| RobyTheWest a întrebat:

Am un catel "Husky Metis" e foarte dragut are aproape 2 luni, dar de ceva timp ma musca, nu ar fi probleme daca ar musca usor dar ma musca tare, mai de fiecare data ies sangerand...Cine ma poate ajuta sa-l fac mai bland?

Multumesc, dau funda la cel mai bun raspuns.

5 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Stiu ca nu e o metoda chiar foarte buna dar un mos de al meu are un Saint Bernard care tot la fel la 1-2 luni in incercarea de a se juca facea doar rele(musca,se izbea in tine de zici ca are berbeclaughing ) si vad ca s-a mai cumintit dar nu de vorba buna daca ma intelegi.(ii mai aplica cate una cand face rele,tipa la el, chestii de genul) cei drept el to jucaus e dar cand il cearta sta cuminte, dupa iar incepelaughing

| RobyTheWest explică:

As incerca si eu dar de fiecare data cand il ating un pic gresit maraie la mine si sare sa ma muste...

| Magnifico a răspuns (pentru RobyTheWest):

Inseamna ca e prea rasfatat daca cand faci ceva ce el nu vrea sare sa te muste si nu ii este frica de tine.Trebuie sa schimbi ceva in atitudinea ta cu el.

| a1doru a răspuns (pentru RobyTheWest):

Da-i ''in freza''. comportamentul lui, la varsta asta, e anormal[chestia cu maraitul].eu cresc caini de rasa de peste 40 de ani, da asa ceva, nu am mai intalnit.

| nonamexx a răspuns:

Hei. Am avut si eu un catel si facea exact la fel.
Pentru inceput cand ma musca ridicam tonul la el si ii spuneam ca nu e voie si il ignoram de fiecare data cand vroia sa ne jucam. Si a functionat destul de bine adica il loveam usor cu palma peste bot cand nu vroia sa inceteze. Obinuiestel sa se joace asa numai cu jucariile nu si cu oamenii. Ai mare grija! Daca il lasi sa continue asa cand va fi mare va fi foarte agresiv atat cu strainii dar si cu stapanul!
Sper sa incerci si poate va functiona. Sper ca ti-am fost de ajutor.