stabileasca Autoritatea Tutelara, Politia, alte autoritati dar care trebuie sa fie anuntate. Totusi nu sintem in Pakistan.

Fara avort (daca se mai poate face) si cu situatia ei familiala, e distrusa pe toata viata.

| Salontanul a răspuns (pentru ALGator):

Ai citit ce am scris eu mai sus? N-am spus nicaieri ca face fiecare de capul lui doar ca partea cu legea nu intereseaza aici. Aia este treaba medicului care are obligatia sa anunte politia si procuratura. De aici justitia isi va exprima vointa si nu autoritatea tutelara. Si, da. Un minor peste 16 ani poate face doar cu acordul parintilor fara justitie. Eu am expus acolo doar ca nu are ce face, raspunzand doar la intrebare. Nu m-am apucat sa dau sfaturi juridice ne fiind-umi cerute si nici nu urmaresc sa dau raspunsuri ca altii doar de dragul de a raspunde. Acum am facut o exceptie pentru "culturalizarea maselor". Acum ai aflat ca nu suntem in Pakistan?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca Adelina a ignorat sfatul tatalui, nepasandu-i de consecinte, atunci merita bataie!
Cat priveste bebelusul ei, tatal ei va decide pentru ea, pentru ca la 12 ani nu-i normal sa te apuci de prostitutie si golaneala, sa faci copii cand tu insati esti copil.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Romanul are o vorba,, esti batrana si.....degeaba,,. Cum poti afirma cu atata seninatate ca,, merita bataie,,? Mergand pe principiul tau si tu meriti bataie de fiecare data cand sotul tau e nemultumit de tine. Sper ca nu ti-ai educat si copii in acelasi mod,, sanatos,, de gandire. Nu stiu daca realizezi dar vorbesti cu un copil de clasa a 4-a, destul de traumatizat si fara sa ii spui tu ca merita bataie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Asa-i cand raspunde alt copil fara minte!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Poti sa imi dai ignore cat vrei tu.Asta nu schimba cu nimic faptul ca nu ai coloana vertebrala sa imi spui de ce anume e bataia o solutie. Daca imi dai ignore nu demonstrezi ca esti inteligenta sau ca ai dreptate.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut in istoricul intrebarilor tale, ca este vorba de tine, ca tie ti-a murit mama, deci, tu esti "Adelina cea insarcinata la 12 ani".
In cazul asta, cred ca trebuie sa-i spui tatalui sa mergeti de urgenta la un medic si sa se constate violul, daca ai fost fortata sa intretii raporturi sexuale.

https://www.tpu.ro/......meu-eu-nu/

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pentru numele domnului nu sunt eu! Da, mi-a murit acum ceva timp acum 3 ani... mama Adelinei a murit cand avea Adelina 5 ani...

| untu a răspuns:

De ce e insarcinata la 12 ani? A fost violata de catre tatal ei? Fata are nevoie de consiliere psihologica!

| ALGator a răspuns:

Suna acum la Telefonul Copilului 116111 raspunde la toate intrebarile si roaga-i sa faca ei tot ce trebuie!
In primul rind trebuie mers cit mai repede la medic ginecolog sau cerut ajutorul Politiei ca sa faca avort daca se mai poate face (asta spune numai medicul nimeni altcineva!). Daca nu exista medic cheama Salvarea la 112 si spune ca are 12 ani, e gravida si se simte rau. Cere sa o insotesti. Nu trebuie sa va temeti de "bataie" de la adulti. Asta nu e gluma!

Cu un copil facut la 12 ani (daca povestea ta e adevarata - eu sunt obligat sa te iau in serios) viata ei e distrusa.

| ALGator a răspuns:

Cel mai bine e sa ai un adult cu scaun la cap care sa inceapa imediat demersuri (Protectia Copilului, medic etc).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ar trebui sa vorbeasca la politie sau protectia copilului. Asa ceva sa ii spuna situatia. Daca tatal ei este un monstru nu cred ca ar trebui sa o aiba sub tutela. Cred ca doar autoritatile pot face ceva. Apropo, este si vina fetei. Daca nu a fost obligata inseamna ca a facut o decizie complet corecta. Daca tatal ei nu este chiar un monstru inseamna ca ar trebui sa discute cu el... Daca nu a fost obligata ar trebui sa suporte consecintele actiunilor ei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea nu e de vina! Ea nu a vrut asta! A fost fortata

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista "vina" la 12 ani, pentru asa ceva!
(Pentru toti "filozofii" care si-au dat cu parearea despre vina in discutia asta. E urgenta pentru rezolvarea problemei, nu pentru vinovatii. Un copil amenintat cu "vina" se da la fund si se nenoroceste).

| christall a răspuns:

Tatal copilului cati ani are?

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns (pentru christall):

Buna intrebare!

| anonim_4396 explică (pentru christall):

Ummm aproapre 15 sau 16 nu stiu exact eu nu il cunosc

| christall a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca amandoi sunt minori.ea ce vrea sa faca? Sa il tina?

| dolceromania a răspuns:

Adelina fiind tu.De ce nu ceri ajutorul asa cum trebuie!

| ALGator a răspuns (pentru dolceromania):

Ce conteaza? Important e sa ceri ajutorul oricum ar fi. Tu de ce nu iti spui numele asa cum trebuie, sau eu?

| anonim_4396 explică (pentru dolceromania):

Nu eu sunt desteptule!

| xXVranceaXx a răspuns:

Cica este insarcinata la 12 ANI. (omule, te-ai prostit? tocmai la 30-40 de ani este normal). Du-te la politie sa-i faci reclamatie tatalui.

| Ioana_Luiza_1998 a răspuns (pentru xXVranceaXx):

Tocmai la 30 40? Doamne, atunci e foarte tarziu. aici tu esti persoana tampita. Un copil se naste mai devreme de 30

| Ioana_Luiza_1998 a răspuns (pentru xXVranceaXx):

Ufff....imi pare rau pentru prierena ta. Sunt tot impotriva avortului dar in cazul ei e cel mai bun. Trebuie sa si termine studiile. Sa invete. Sa munceasca nu sa stea dupa un copil. Ii va fi extrem de greu. Nu ii spune tatalui ei. Suna la protectia copilului si te vor ajuta foarte mult sfaturile de acolo. Bafta!

| Anetta2005 a răspuns:

Pai puteti sa sunati la telefonul copilului, cred. Oricum cat nu am ocarao pe Adelina asta nu o sa schimbe nimic.Va puteti duce voi doua sau sa luati si alti prieteni care stiu asta si sa vorbiti cu tatal ei, sa ii explicati cu calm, si sa-i ziceti ca a fost un accident, daca se infurie sunati repede la politie.

| obrejageorge a răspuns:

Sa faca avort repede ca suna a incest. Nu e bine la Jilava, crede-ma!

| anaxav a răspuns:

Bună cel mai corect ar fi să ceară ajutor are o vârsta destul de frageda pentru o sarcină! Nu trebuie sa îi fie frică, trebuie sa își asume

| motserat a răspuns:

Mergeti impreuna cu adelina la un medic si vorbiti cu el... su mergeti deodata la politie, dar ar fi mai bine sa ziceti cuiva din rude sau de exemplu vorbeste tu cu parintii tai si cerele ajutorul

| Киссa a răspuns:

Păi trebuia săţi mai pui capul in miscare bro ..cum poţi sa faci aşa chestii de la 12 ani. sper sa ai noroc si sa nu fie adevarat dar daca va fi însărcinată atunci -urez succes...