| Slendăriț a întrebat:

Am un caine.Este mascul, are 9 luni si este rasa metis.Dar as vrea sa aflu mult mai multe despre rasa.Acum doua luni l-am primit si i-am facut carnet de sanatate si cateva vaccinuri.Veterinarul a spus ca este destul de tarziu pentru un control si mi s-a parut putin ingrijorat asa ca, chiar este o problema? PS : Despre rasa sa stiti ca stiu o informatie : rasei i se mai spune corcitura.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e urat sa spui ca este un caine fara valoare. Si rasele s-au format tot din imperecherile altor rase si adaptari la diferite climate, etc.
De multe ori, un metis e mai inteligent decat un caine de rasa. Am vazut ca ti-a spus cineva ca un metis este format din imperecherea a doua rase, ei bine nu si daca acei caini imperecheati au fost la randul lor metisi.
Daca patrupedul tau e corcitura din corcituri din corcituri... adica s-a indepartat foarte mult de rasele de baza( si are bunici si strabunici dintr-o tona de rase laughing ). E imosibil sa stii ceva despre el. Dar nici nu conteaza, are noua luni, deja nu mai creste, iti poti da seama de cata miscare si hrana are nevoie.

Cat despre vaccinuri, sunt oameni care adopta si caini de trei ani si ii vaccineaza si nu se intampla nimic, va fi bine, vei vedea. El e doctor, iar doctorii isi fac griji mereu din orice. Doctorita ta nu-ti face o lista de 20 de antibiotice atunci cand esti bolnav, desi tu n-ai nevoie decat de un ceai si un paracetamol?

Sa stii ca un caine are valoare sentimentala(probabil tampitul... pardon tipul se referea la bani), e cel ma bun prieten al omului. Daca ai mei mi-ar spune: "Ai voie sa ti un caine" as iesi pe strada si as lua unul pur si simplu, rasa nu conteaza.
Si ce daca e corcit? corcit se numeste si un mulatru(om rezultat dintr-un negru si un alb), desi de multe ori este mai frumos decat un alb(care se chinuie sa se bronzeze) si un negru(pe care oamenii il arata cu degetul).
Sa ai parte de multi ani frumosi alaturi de prietenul tau!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| alessia5158 a răspuns:

Esti in ceata! Rasa este o varietate a unei specii( o subspecie) de animale domestice deosebita de alte varietati ale aceleiasi specii si ale carei caractere distinctive se transmit de la o generatie la alta.
Corcitura este rezultatul incrucisarii intre doua rase distincte--- mosteneste caracteristici, mai mult sau mai putin pronuntate, de la rasele din care provine.

| MMihai a răspuns:

Corcitură sau metis înseamnă un câine prost care nu este de nici o rasă!
Deci cățeaua putea să fie să zic câine lup și câinele era un câine de altă rasă, să zic ciobănesc mioritic. atunci zici corcitură între câine lup și ciobănesc mioritic.
Dacă nu se poate știi ce rase erau părinții, se zice corcitură sau metis, și este un câine fără nici o valoare!

| SummerT a răspuns (pentru MMihai):

De ce trebuie sa rezumi totul la valoarea banilor? straight face

| LIN2010 a răspuns:

Este adevarat, metis nu este o rasa ci este rezultatul impreunarii a cel putin doua rase, da se mai numeste popular si corcitura.In legatura cu veterinarul va trebui sa incerci inca o data, sau sa cauti altul care sa se ocupe de ''masculul de 9 luni''. Respecte

| Slendăriț explică:

Nu ma asteptam la aceste raspunsuri jignitoare.
"este un câine fără nici o valoare!"

| Slendăriț explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru acest raspuns minunat.Stiu ca felicitarile si lauda pentru tine din partea mea e putin spus dupa cate a spus in acest raspuns.
De aceea am hotarat sa-ti dau tie funda!
Felicitari!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Slendăriț):

Da, e urat sa spui ca este un caine fara valoare. Si rasele s-au format tot din imperecherile altor rase si adaptari la diferite climate, etc.
De multe ori, un metis e mai inteligent decat un caine de rasa. Am vazut ca ti-a spus cineva ca un metis este format din imperecherea a doua rase, ei bine nu si daca acei caini imperecheati au fost la randul lor metisi.
Daca patrupedul tau e corcitura din corcituri din corcituri... adica s-a indepartat foarte mult de rasele de baza( si are bunici si strabunici dintr-o tona de rase laughing ). E imosibil sa stii ceva despre el. Dar nici nu conteaza, are noua luni, deja nu mai creste, iti poti da seama de cata miscare si hrana are nevoie.

Cat despre vaccinuri, sunt oameni care adopta si caini de trei ani si ii vaccineaza si nu se intampla nimic, va fi bine, vei vedea. El e doctor, iar doctorii isi fac griji mereu din orice. Doctorita ta nu-ti face o lista de 20 de antibiotice atunci cand esti bolnav, desi tu n-ai nevoie decat de un ceai si un paracetamol?

Sa stii ca un caine are valoare sentimentala(probabil tampitul... pardon tipul se referea la bani), e cel ma bun prieten al omului. Daca ai mei mi-ar spune: "Ai voie sa ti un caine" as iesi pe strada si as lua unul pur si simplu, rasa nu conteaza.
Si ce daca e corcit? corcit se numeste si un mulatru(om rezultat dintr-un negru si un alb), desi de multe ori este mai frumos decat un alb(care se chinuie sa se bronzeze) si un negru(pe care oamenii il arata cu degetul).
Sa ai parte de multi ani frumosi alaturi de prietenul tau!

| Tudosie_Marian_1983 a răspuns:

Oligofren ce rasă e? Cred că de cea mai joasă speță din moment ce un individ, parte din ea, spune că metisul e un câine fără valoare...

| Alexandru_Grecu_1991 a răspuns (pentru Tudosie_Marian_1983):

Foarte frumos punctat, nu conteaza ve rasa e, e un sufletel iubitor!