| AdrianaBacescu a întrebat:

De ce actorii precum Fred Ward, Michael Dudikoff, Bolo Yeung, Michael Pare sau Sho Kosugi au disparut din lumea filmelor de actiune in perioada de glorie. Care a fost motivul in general?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Parca ai fost in gand cu mine, aseara am vazut American ninja (1985) cu Michael Dudikoff, genul de filme la care adorm bine.
Michael Dudikoff inca mai are proiecte, ultimul este trecut pe imdb ca fiind in 2022
Fred Ward a murit in 2022, il am in minte cel mai recent din seria Tremors
Shô Kosugi si Bolo Yeung sunt pensionari actual, au o varsta, si cum ei au jucat in filme de actiune fiind cu artele martiale, este cam greu la o varsta sa faci acele miscari cum ar fi filmul Bloodsport in care a jucat Bolo Yeung

Esti nostaligica dupa perioada filmelor de actiune usor de duzina sa le zic asa, cele din trecut care erau fascinante pentru noi adolescentii sau copiii de atunci si inteleg, dar moda lor este trecatoare, de fapt filme de actiune exista si se fac in continuare dar nu dupa tiparul filmelor in care juca Van Damme sau Chuck Norris in tinerete!

| AdrianaBacescu explică (pentru Simpatic):

Fred Ward si-a incercat norocul cu Remo Williams. Filmul a fost în general un esec pentru el.

| wildthing a răspuns:

Batranetea.
Din cate imi aduc aminte, Bolo a fost campion al Hong Kong-ului la culturism si dupa felul cum se misca, cred ca nu avea prea multa treaba cu artele martiale. Era monosilabic, nu avea nici o treaba cu actoria.
Dudikoff, de asemenea juca foarte prost si nu era practicant de artele martiale. El a ajuns sa joace in filme atragand atentia ca fotomodel.
Cand le-a trecut tineretea, atat muschii lui Bolo cat si chipul de papusel al lui Dudikoff, s-au cam dus si astfel a disparut si motivul pentru care primeau roluri.