| aurora23 a întrebat:

vreau sa va sugerez un film care mi-a placut foarte mult cu o poveste interesanta care iti da lacrimi filmul se numeste hotul de carti l-am vazut pe www.fime hd.ro.Cel care da cel mai bun comentariu despre cum ii s-a parut filmul ii dau funda.

7 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Dacă este atât de interesant și ni-l sugerezi, adaugă tu primul comentariu, ca să fim tentați să-l vizionăm și mai vedem, te putem susține și prin comentariile noastre, apoi.Altfel, la acest moment, morala este:nu dăm nimic moca!

| aurora23 explică (pentru faramatania):

Germania nazistă. Ţara îşi ţine răsuflarea. Moartea nu a avut niciodată mai mult de lucru, şi va deveni chiar mai ocupată. Liesel Meminger şi fratele ei mai mic sunt duşi de catre mama lor să locuiască cu o familie socială în afara oraşului München. Tatăl lui Liesel a fost dus departe sub şoapta unui singur cuvânt nefamiliar - Kommunist -, iar Liesel vede în ochii mamei sale teama unui destin similar. Pe parcursul călătoriei, Moartea îi face o vizită băieţelului şi o observă pe Liesel. Va fi prima dintre multe întâlniri apropiate. Lângă mormântul fratelui ei, viaţa lui Liesel se schimbă atunci când ea ridică un singur obiect, ascuns parţial în zăpadă. Este Manualul Groparului, lăsat acolo din greşeală, şi este prima ei carte furată. Astfel începe o poveste despre dragostea de cărţi şi de cuvinte, pe măsură ce Liesel învaţă să citeasca cu ajutorul tatălui ei adoptiv, care cânta la acordeon. În curând, va fura cărţi de la incendierile de cărţi organizate de nazişti, din biblioteca soţiei primarului, şi de oriunde le mai putea găsi. Hoţul de cărţi este o poveste despre puterea cuvintelor de a creea lumi. Cu o scriitură superb măiestrită şi arzând cu intensitate

| faramatania a răspuns (pentru aurora23):

Credeam că-l poți comenta tu, prin propria-ți impresie făcută despre acest film.Așa puteam găsi și eu comentarii diverse.Nu m-ai convins.Și uite de ce:
„Este anul 1939. Germania nazistă. Ţara îşi ţine răsuflarea. Moartea nu a avut niciodată mai mult de lucru, şi va deveni chiar mai ocupată"/etc.Acesta îl puteam găsi aici:
http://adevarul.ro/......index.html
și astfel îmi făceam o idee despre film, iar dacă ți-ar fi parvenit ție, cum ai fi reacționat?

| aurora23 explică (pentru faramatania):

Eu de fapt voiam de fapt sa sugerez un film care pentru mine mi s-a parut un film care merita vazut, daca vrei neaparat comentariul meu, bine ti-l ofer.Intamplarea se intampla pe vremea lui Hitler si totul incepe cu o fata pe nume Liesel, in tren fratelei ei mai mic moare mama si tatal ei au fost omorati ca erau comunisti si era era dusa cu fratele spre familia adoptiva, dar fratelei nu mai apuca sa traiasca si-l ingropa la marginea drumului.Groparului ii cau cartea si Liesel lua cartea, cand a ajuns la noua ei familie adoptiva mama ei era o scorpie si tatal ei era un om bland si mereu sa ofere o mana de ajutor.Ea dupa aia se imprieteni cu Rudy un baiat care se indragosti de Liessel si la scoala nu stia sa scrie si sa citeasca. Tatal ei a invatat-o si .........mai departe va pot spune ca toti mor si Liesel este sigura care sa supravituieste.Si ca filmul este unul trist in care la sfarsit apare o persoana misterioasa

| faramatania a răspuns (pentru aurora23):

Am să-l văd și eu, m-ai făcut curioasă, deși sfârșitul este trist, dar spui că mai apare și o persoană misterioasă, după ce toți mor.Dar cel puțin apariția aduce puțin optimism, sau este doar misterioasă și funestă?

| Ionel_Astefanoae_Roberto_1998 a răspuns:

Uau e excelent

| aurora23 explică (pentru Ionel_Astefanoae_Roberto_1998):

Asa de repede ai vazut filmul? Cum se sfarseste filmul?