| greatLOL a întrebat:

Am doi perusi, o femela care are 6 ani + si un mascul de 2-3 ani. Ieri am tinut geamul larg deschis si era cam frig, aseara am observat ca a inceput sa tremure, nu mai ciripeste si sta umflat, respira greu, sta mai mult cu ochisorii inchisi... Nu stiu ce sa fac credeti ca e ceva grav? Poate a racit? happy

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perusii racesc foarte usor chiar numai in curent. Daca a fost si frig, sigur s-a imbolnavit. Daca vrei sa-i mai ai, mergi la un veterinar cit mai repede.

| greatLOL explică (pentru anonim_4396):

Perusii nu sunt ai mei, sunt ai lui mamaia... Sunt in Botosani acum reaq stie unde gasesc un medic veterinar pe aici. Eu sunt din Buzau nu cunosc orasul asta =]

| Spex188 a răspuns (pentru greatLOL):

De ce nu ai zis asa, atunci cauta pe internet cabinete veterinare in Buzau sau in Bototsani unde ai nevoie.

| greatLOL explică (pentru Spex188):

Poate mai rezista pana cand se va mai incalzi afara, aici e un frig si o ceata de iti ingheata plombele laughing Dar din 2 doar 1 a racit ala mai tanar al reaq =]] Nici nu vorbesc, sunt salbatici, te pisca de iti curge sange sad Eu acasa am o broscuta testoasa aia e mai usor de ingrijit sa mor eu astia mai racesc, mai stranuta, mai tusesc doamne laughing Zici ca-s oameni in toata firea!

| Spex188 a răspuns (pentru greatLOL):

Eu ti-am zis ce i s-a intamplat papagalului meu.
Am si eu o broscuta testoasa numai ca e mica nu e din aia care sa se faca cat un dinozaur, am si un catel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru greatLOL):

Uite am gasit unul pe str. G. Enescu nr.5. Este strada pe care se afla si Maternitatea. Tu ce locuri cunosti in oras, ca sa-ti dau indicatii mai exacte? Ar trebui sa mergi miine dimineata (nu stiu daca au urgente).

| AleDia a răspuns:

Du-te mai bine cu el la un veterinar ca poate se va agrava si cine stie ce o sa pateasca saracul perus.

| greatLOL explică (pentru AleDia):

Si inca ceva, e cam murdar la... =]

| Spex188 a răspuns:

Hey.
Am si eu 2 perusi, am avut mai demult unu care a stat in curent si a murit.
Ai putea sa ii duci la veterinar.
Al meu avea aceleasi simptome ca al tau numai ca el se mai si infoia din cand in cand.

| greatLOL explică (pentru Spex188):

Al tau era murdar la? laughing

| Spex188 a răspuns (pentru greatLOL):

Spala-l!

| greatLOL explică (pentru Spex188):

L-am spalat tot asa face. sad

| Spex188 a răspuns (pentru greatLOL):

Adica e murdar la mostenitor?

| greatLOL explică (pentru Spex188):

Pe romaneste e murdar la cur. =]]

| Spex188 a răspuns (pentru greatLOL):

Daca e murdar la cur il speli nu e nicio boala.

| greatLOL explică (pentru Spex188):

A murit pana la urma... Nu aveam ce sa-i mai fac, se vedea ca sufera. sad

| Spex188 a răspuns (pentru greatLOL):

Eu ti-am zis dar ma rog imi pare rau ca nu te-ai ocupat de ei.