| Mihaila_Rafaella_1975 a întrebat:

Am un catel(bichon maltese) de patru luni. Vreau sa stiu exact ce are voie sa manance si ce nu! Si cum il pot dresa. Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticoipat!

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Pentru inceput, cat e pui iti recomand sa ii dai doar mancare de caini. (boabe)
Cea mai buna este de la firma Belcando, contine un procentaj mare de carne, in jur de 70-80%, restul firmelor fantoma contin carne abia 4%, restul fiind E-uri si chimicale. Mergi la un pet-shop si intrebi de aceasta firma de mancare pentru caini, spui si varsta cainelui ca sa iti dea boabe mai micute, sa le poata manca. Isi va contura sistemul imunitar in cateva luni, va asimila toate vitaminele de care are nevoie si in timp, cand mai creste poti sa ii gatesti si tu. De ex: orez fiert cu piept de pui si morcovi. Nu ii da oase de niciun fel, in special oasele de pui. Cand ajunge la maturitate poti sa ii dai din cand in cand cate un os de vita bine fiert. E destul de mare si va avea ce sa roada la el. Oasele de pui ii pot perfora stomacelul si traheea si risca sa aiba probleme cu stomacul pe urma.

In legatura cu dresajul, e simplu. Cand face un lucru bun, il feliciti si ii oferi o recompensa, sunt biscuiti speciali pentru catei si o groaza de alte lucruri poti cumpara pentru a le oferi drept recompensa pentru cand face cate un lucru bun. Daca isi face treburile intr-un loc in casa, ii spui ca nu e voie, il certi putin (dar fara sa il lovesti, sa fii violenta sau sa tipi la el), ii spui doar pe un ton ferm ca nu e voie si il pui in locul in care doresti sa il inveti (desi, ideal ar fi sa il scoti afara pentru nevoie, sa se invete de mic, dar daca totusi se intampla vreodata sa nu ai timp si stii ca o sa faca in casa, sa stie care este locul in care ii este permis fara sa fie certat). Dupa ce ii spui ca nu e voie, il iei si il duci in locul unde vrei sa il inveti si ii spui la fel de ferm ca doar acolo are voie. Rpeti de cateva ori si invata, cand face in locul indicat de tine, ii oferi recompensa si il feliciti.
Mereu cand face un lucru bun, sa fie recompensat, astfel va stii ca te bucura acel lucru si il va mai face. Cand greseste, il certi si ii spui ferm NU, el va asimila acel lucru ca ceva ce te supara si va evita sa il repete. Invata repede, mai ales cat sunt mici. happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fasole.