| Ionutza2012 a întrebat:

Caut de ceva timp un film pe care l-am vazut acum cativa ani. Seamana ca subiect cu "The fault in our stars" dar este mai vechi. Este vorba despre o tanara bolnava de cancer care cunoaste un baiat de care se indragosteste. Baiatul e foarte fericit cu ea, inainte sa afle ca e pe moarte. Tipul avea si ceva vedenii daca nu ma insel, cu un indian care il indemna sa se sinucida dupa ce fata moare. De asemenea, protagonistii vorbeau despre o anumita pasare care de fiecare data cand se lasa seara crede ca moare, iar cand se ivesc zorii canta de fericire ca e in viata. La final, baiatul organizeaza cea mai frumoasa inmormantare, asa cum dorise ea, si daca nu ma insel incearca sa isi traiasca viata inainte. Stiti cumva despre ce film vorbesc?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Seamănă mult cu Autumn in New York (2000). Aici, în finalul filmului, când ea mai are puțin de trăit, el îi șoptește trist, din versurile unui poete americane:

"Timpul nu poate despărţi… aripa păsării de trupul ei,
Pasărea şi aripa, împreună
Coboară ca o pană.
Niciun lucru care a zburat vreodată…
Nu pasărea, nu tu…
Pot muri, cum mor atâţia alţii."

| WaterDrop a răspuns:

A Walk To Remember? desi nu are partea cu viziunile. in rest seamana cu ce ai spus.

| Mayhem666 a răspuns (pentru WaterDrop):

Si eu ma gandeam tot la a walk to remember, dar nici eu nu imi aduc aminte de nicio parte cu viziuni.