| petrovicimarius98 a întrebat:

Caut un film cu o poveste foarte buna si impresionanta, genul filmului de drama, actiune, daca stiti unul, doua, zece nu ezitati sa le scrieti aici. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pieta

Filmul spune povestea unui bărbat care lucreză ca recuperator pentru o companie de împrumut financiar, ameninţându-i brutal pe cei crediţaţi, pentru rambursare. Reunit pe neaşteptate cu mama sa, care îl abandonase la naştere, cruzimea protagonistului "cedeaza" în faţa afecţiunii materne şi acesta renunţă la slujbă. Totuşi, faptele sale violente nu rămân fără consecinţe: în mijlocul momentelor de apropiere şi fericire cu mama, aceasta este răpită.

HOLLYWOOD REPORTER: "Cho, deosebit de misterioasă în rolul mamei, şi Lee, ambiguu în rolul unui recuperator, sunt un duet al absurdului, pe care KIM îl împinge la limită prin titlul dat filmului, asemănând relaţia protagoniştilor cu Pietà creştină şi cu tristeţea Fecioarei Maria îmbrăţişând trupul mort al fiului ei, Iisus. Această referinţă transculturală persistă neliniştitoare de-a lungul unei poveşti tulburătoare." (Deborah Young)

"Câştigător al premiului Leul de Aur în acest an la Veneţia, PIETA de KIM KI-DUK, unul dintre cei mai inovatori şi talentaţi regizori din Coreea, este un film umanist, o alegorie dură despre capitalismul dus la extrem şi modul în care acesta modelează şi transformă relaţiile umane. Filmul spune povestea unui om care lucreză ca recuperator de datorii, ameninţând brutal oameni pentru rambursare. Fără să aibă o familie, prin urmare nimic de pierdut, el continuă acest mod nemilos de viaţă, indiferent la toată durerea cauzată nenumăratelor persoane. Într-o zi, apare o femeie care pretinde a fi mama lui, ce l-a abandonat la naştere şi aceasta ia asupra ei vina pentru modul în care fiul a ajuns să fie în prezent. În această poveste ambiguă din punct de vedere moral, spectatorul este lăsat cu sarcina dificilă de a decide dacă vreunul dintre personaje merită compasiune." (Diana Mereoiu)

Dead Man Walking

Susan Sarandon o interpreteaza pe sora Helen Prejean, o calugarita care se ocupa de educaţia copiilor într-un cartier sărac de negri. Matthew Poncelet (Sean Penn) este un detinut foarte periculos care urmeaza sa fie executat pentru ca a violat si a ucis un cuplu de adolescenţi. Sora Helen accepta sa fie mentorul sau spiritual pentru ultimele sale zile in speranta ca-i va izbavi sufletul. Este pentru prima dată când face acest lucru, iar misiunea ei este foarte dificilă, mai ales că este condamnată de părinţii adolescenţilor ucişi. La inceput Matthew nu vrea să-şi asume responsabilitatea pentru ingrozitoarea sa fapta, aruncând toată vina asupra complicelui cu care era în acea noapte. Încercând să-şi obţină anularea execuţiei pe ultima sută de metri, Poncelet arată prin discursurile sale că este de fapt un rasist. Calugarita însă nu va renunta la lupta cu demonii condamnatului incercand sa-l determine sa-si marturiseasca pacatele.
Stradaniile disperate ale surorii vor avea in cele din urma o finalitate si insensibilul ucigas isi va descoperi in ultimele clipe ale vietii sentimente de care nimeni nu-l credea capabil.Sora Helen îi este alături până în clipa execuţiei. Tot ce vreau este ca ultimul chip pe care-l vezi cat esti in viata sa fie chipul iubirii, ii spune Helen.

Fara excese moralizatoare, dar brutal in adancimea sa psihologica, In asteptarea mortii este una dintre cele mai bune drame din istoria genului.

Zig-Zag

Wesley Snipes interpreteaza rolul lui Fletcher, un dependent de droguri, în aceastã odisee urbanã despre lupta pentru supravietuire a unui tânãr pe nume Zig Zag. Fletcher, un om violent, cu datorii la gangsteri si temându-se pentru viata sa, îsi obligã fiul sã plãteascã chirie, amenintându-l cã va rãmâne pe strãzi daca nu o face. Disperat, Zig Zag furã bani din seiful de la serviciul sãu prost plãtit. Dar planul lui dã gres, iar când e atacat, Zig Zag apeleazã la singurul sãu prieten, Dan Singer (John Leguizamo). Acesta nu-l poate proteja si toatã lumea îl suspecteazã. Acum, Zig Zag trebuie sã gãseascã o modalitate de a îndrepta lucrurile, înainte sã piardã putinul pe care îl are.

Soldat universal

Luc şi Cott sunt soldaţi în armata americană. Ei sunt ucişi pe front, în timpul războiului din Vietman, însă armata derulează un proiect secret în cadrul căruia sunt incluse şi cadavrele celor doi. Proiectul constă în resuscitarea trupurilor, modificarea sistemelor esenţiale de viaţă, transformarea lor în soldaţi roboţi, soldaţi perfecţi.

Victoria, o reporteriţă, îi suprinde din greşeala şi, conştientă că a pus mâna pe un subiect fierbinte, îi urmăreşte. Pericolul o pândeşte la tot pasul, cameramanul îi este ucis şi, speriată, încearcă să fugă dar este încolţită.

Experimentul, care pare să meargă fără probleme, lasă să iasă la iveală elemente ce nu au fost luate în calcul. Luc are flash-back-uri din ce în ce mai dese, realizează că se întâmplă ceva ciudat şi că el nu poate fi acea maşinărie cu sânge rece căreia un nebun îi comandă să ucidă.

Împreună cu Victoria, luptă pentru a scăpa cu viaţă şi pentru a dezvălui odiosul experiment opiniei publice.

Terminatorul

Un film cu încasări uriaşe în box-office-ul mondial, considerat printre cele mai reuşite prestaţii ale lui Arnold Schwarzenegger. Un story care oferă numeroase efecte speciale, împuşcături şi explozii formidabile, confruntări spectaculoase, dar şi scene de candoare adevărată. Doi luptători din viitor sunt trimişi în trecut, prezentul nostru, unul cu misiunea expresă de a ucide o tânără femeie, celălalt de a o proteja. Primul este Terminator, un cyborg lipsit de sentimente, care trebuie să extermine victima indiferent de obstacole; al doilea este Kyle Reese, un tânăr călit în război de gherilă, care se îndrăgosteşte de femeia pe care o protejează şi-şi sacrifică viaţa pentru ea. De ce această luptă mortală în jurul ei? Sarah Connor este aparent o femeie banală, îngrozită de înverşunarea ferocelui cyborg de a o ucide. Kyle însă îi dezvăluie faptul că fiul pe care-l va naşte într-o zi, John Connor, va deveni liderul supravieţuitorilor unui nimicitor război nuclear şi va salva omenirea de revolta maşinilor.

Ms and miss Smith

John si Jane Smith sunt un cuplu obisnuit, care traieste in suburbii si are o casnicie obisnuita, de suburbie, lipsita de viata.

Dar fiecare dintre ei ascunde ceva ce celalalt ar ucide ca sa afle: domnul si doamna Smith sunt, de fapt, niste asasini platiti si incredibil de eficienti, care lucreaza pentru organizatii concurente.

Dl. si dna. Smith descopera o noua sursa de incitare in casnicia lor, cand sunt angajati sa se ucida intre ei... si abia atunci incepe distractia adevarata.

Rezultatul este spectacolul suprem de actiune, cand dl si dna Smith isi pun la contributie formidabilele lor capacitati si isi supun casnicia testului suprem.

Brad Pitt si Angelina Jolie joaca in DL si DNA SMITH, un film de actiune si aventura foarte sexy, plin de actiuni in stil globe-trotter, efecte speciale de inalta clasa si cascadorii incredibile. De asemenea, filmul este o comedie cu personaje extraordinare, neobisnuite, dar care au cateva probleme obisnuite.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

The Elephant Man (1980), Hachiko: A Dog's Story (2009), Powder (1995), Malèna (2000), Agora (2009), Gia (1998), Naked (1993), Gandhi (1982)...

| Pricked a răspuns:

Memento
Inside Man
The Departed.

| SHINeeTaemin a răspuns:

Hei! incearca cateva seriale coreene (au doar 16-20 de episoade -_- ), iti dau si cate un mic video sa-ti faci o parere
Miss ripley- http://www.youtube.com/watch?v=NZqtlDx_dCA
Iris 2 -https://www.youtube.com/watch?v=hygi07wUzMw
Secret(sau Secret Love) - http://www.youtube.com/watch?v=ahSC5J3lzS4 http://www.youtube.com/watch?v=IMn2WRLPOQw
City hunter- http://www.youtube.com/watch?v=SkEM0tupilI
Two Weeks- http://www.youtube.com/watch?v=7svLAShYbvs
site-uri unde le poti viziona
http://www.serialesubtitrateonline.info/
http://www.viki.com/ (aici dupa ce cauti serialul si dai la episod, apesi pe al patrulea buton de sus din dreapta ca sa schimbi tradurea in romana). Sper ca ai sa incerci macar unul dintre astea.

| petrovicimarius98 explică (pentru SHINeeTaemin):

Nu halesc serialele, imi plac doar filmele...

Răspuns utilizator avertizat
| DandelionColor a răspuns:

Incearca Perfect Sense. E cu doi indragostiti care incearca sa rezite apocalipsei.Incet, incet simturile omenesti dispar si e multa zarva, chestii de genul asta