| Edi_Duluman_1994 a întrebat:

Salutare TPU, mă tot roade un gând despre un film care l-am vizionat cu ceva timp în urmă, circa 3 sau 4 luni.

Filmul era din perioada medievala, cu un rege si doi fii, unul moare la lupta otravit cu o sabie si este trimis pe mare, la ceremonia de inmormantare.

Acesta nu arde pe mare ci ajunge pe un țărm unde este găsit de o fiică a unui rege al cărui popor era în tensiuni cu poporul de unde provenea băiatul.

Fata ascunde băiatul rănit pentru o perioadă, se organizează un concurs între timp pentru câștigarea prințesei (ca o capcană) pentru a creea diferite tensiuni între regi.

Băiatul câștigă concursul neștiind că prințesa este chiar fata cu care făcuse cunoștință. Nu i se acordă prințesa, la sfârșit începe o răscoală, moare băiatul încercând să salveze pe altcineva în brațele fetei...

Încă un indiciu ar fi cel că la început când era el copil și își reconstruia satul care a fost prădat de inamici, el găsit un drum subteran de care i-a povestit și celui mai bun prieten al lui.

Drum de care știau doar ei doi!

Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy a răspuns:

Cred ca este vorba despre filmul The Once and Future King

| Edi_Duluman_1994 explică (pentru Georgyyyyyyy):

Mi-am amintit între timp, era vorba despre Tristan și Isolda!