| ligiligi a întrebat:

Buna!
1)Cate vaccinuri trebuie sa ii fac unei pisici de rasa?
2)Din cate in cate luni trebuie facut urmatorul vaccin?
3)Ce fel de mancare sa ii cumpar?
4)Trebuie tinuta doar in casa sau si afara?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| d3men7zel a răspuns:

Sper sa nu gresesc, dar in primul an se face vaccin trivalent +rapel la 3-4 saptamani si vaccinare antirabica (daca imi amintesc corect). Apoi se repeta la un an (doar prima oara se face si rapel, ulterior se face doar vaccinare anuala).
Deparazitarea interna eu o faceam de 2 ori/an, cind aveam birmaneza, primavara si toamna (pisica de interior). Cea externa... la nevoie (eu am facut-o o singura data, cand am achizitionat pisica, atat. De atunci au trecut 13 ani sad insa pisica trebuie hranita cu mancare de calitate (nu whiskas, nu pedigree sau kit cat).Sa intelegi ca o pisica are personalitate. Nu e un bibelou sa stea acolo unde o pui. O pisica te mai poate zgaria in joaca sau daca o deranjezi, poate darama vreo vaza/bibelou. Nu e obligatoriu, dar e posibil. Daca iti iei fetita trebuie neaparat sa o sterilizezi pentru ca exista pericolul de a face piometru (o infectie a uterului). NU este necesar sa faca un rand de pui. Incepand cu varsta de 4-5 luni o poti steriliza. Daca iti iei motan poate marca prin casa (stropeste cu urina peretii, mobila, etc.). Daca-l castrezi (e recomandat in jurul varstei de 1 an), scapi si de problema asta.In primul rand daca stai la bloc trebuie sa ai geamurile asigurate cu plase (de preferinta metalice), daca stai la curte e bine sa nu lasi pisica pe afara nesupravegheata. Desi exista ideea ca pisicile se bucura de libertate, trebuie sa iei in considerare si vecinii neiubitori de animale, cainii (maidanezi si din curtile invecinate), masinile. Toate reprezinta un pericol pentru pisica. Important e sa constientizezi ca o pisica reprezinta o mare responsabilitate si trebuie sa-i fii alaturi in jur de 15 ani. Cam atat imi vine in minte deocamdata. tongue fundahappy

| ligiligi explică (pentru d3men7zel):

Mersi de raspuns dar am cateva intrebari:
Pisicul mi-l aduc pe la 1 luna jumate si doar atunci o sa ii pot face toate vaccinurile.
Vaccinul antirabic de ce sa il fac pentru ca nu am caini doar pisici care nu au "probleme" si afara nu o sa o las nesupravegheata sa umble pe strada.
Stiu ca unele firme sunt...cum sunt dar de care sa ii cumpar?
Am auzit ca e bun royal canin.
Stiu ca pisica nu e un bibelou dar nici nu o sa o las sa umble unde vrea ea, sa fie atacata de ceva sau altele.Stiu cum e sa ai pisica pentru ca am pisici de ani buni dar mie nu mi se pare o responsabilitate mare.
E un baiatel si cand e micut marcheaza prin casa? sau doar la un an incepe?
Stau la casa si vecina de langa mine are animale nu e o problema doar de una mai jos de mine dar nu o sa ajunga pana acolo.
Eu o sa ii fiu alaturi mereu dar ea o sa fie langa mine?
Si vreau sa imi explici ce inseamna trivalent +rapel?
Multumesc oricum happy :*.

1 răspuns: