| Tiara81 a întrebat:

Am nevoie de un caine de bloc de talie mica la care sa nu ii cada parul. Ce mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Jolley a răspuns:

Affenpischer
Apartine familiei raselor "de jucarie". Este numit adesea "cainele maimuta". El este alegerea perfecta pentru cei care isi doresc o rasa care nu naparleste.

Bichon Frise
De asemenea si el este o rasa "de jucarie". Poseda o blanita groasa ondulata si nici un strat de puf dedesubt. De asemenea, are foarte putine probleme de sanatate.

Cairn Terrier
Este o rasa de Terrier de dimensiuni mici – medii. Sunt faimosi pentru putina nevoie de ingrijire si pentru ca sunt foarte buni cu copiii.

Terrier american fara par
Aceasta rasa este ideala pentru oamenii care sunt alergici la matreata si particule de piele moarta ale cainilor. Acestia sunt total lipsiti de par, cu exceptia sprancenelor si a mustatilor. Sunt de trei dimensiuni – miniatura, jucarie si standard.

Bichon Havanez
Multi caini care nu naparlesc pierd cel putin o cantitate mica de par, dar Havanezii nu naparlesc absolut deloc. Cei alergici pot detine un astfel de caine fara nici un fel de probleme.

Bichon Maltez
Acest caine mic si dragalas are nevoie de foarte multa ingrijire, cu toate acestea, nu pierde foarte mult par. Este o rasa de jucarie si e foarte fragil, ceea ce nu il face potrivit pentru orice mediu.

Chinese Crested (Chinezesc cu mot)
Sunt doua varietati ale acestei rase – Powderpuff si fara par. Ambii lasa foarte putin par. Au putine probleme de sanatate si un temperament exceptional. Il puteti integra foarte usor in familie.

Yorkshire Terrier
Acest caine apartine rasei de jucarie, si are o blana lunga care necesita multa ingrijire. Cu toate acestea pierde foarte putin par si este hipoalergenic

12 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Caniche(poodle) de talie toy, eu asa as alege, nu-i cade parul si naparleste foarte rar!

| MMihai a răspuns:

Rase mai bune pentru apartament de bloc cred că ar fi :
buldog francez,
teckel,
bichon maltez, sau alt bichon
Scottish Terrier și Yorkshire Terrier, sau alt Terrier mic

| MMihai a răspuns:

Sunt și alți câini simpatici dar trebui o rasă care să fie mai frecventă în România să îi găsești ușor partener / parteneră!

| MMihai a răspuns:

Http://www.adoptiicaini.ro/......nelui-meu/
http://www.animalutze.com/articole/ce-inseamna-un-catel-2.php
http://www.animalutze.com/articole/vrei-un-catel-dar-nu-0.php?pg=2
Nu am știut că la câinii cu părul lung, le cade părul prin casă!
De fapt la toți câinii le cade părul / năpârlesc!

| MMihai a răspuns:

Te grăbești să dai funda aiurea, eu m-am chinuit să îți găsesc site-uri unde să scrie totul despre câinele respectiv și să vezi și poza!
Ți-a recomandat câini care nu sunt în România:
Affenpischer,
Cairn Terrier,
Terrier american fara par,
Bichon Havanez,
Chinese Crested (Chinezesc cu mot)

| OmNom a răspuns:

Bichon Maltez
Acest caine mic si dragalas are nevoie de foarte multa ingrijire, cu toate acestea, nu pierde foarte mult par. Este o rasa de jucarie si e foarte fragil, ceea ce nu il face potrivit pentru orice mediu.

este foarte mic de abia de poate face 3 kg traieste cam 12 13 ani si zic ca este cel mai potrivit deoarece eu am avut si bichon frize si havanez si creste destul de mare deci iti zic caci bichonul maltez trebuie periat odata la o saptamana fiindca nu ii cade parul

sper sa iti gasesti!

| 0000anonim0000 a răspuns:

Canish sau pechinez. Sincer, as prefera un chiuaua, sunt simpatici si micuti, si nu au mai deloc par, problema e ca nu stiu cate sanse ai avea sa gasesti. Funda?:p

| xt9000 a răspuns:

Pikinez

| marionettetolife a răspuns:

Un bichon havanez :X

| hypemaster a răspuns:

Un bischon sau ceva de genu

| Alexa_3198 a răspuns:

Chihuahua sunt caini de talie mica si nu le pica parulbig grin