| GEORGEL2012 a întrebat:

Ce alimente sunt de post?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. Orice aliment care nu contine si nu este de origine animala. ( alimente de origine animala : oua, lapte, carne *orice fel de carne - adica si fructele de mare*, iar de aici derivatele lor : branza, smantana, iaurt.)
Deci alimentele de post, fructele, legumele, semintele ( in, canepa), painea ( dar sa nu fie facuta cu lapte si oua - deci uite-te la toate produsele daca contin alimente de origine animala, daca contin, nu sunt de post).

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Alimentele de post sunt cele care NU conţin/NU sunt produse de origine animală!

Toate cele bune.

| Niiiicu a răspuns:

Orice nu contine lapte, oua, branza, carne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legimele,fructele si restul ce nube gatit cu: carne, peste, oua, lapte, grasime animala.

Răspuns utilizator avertizat
| DjSheepyOfficial a răspuns:

Orice aliment care nu este de origine animala. De post sunt pastele, legumele, fructele... etc

| StaceyG a răspuns:

Renunta la produsele de origine animala.

Aceste sunt o parte din alimentele pentru post.
Leguminoasle: naut, linte, mazare, fasole
Cerealele :porumb, orez, grau, ovaz, secara, orz si pseudocerealele hrisca, mei, quinoa, amaranth, teff
Ciuperci
Morcov, telina, sfecla, cartofi, cartofi dulci, napi, ghimbir, ridichii, gulii, usturoi, ceapa
Fructe
Alge marine, spirulina, clorela, kelp

| Maiapopescu a răspuns:

De ce? Toate legumele, toate fructele, soia care inlocuieste carnea. UIte retete de post: http://retetelemeledebucatarie11.blogspot.ro/