| Cătălina a întrebat:

Ti se pare ceva normal ca intr-o relatie serioasa sa apara temerea accea de a-l pierde pe partener sau teama de a cadea prada tentatiei(care se afla la tot pasul in calea noastra), desi totul merge foarte bine.

E un mic rezumat a ceea ce mi se intampla mie.

Daca nu cer prea mult, as ruga sa-mi raspunda doar persoanele peste 15 ani.

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Orice teama se bazeaza pe ceva concret, exista in sufletul tau o zdruncinatura.Il iubesti atat de mult incat esti capabila sa ierti, dar pretul iertarii lasa urme in suflet!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E logic pentru ca te poate insela in orice moment persoana iubita

| morena a răspuns:

E normal ca alaturi de iubire sa apara si gelozia! De aici apare si teama, ca patrenerul sa nu te tradeze, pentru ca sti cat de tare vei fi ranita! Dar mai trebuie sa stii ca trebuie sa acorzi si increderea, si siguranta ca tu nu vei face insela, incredere ce o astepti si tu de la el. Astfel totul va merge bine.Toate temerile trebuie sa le discutati, fara a exista suspiciuni si temerile ca s-ar intampla ceea ce nu poti verifica.Asigura-l ca tu vei fi sincera si cere-i si lui sa fie la fel, poate asa veti evita neplacerile si surprizele ce probabil, le-ai avut, si pe care nu mai esti dispusa sa le ai si cu acest partener.Mult noroc!

| aniriiiiii a răspuns:

Da, atunci cand iubesti este normal sa iti fie frica, ca il poti pierde, pentru ca daca nu-l mai vei avea simti ca viata ta ar fi goala, nu? Si mie mi se intampla, uneori sa ma gandesc la lucrul asta happy

| Roxana_2583 a răspuns:

Am 21 de ani si am o relatie serioasa si la distanta de 1 an si 5 luni.am si eu teama asta, i-am zis-o, dar toata faza e ca am incredere in el foarte mare si sincer ma linistesc pentru ca stiu ca nu-i in stare sa ma insele.
e pacat sa ai teama asta cand stii ca te iubeste.incearca sa nu-ti mai bagi in seama aceasta teama si sa ai incredere in el atat timp cat iti demonstreaza permanent ca te iubeste is e langa tine. daca stie ce vrea automat nu te va insela.

| ydaa a răspuns:

Lucrurile acesteaa sunt normale si e anormal sa te gandesti ca nu poatee sa teinseala sau sa-ti placa de altcineva sau saa te gandesti ca il vei pierde nu stiu exact cum sa-ti explic dar ee normal la o varsta fragedaa sa fii tentata si nu vad cum ar fi distractiaa de adolescenti si uneori te vei saturaa deo persoana si vrei s-o cunosti pe altaa dar sunt lucruri de moment si daca cu adevarat il placi(nu zic ca sal iubesti ca iubirea se obtinee in timp) dar sal palki si iti place compania lui si nu vrei saa fie viata goala e cevaa normal si eu trec prin aceleasi etape si nu vreau sal pierd sunt multee tentati din partea amandurora

| Cătălina explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Toate imi sunt folositoare.

| raine a răspuns:

Teama de a-l pierde pe cel drag este normala, dovada a faptului ca tii atat de mult la el.
sa crezi ca poti cade plasa tentatiei, se poate cauza necunoasterii propriei tale persoane sau considerentul ca el nu este destul de bun pentru tine. daca totul merge bine, si daca esti multumita cu el, atunci de unde tentatie?
esti sigura ca nu vrei mai mult sau altceva decat iti ofera el?