| kikila a întrebat:

Deidara din akatsuki este puternic? Cinepoate sa imi zica si mie care enr episodului in care apare Deidara dupa lupra cu naruto si ii cere mana inapoi lui tobi ce vroia sa intre in akatsuki? FUNDA CElui care imi da primul episodul si raspunsul la intrebare

Răspuns Câştigător
| Ovidyu54 a răspuns:

Da Deidara este foarte puternic dar foarte prost aproape il bate pe Sasuke dar se sinucide pentru a se transforma in arta ( pentru el arta sunt exploziile). Episodul in care apare dupa lupta cu naruto este ep 32
, rolling on the floor cum il stranguleaza pe tobi cu picioarele [ Deidara sempaiiiiiii laughing e amuzant rau tobi. Funta te rog

3 răspunsuri:
| ProjectJackpot a răspuns:

Dude, toti akatsuki sunt ai naibii de puternici!

| Ovidyu54 a răspuns (pentru ProjectJackpot):

Daaaa , fiecare dintre ei are o putere speciala

Zetsu - Akatsuki este un membru Akatsuki, si printre putinii care stiau de indentitatea secreta a lui Tobi.
Un personaj foarte misterios despre care se stiu putin lucruri.
Rolul său principal de moment e să fie spion și să urmărească orice luptă dintre membrii Akatsuki sau persoane importante pentru grup. El are puterea de a inregistra aceste lupte, insa modul in care le reda este necunoscut. Mai nou Zetsu a inceput sa-si arate din abiltiati, aratand ca este un membru foarte puternic. Abiltiatile sale constau in suplimentarea cu chackra, chackra pe care o poate fura de la diferiti indivizi, lipind pe ei 'Sporii Zetsu', crearea de clone identice pana la nivelele de charckra ale individului, puterea de a se contopi cu plante, pomi, pamant. Dar cea mai puternica tehnica a sa este crearea de clone foarte puternice, dand suficienta chackra el poate crea un numar infinit de clone. Numarul clonelor sale este de 100.000, care lucreaza ca armata secreta a lui Madara. Dupa ce Kabuto a experimentat pe Yamato, cele 100.000 de clone si-au schimbat infatisarea, devenind mai puternice. Desi aparent nu este un luptator foarte bun, e destul de increzator in puterile sale, cerandu-i voie lui Madara sa-l captureze pe Naruto, chiar daca stia ca Pain nu a putut. Poate are inca abilitati pe care nu si le-a aratat. Se supune direct lui Tobi, deși uneori a jucat rolul supusului și cu Pain (încă nu se înțeleg bine relațiile dintre aceștia trei Pain-Tobi-Zetsu).
El are un aspect foarte straniu, e înfășurat în două frunze mari, și are corpul împărțit în două părți diferite între ele, una albă și alta neagră, și se pare că fiecare parte are o personalitate a sa proprie. Arata ca o combinatie inte un om si o planta carnivora. Una din parile sale este canibala, mancand cadavremele membrilor Akatsuki morti, sau aia spionilor care lucreaza pentru grup.
Este unicul membru Akatsuki care nu are o pereche, poate pentru faptul că sunt „doi în unul". Cele doua parti se pot despartii, si lucra ca individual. Partea Alba este mai lipsita de griji, cu o atitutine copilareasca, in timp ce partea Neagra este mai serioasa. In ciuda atitudinilor diferite, cele doua parti sunt la uniune perfecta. Se pare ca pot vorbii telepatic, fara sa tina cont de distanta intre cele doua parti.

Tobi
Nu se stiu prea multe despre el se credea ca este Madara Uchiha dar Zetsu continua sa il numeasca Tobi.El transplanteaza ochi lui Itachi lui Sasuke de acea se crede ca el si-a pus sharingan si rinnegan(doar in manga pana acum).El este unul dintre cei 3 (sau 4 Itachi,Sasuke,Madara Uchiha,Tobi) posesori al Mangekyou Sharingan dupa Sasuke si Itachi.El vrea sa distruga satul Frunze.El aduna toti posesorii de monstri cu cozi pentru a le lua puterile.In prezent aa adunat 7 dintre ei urmand sa ii atace pe ultimi 2 cei mai puternici 8 si 9 cozi

Itachi
Itachi Uchiha este un membru al clanului Uchiha. De asemenea, el este fratele mai mare al lui Sasuke caruia ii poarta de grija si pe care il iubeste mai presus de ceilalti membrii ai clanului. Ne dam seama de acest lucru din episodul The Longgest Moment:Sasuke vs Itachi! al serier Naruto Shippuden. Acolo este prezentat antrenamentul lui Itachi la care asista si Sasuke. Sasuke incearca si el sa faca ce face fratele sau insa se loveste la genunchi si Itachi este nevoit sa il duca in spate pana acasa. Ajuns acasa, Itachi are o discutie mai pe seara cu tatal sau(la acea vreme clanul Uchiha facea planuri in privinta uciderii Kage-ului si preluarea conducerii Satului Frunzei). Itachi refuza sa vina la intalnirea clanului spunand ca maine va fi prima zi de Academie Ninja a lui Sasuke, o zi de care pana si mama lui Sasuke uitase.
La scurt timp, Itachi intra in organizatia ANBU Black Ops, conducatorul fiind Danzou, un batran ce a concurat pentru titlul de al treilea hokage. Prin anumite surse, ANBU afla de complotul clanului Uchiha impotriva satului si il pun pe Itachi sa isi omoare propriul clan.Cu greu,Itachi accepta fiind un iubitor de pace(Itachi stia ca dezertarea clanului Uchiha poate sa duca la un nou razboi intre ninja). Singurul pe care Itachi nu l-a putut omor este fratele sau mai mic,Sasuke. Itachi i-a spus lui Sasuke sa il urasca si sa isi doreasca sa il omoare. Itachi,impreuna cu cel mai bun prieten al sau, Shisui,erau cei mai talentati membrii ai clanului Uchiha. Datorita talentelor sale, Itachi a absolvit Academia la 7 ani, si-a activat Sharinganul la 8 ani, iar la 10 ani era deja chuunin. Itachi foloseste foarte bine genjutsu-ul si are o conditie fizica foarte buna.
Datorita faptului ca si-a omorat cel mai bun prieten, pe Shisui, Itachi si-a activat Mangekyou Sharingan-ul. Acesta ii da lui Itachi 3 abilitati. Folosind ochiul stang, Itachi activeaza Amaterasu, un ninjutsu cu aspect de flacara neagra care nu se stinge pana ce nu isi omoara tinta. Cu ochiul drept, Itachi foloseste un genjutsu foarte puternic-Tsukuyomi. Acest genjutsu este, de fapt, ca o lume controlata de Itachi care poate face ca 3 secunde in lumea noastra sa dureze mult mai mult in acea lume. Folosind ambii ochi, Itachi il trezeste pe Susano'o, o creatura de chakra de culoare rosie(culoarea difera de la persoana la persoana,spre exemplu Susano'o al lui Sasuke este mov).

Kisame
Kisame a aparut prima data cu Itachi ier el era printre primi membri Akatsuki care apar in Naruto. Kisame este unul dintre cei 7 spadasini ai ceti. El este si cunoscut ca jinchuuriki-ul fara coada el este capabil sa deslujeasca rapid tehnicile inamicului si sa contra atace foarte bine. El este foarte bun prieten cu Itachi Uchiha cu care face echipa. Dupa ce Itachi a murit Kisame nu a mai fost asa de activ.Dupa moartea lui a aparut doar inca 1 data cand a fost "omorat" de 8 cozi de fapt el nu a fost omorat aa trimis doar sabia lui ca pe un spion crezand tot satul ca este un suvenir. (SI VA ROG SA IL TRECETI LA MEMBRI VII EU SUNT INCEPATOR NU STIU CUM)

Hidan
Hidan este un personaj din seria de desene animate Naruto. Este un fost membru al Satului Ascuns In Abur, si este un membru Akatsuki și coleg de echipă cu Kazuku. Cand Satul Ascuns In Abur a decazut de la un sat Shinobi a la un site turistic, Hidan nefind de acord si-a macelarit vechii aliati si a plecat din sat. El este nemuritor si un membru al cultului intunecat 'Jashin' care venereaza zeul cu acelasi nume. Fiind nemuritor este neatent in lupte, chiar daca stilul sau de lupta este foarte simplu si eficient. In luptele sale el demonstreaza abilitati fizice extrem de bune, luptandu-se cu Asuma si Shikamaru in acelasi timp. El este foarte increzator, uneori spunand lucruri importante despre tehnicile sale in lupta, ori din neatentie ori din cauza abilitatilor sale, necrezand ca poate fii infrant. Hidan este raspunzator pentru moartea Inaltului Calugar-Shinobi Chiriku si pentru capturarea lui Yugito Nii, jinchūriki-ul Pisici Cu Doua Cozi. In urma unei confruntari, Hidan reușește să îl omoare pe Asuma, apoi doreste sa-i ucida si pe restul echipei sale, insa este fortat de Liderul Pain sa se retraga. In cele din urmă este înfrânt și dezmembrat de Shikamaru, care îi lasă rămășițele într-o groapă, din padurea sfanta a Clanului Nara. Statusul sau ramane un mister, fiind nemuritor ramanand viu dar incapacitat. Akatsuki nu il mai considera un membru, si au renuntat la orice plan de al salva.

Sasori
Este un papusar din Satul Nisipului care moare cand se lupta cu Sakura si bunica lui care la crescut. El sa transformat intr-o papusa. Este un membru Akatsuki. Si mai este de mentinat ca sa lasat omorat si inelul lui a fost luat de Tobi

Kakuzu
Kakuzu este un personaj din seria animata Naruto. El este un membru al organizatiei Akatsuki si este partenerul lui Hidan. Kakuzu este aproape nemuritor datorita tehnici lui unice, care ii permite sa aiba cinci inimi de odata, si capacitea de a le schimba. Astfel luand inimile oamnenilor tineri, el poate traii pe o perioada nedeterminata. Kakuzu este un vanator de recompense, fapt ce-l enerveaza la culme pe Hidan, care crede ca viata nu poate fii masurata in bani. Echipa 'Zombie Combo' cum sunt numiti de ceilalti membrii ataca templul unde se afla calugarul Chiriku, fost coleg a lui Asuma. Dupa ce Hidan si Kakuzu devasteaza templul, lasand doar 3 supravietuitori in urma, Kakuzu duce trupul lui Chiriku la un punct te schimb, unde primeste bani pe el. Dupa ce Hidan il omoara pe Asuma, cei doi se retrag din lupta la ordinele Liderului Pain. In ultima confruntare, Kakuzu se lupa cu Kakashi, distrugandu-i treptat inimile. La final, Naruto ii distruge ultimele inimi, cu Kakashi care il ucide pe Kakuzu. Trupul sau este apoi dus in Konoha pentru autopsie si pentru ai afla secrete.
In Al 4-lea Razboi Ninja Mondial, Kakuzu este invocat de catre Kabuto, prin tehnica invieri mortilor. Dupa ce isi primeste ordinele, Kakuzu pleaca spre campul de lupta alaturi de Itachi si Pain

Orochimaru
Orochimaru, un ninja de elită, de nivel kage, din serialul animat Naruto. Goticul băiat este unul dintre saninii lui Hanzo. În copilăria sa, a fost studentul al 3-lea Hokage, a trecut cu bine, dar i-a apărut o nouă ambiție de a învăța toate jutsu-rile. Spre sfârșitul adolescenței, ajungând destul de puternic devine junin de un nivel înalt.
Devenind Otokage, atrage câțiva ninja din Satul Ascuns între Frunze și din alte sate (Kimmimaro,Tayuya, Kabuto etc.) și creează Satul Ascuns în Sunet. Atacă Satul Ascuns între Frunze cu armate de ninja și dă o bătălie importantă cu Hokage, la nivel kage. Îl omoară pe Hokage, dovedindu-se mai puternic, dar rămâne fără mâini, fiindu-i imposibilă utilizarea unui jutsu. Astfel se termină atacul asupra Satului Ascuns între Frunze. Apoi Orochimaru ia corpul unui adept cu ajutorul Tehnicii Renașterii și își recapătă brațele. Sasuke se alătură lui și nu se mai aude nimic despre el. Însa in partea a II-a a Sasuke devine foarte puternic și îl omoară pe Orocimaru copiindu-i Tehnica Renașterii. Apoi in lupa dintre Sasuke si Itachi, Orochimaru reuseste sa iasa din Sasuke, prin Semnul Blestemat, si este inchis de Itachi prin Susanoo, intr-o dimensiune parelela din jutsul lui Susanoo.

Pein
Pein sau Pain este Liderul Akatsuki. Numit Lider de toti membrii in afara de Konan, Pain controla miscarile tuturor membrilor, insa avea o colaborare secreta cu Madara Uchiha. Numele sau real era Uzumaki Nagato, si era un descendent al clanului Uzumaki. El poseda legendarul Rinengan, o putere oculara din care Sharinganul provine. Rinnenganul a fost prima data purtat de cel care a creat ninjutsul, creatorul lumii ninja.
Nagato provenea din Satul Ascuns In Ploaie, unde a trait alaturi de prietenii sai Yahiko si Konan o buna vreme din viata lui. El, Yahiko si Konan i-au fost o vreme ucenici lui Jiraiya, dar dupa ce Jiraiya a constatat ca cei trei au puterea necesara sa supravietuiasca fara ajutorul sau, pleaca inapoit in satul sau. Dupa cativa ani Yahiko a fondat Akatsuki, un grup de shinobi care doreau pace in satul lor, care era campul de lupt al celor Cinci Mari Natiuni Shinobi. Dupa ce Hanzo, liderul Satului Ascuns In Ploaie observa grupul, ii cheama pentru a-si unii fortele, dar acesta avea o colaborare secreta cu Danzo din Satul Ascuns Intre Frunze, si doreau sa-i elimine pe Akatsuki. Dupa ce Yahiko se injunghie, la comanda lui Hanzo, ca sa nu o ucida pe Konan care ii era ostatica, intr-un kunai pe care Nagato in tinea in mana, Nagato isi foloseste Rinnenganul la potentialul maxim, chemand Statuia Demonica 'Gedo Mazo' si extermina fortele inamice, dar trupul sau ramane marcat pe viata. Apoi dezvolta o tehnica care ii permitea sa controleza sase trupuri diferite, fiecare cu o varietate de puteri diferite. Pentru aceste trupuri diferite el folosea aliasul 'Pain' pentru a le pastra ca entitati diferite de el. Puterile lui Nagato erau formidabile, fiind cel mai puternic din Akatsuki. El captureaza Demonul cu sase cozi fara pic de efort, si ucigandu-l pe Jiraiya cu usurinta dupa ce si-a dezvaluit cele sase trupuri. El anihileaza Satul Ascuns Intre Frunze, ucigandu-i pe majoritatea ocupantilor, incluzand shinobi de elita, gen Kakashi. Apoi cu un jutsu foarte puternic al trupui 'Tendo' sau 'Deva' el distruge tot Satul, reducandu-l doar la o gramade de moloz. Dupa ce se lupta cu Naruto, si isi pierde cele sase trupuri, Naruto poarta o discutie cu Nagato. Nagato isi prezinta motivele pentru care a creat Akatsuki si ca scopul final este Pace Mondiala. Dupa discutie, vorbele lui Naruto il impresioneaza, si decide sa-i incredinteze viitoru lui, astfel folosind 'Samsara of Heavenly Life Technique' el ii aduce la viata pe toti cel care au pierit in urma atacului sau. Apoi acesta moare in urma folosirii excesive de chakra.
Tobi ii fura corpul ulterior, si isi implanteaza un Rinnenga in locul sharinganului stang. Sufletul lui Pain este invocat de Kabuto In Al 4-lea Razboi Mondial Shinobi. Dupa ce isi primeste ordinele acesta alaturi de Itachi si Kakuzu pleaca spre front. Kakuzu il cara pe Pain in spate din cauza inabilitatii acestuia de a merge.

| ProjectJackpot a răspuns (pentru Ovidyu54):

Da, intr-adevar, am citit si eu asta pe wiki. Povestea este interesant si intriganta, dar ar fi fost mai bine daca anime-ul ar fi fost ceva mai serios si cu mai putin filler.