| otaku2deea4 a întrebat:

Vreau un anime infara de : naruto, one piece, dragon ball, lovely complex, death note, vampre knight, ao no exorcist
Nu imi dati liste de un kilometru, vreau doar un anime pe care l-ati sau doua si cate un mic rezumat, si o parere, nu imi dati daca nu ati vazut anime-ul

Răspuns Câştigător
| MyhaXMaya a răspuns:

RomeoXJuliet În fantasticul aeropolis Neo Verona, nobila casă Capulet a condus pașnic timp de generații - până în urmă cu paisprezece ani, când vechea dușmănie deținută de rivala casă de Montague a condus la o revoltă, și casa Capulet a fost detronată și eliminată printr-o lovitură sângeroasa. Acum, când Neo Verona suferă sub mâna noilor săi stăpâni, destinele a doi iubiți sunt pe cale să se împreuneze tragic... În timp ce cetățeni orașului suferă, clanul Capulet luptă pentru a obține o victorie împotriva dușmanilor lor, și Montagues strâng frâurile puterii, o dragoste puțin probabilă înflorește între Romeo și Julieta - dar în fața unei astfel de adversitați, acestă iubirea nenorocoasă este sortita a fi ruinată de la început. Triumf sau tragedie; doar soarta știe ce îi așteaptă pe Romeo si Julieta...
Povestea începe cu flashback-uri ale unei Juliete copil scăpând de masacrul familiei Capulet ordonat de Laertes Montague. Paisprezece ani mai târziu, înainte de flash, clanul Montague stăpânesc tarâmul fantastic cunoscut ca Neo Verona cu mână de fier; Julieta ajută oameni obișnuiți într-o maniera a la Robin Hood în timp ce Romeo protestă cruzimea tatălui său. Ei se întîlnesc întâmplător la "Rose Ball" și se îndragostesc la prima vedere. Cu toate acestea, când Julieta împlinește șaisprezece ani și învață adevărul despre moștenirea ei, ea trebuie să aleagă între revoluție și devotament.(Mi-a placut enorm de mult animeul acesta )
Zero no tsukaima : Intr-o lume unde exista magia si o diferenta sociala intre persoanele care pot folosi magia si cei care nu pot, Louise Francoise, numita si "Louise Zero" (datorita performantelor ei in magie, adica zero successe), este o studenta la academia de magie Tristein Academy.
La un important test ea trebuie sa cheme "familiar-ul" ei (o creatura care va fi servitorul ei si va sta alaturi de ea tot restul vietii). In acel moment, ea-si foloseste magia dorind un "familiar" care sa fie devotat puternic si frumos. Spre deosebire de toti ceilalti studenti, ea convoaca o fiinta umana, pe Hiraga Saito, un baiat normal din Japonia, amandoi sunt nepacut surprinsi, dar regulile nu permit o a doua incercare, astfel Louise ramane cu "familiar-ul" ales si Saito blocat in acea lume cu ea. La inceput cei doi se arata indiferenti unul fata de celalalt, dar incet incet apar sentimente intre ei care-i apropie din ce in ce mai mult.

Povestea din acest anime continua in alte 2 serii, intitulate: "Zero no Tsukaima: Futatsuki no Kishi" si "Zero no Tsukaima: Princess no Rondo". (contine foarte multa comedie)
Tokyo mew mew : Cand cinci adolescente obisnuite descopera ca au puteri supranaturale datorita ADN-ului lor special, ele trebuie sa salveze lumea de niste fiinte extraterestre, Ciniclonii, si de creatiile lor, Predaziti. Desi scoala le ocupa cel mai mult din timp (asta nu in cazul lui Renee-Zakuro), fetele reusesc de fiecare data sa invinga, dar si sa lucreze la Cafe Mew Mew, o cafenea micuta din suburbia orasului, dar si laborator de detectare a formelor de viata extraterestre. Se metamorfozeaza folosind niste medalioane speciale, numite Medalioanele Puterii. Tokio Mew Mew este un desen manga shoujo cu fete magice, scrisa de Reiko Yoshida si ilustrate de Mia Ikumi. Serialul original a fost lansat in revista Nakayoshi din septembrie 2000 pana in februarie 2003. Colectia a fost prezentata si in 7 volume de colectie de la editura Kodansha. Povestea are ca personaje 5 fete care au ADN-ul unor animale rare. Ele au abilitatea de ase transforma in Mew Mews, cu noi puteri si abilitati. Conduse de Ichigo Momomiya(alias Zoey Hanson), fetele trebuie sa protejeze Pamantul de un grup de extraterestrii care doresc sa cucereasca Terra. (este un animeu foarte dragut)
Sword Art :
În viitorul apropiat, un joc de Realitate Virtuală Online (VRMMORPG) numit Sword Art Online a fost lansat. Un joc în care jucătorii își controlează avatarele cu propriile lor corpuri folosind o piesă de tehnologie numită Nerve Gear. Într-o zi, jucătorii descoperă că nu se pot deconecta, pe măsură ce creatorul jocului îi ține captivi doar dacă nu ajung la al 100-lea etaj al turnului jocului și îl înving pe ultimul boss. Totuși, dacă aceștia mor în joc, mor și în viața reală. Zbaterea lor pentru supraviețuire. (Acesta este animeul meu preferat)
Sper ca te-am ajutat. happy

| Grimmjow69 a răspuns (pentru MyhaXMaya):

Cred ca te-ai obosit de atata scris. [gluma]

3 răspunsuri:
| Grimmjow69 a răspuns:

Shigurui
Kurozuka
Afro Samurai
Samurai Deeper Kyo
Shura No Toki
Ninja scroll
Sword of the Stranger
Naruto Shippuden
Samurai Champloo