| yama a întrebat:

Sunt baiat, am 19 ani, ma indragostesc repede de cineva si ajung sa sufar si sa plang. Ca drept dovada in ultimele 3 zile am plans ca un bou. Acum m-am mai calmat.
Vreau sa stiu cum pot sa trec peste indragostelile astea sau cum sa fac sa nu ma mai indragostesc asa repede.
Astept un raspuns pe TPU sau pe mess la hated_f

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Astea sunt probleme destul de delicate, care nu se rezolva usor. Nici psihologul, desi ii platesti si stai acolo o ora si ii spui multe detalii, nu face mare lucru. Daramite noi, care nu avem niciun detaliu! Pot fi o multime de factori implicati. De exemplu, unii baieti ajung asa cum zici tu mai sus din cauza unei educatii neadecvate (in copilarie) din partea parintilor. Daca tata a fost din cale afara de sever (poate si coleric), atunci baiatul a crescut timorat, fara incredere in sine; fara experienta si fara curaj fata de sexul opus. Sunt probleme grele; si asa ceva se intampla. Eu am dat doar un exemplu, dar pot fi multe alte cauze. Totusi, nu este asta sfarsitul lumii. Problemele se rezolva pana la urma; si traumatismele se vindeca (vorbesc si eu ca un om mare, desi nu sunt decat cu cativa ani mai mare ca tine). Deci, problema nu este "daca" se rezolva, ci "cand" se rezolva. Vei avea un decalaj fata de alti baieti, dar asta pana la urma nu e o tragedie.

| nesuferit a răspuns:

Baga alcool

| yama explică (pentru nesuferit):

Alcoolul nu ajuta laughing Adica ajuta pe moment dar dupa aia apare o stare mai nasoala.

| yama explică:

Ce raspuns inteligent ai putut da. La fel de inteligent ca o musca.

| Polaris a răspuns (pentru yama):

Taci puțin acolo, că nu vorbeam cu tine!

| yama explică (pentru Polaris):

Gaseste ceva inteligent de raspuns. Altfel mars si la gara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iubesti mai multe persoane (te indragostesti repede) alege-o pe ultima deoarece daca ai iubio suficient de ult pe prima nu te-ai mai indragostii de ultima

| Hutzy95 a răspuns:

Te indragostesti repede pana cand o sa vezi ca fata pe care o iubesti te calca in picioare si te face de rahat in fata unui prieten sau mai multor prieteni, asta am patit si eu si sunt exact ca tine, ma indragosteam repede inainte dar am jurat ca nu ma mai indragostesc si nu voi mai iubi mult timp de acum incolo, eu sufar si am suferit din cauza asta si nu incerca sa incerci sa bagi alcool ca nu te ajuta cu nimic, te face mai depresiv alcoolu si te ajuta pe moment dar incepi sa devii imun si o sa fie nevoie sa bagi mai multa bautura in tine pana ajungi sa faci fapte necugetate la bautura (eu nu am ajuns la asta dar cunosc pe cineva care a facut scandal si sia distrus jumate de apartament asa), de plans nu se merita sa plangi pentru cineva, in cazul tau care iti da papucii sau in cazul meu care ma calca in picioare si ma face in toate felurile dupa ce o ajut...

| StefiM a răspuns:

Asteapta persoana potrivita deschide-ti ochii nu toate pot fi sa te indragostesti de ele. Cunoaste-le mai intai! Nu mai fi naiv, nu le mai lasa sa-ti franga inima. Gandeste-te bine daca merita sau nu atentia ta. (Parerea unei fete).

| yama explică (pentru StefiM):

Bineinteles ca nu ma indragostesc de toate. Dar cand persoana spune ca vezi domle sentimentul e reciproc si ma ia cu vorbe dulci... pic in plasa

| StefiM a răspuns (pentru yama):

Asta e ceea ce zic nu te mai lasa fraierit de toate parasutele care se plictisesc si vor pe altul nu mai asculta mereu vorbele lor fetele pot avea mai multe fete mai intai sa ai incredere in persoana (desi sunt cazuri ca si atunci sa fie minciuni) nu stiu ce sa zic acolo e cineva si pentru tine nu vei fi mereu trist din cauza dragostei vor veni si momente de fericire don't worry be happyhappy

| yama explică (pentru StefiM):

Foarte adevarat ce spui tu acolo. Dar nu voi stii niciodata daca fata destinata chiar va fi reala. Poate va fi doar o alta minciuna

| StefiM a răspuns (pentru yama):

Vom trai si vom vedea

| Tzuna a răspuns:

Fi si tu mai pasiv, ca un barbat adevar, nu te mai consider copil la 19 ani. vezi o fata, cuceresteo, nu ramane doar cu ea ca suntem tineri, mai fa-ti rost prin alte parti si de altele... dupa ce o sa ai o aventura cu 2-3 tipe deodata nu te mai indragostesti asa usor

| yama explică (pentru Tzuna):

Aventuri am avut nu-i asta problema. Eu ma oftic ca ma indragostesc si nu rezista relatia desi vezi domle sentimentul e reciproc.

| alexTT a răspuns:

Combina-te cu urate...si nu cred ca te mai indragostesti laughing

| oanamari333 a răspuns:

Cauta automat pe altcineva si daca nu o placi stai cu pers. si o sa te ajute!

| MariusB12 a răspuns:

E simplu: grow up!