| Jeremy1 a întrebat:

As vrea luna viitoare sa-mi iau un husky (ar fi primul meu caine), dar toata lumea imi spune ca sunt greu de crescut, ca lasa mult par si ca sunt de talie mare (eu locuiesc la apartament). E chiar atat de greu de crescut la bloc? Si ce alte rase dragute sunt usor de crescut la bloc, in afara de bichoni/pechinezi?

8 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

Intr-adevar, un husky necesita o ingrjire aparte, dar si mancare de calitate, premium, Royal Canin. Este un caine superb, utilizat mai ales in expozitii. si nu prea il recomand intr-un apartament. Incearca, totusi un Yorkshire terrier, Mops, Pomeranian, Shih Tzu, Schnauzer miniatural, teckel, chihuahua sau bostonul terrier. Daca ai intrebari, te rog nu ezita sa mi le adresezi.

| Alexstrasza a răspuns:

Eu spun ca husky-ul acela mai mult o sa se chinuie in apartament. Sunt caini care cresc destul de mult... O sa trebuiasca sa iesi tot timpul cu el afara, sa-l alergi, sa-l plimbi ca sa faca miscare. Eu sincer, nu ti-as sugera unul atat de mare.
Si sa stii ca si crockerii spanioli sunt draguti big grin
Daca e primul tau caine incearca totusi sa citesti cate ceva despre dresaj pentru ca o sa iti fie foarte greu sa-l inveti sa nu mai faca in casa. Multa bafta! happy

| mixxjim a răspuns:

Dincolo de faptul ca naparleste incontinuu, gandeste-te la un lucru foarte simplu: ala este un caine facut sa traiasca in zone foarte reci, cu multa zapada aproape tot timpul anului, si e facut sa munceasca in acel mediu. Deci cam cum s-ar simti intr-un apartament de bloc, intr-o clima ca a noastra, unde sunt veri cu peste 40 de grade plus? E un chin cumplit pe bietul animal, gandeste-te cam cum ar fi sa mergi tu sa traiesti acolo de unde vine el ca rasa sau in focul permanent din Africa, intr-o camera de 2x2, fara calculator, fara telefon mobil, fara multe chestii care-ti asigura confortul zilnic. Acelasi lucru e si cu cainele. E drept ca sunt frumosi, dar daca chiar crezi ca iubesti animalele trebuie sa le iubesti pentru ele, sa le intelegi si sa le respecti. Daca le iei numai pentru tine atunci nu conteaza, poti sa bagi si un urs in apartament happy

| TURCUL0001 a răspuns:

Nu este greu de crescut.

| Corina29 a răspuns:

Pai,sunt destul de pretentiosi.Trebuie sa le perii blana cam in fiecare zi si din pacate, nu prea suporta bine caldura.Deci vara vei avea probleme cu el.
Si, e de talie mare asa ca ii trebuie mult spatiu.Si la mncare e pretentios.
Si la buldog francez vei avea inconveniente. Spre exemplu, buldogul francez sforaielaughing. Serios! Sforaie foarte tare!
Iti recomand un Beagle sau Pitbull.Si Amstaff-ul e bun.Dar Husky-ul e mai mult un caine de curte.

| ArySwetty a răspuns:

Husky nu e chiar asa greu de crescut dar nu suporta caldura si e fff afectuos si nu sunt asa mari sunt medii ca sa zic asa big grin dar merge crescut si la bloc. Alte rase usor de crescut sunt bichoni si chiuaua de buzunar happy FUNDA? :* plss happy