| AnonimFace a întrebat:

Am o catea Rottweiler si nu peste mult trebuie sa faca pui vreau sa stiu in cat timp trebuie sa ii duc sa li se taie coada si dupa cat timp de la fatare sa le dau primul vaccin. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Pana in 10 zile de la nastere se taie.primul vaccin la 6 saptamani.cand au 1 kg le dai cate o pastila de viermi, inainte de vaccin.

18 răspunsuri:
| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Deci codita se taie pana in 10 zile de la nastere si faccinu dupa 6 saptamani happy

| RedNose a răspuns:

Intre 8-10 saptamani, normal poti sa-i tai la orice varsta dar cu cat este mai mare cainele cu atat pot aparea mai multe complicatii.
Primul vaccin se face la 6-8 saptamani, atunci medicul cand vei merge inainte de vaccin va trebui sa-i faca o deparazitare, dar doar medicul e in masura sa-ti spuna cand sa-i dai pastila si iti va spune si schema de vaccinare.

| viotedy a răspuns (pentru RedNose):

Tu ai avut catei? vorbesti din carti.pana la medic mor cateii de viermi.stiu ce vorbesc.si coada se taie la 10 saptamani? bine ca n-ai zis la un an.

| RedNose a răspuns (pentru viotedy):

Da am si am avut. De coada am citit pe un site care se vorbeste doar de rottweiler iar de deparazitare cum pot sa spui sa-i dea o pastila? o pastila se da la un caine de 10 kg, la 5 kg se da jumatate, deci la un pui se da foarte putin de aceea se merge la vet, daca nu ma insel la catei nu le da pastile, le da ceva lichid din seringa(nu stiu exact, ca nu am mai avut catei mici de vreo 2 ani), da oricum nu am cum sa-i dai o pastila la un pui.

"In primul rand trebuie stiut ca numai medicul veterinar si personalul calificat din cabinet pot efectua aceste tratamente, aparent banale, in conditii de siguranta absoluta. Numai acolo se poate efectua tratamentul antiparazitar corect, eficient si fara riscuri Niciodata nu deparazitati cainele dumneavoastra dupa sfatul unor prieteni, cunostinte sau a unor vanzatori de la magazinele cu hrana de animale.

Nu luati tablete antiparazitare din pet-shop-uri, magazine sau de la alti amatori. Acestea dozate si recomandate necorespunzator pot ucide animalul de companie. Foarte frecvent animalele de companie sint intoxicate foarte sever de catre proprietar care asculta sfatul persoanelor neautorizate. "

sursa:http://www.cabinetveterinarploiesti.ro/......caine.html

| viotedy a răspuns (pentru RedNose):

Eu am avut peste 100 de catei.ma inveti tu cum se face deparazitarea? sunt pastile pentru 1 kg, sunt pentru 10 kg. dupa tine merge fata cu cateii toata ziua la doctor. tine sfaturile pentru tine daca nu te pricepi.

| RedNose a răspuns (pentru viotedy):

O data cand am fost cu niste puiuti le-a dat un sfert de pastiluta pe la 6 sapt si alta data cand am fost cu alti puiuti la un cabinet vet privat le-a dat suspensie orala drontal puppy(parca asa se numea, era un lichid roz).

| viotedy a răspuns (pentru RedNose):

Daca n-ai alta treaba si stai la usa doctorului, asta e.eu mereu le-am dat si au fost supersanatosi.era sa ma duc cu 20 de catei in brate sa le dea o pastila?

| RedNose a răspuns (pentru viotedy):

Inainte de primul vaccin(6-8 sapt) se face cu 2 sapt inainte deparazitarea interna, apoi din 2 in 2 sapt se face deparazitarea pana la 12 sapt. Stai lin ca stiu destule despre caini. Nu inseamna ca daca am avut pana acum doar 5 caini sunt nestiutoare. Poate stiu mai multe, stai lin acolo ca nu vorbesti cu ala de la colt care abia a vazut un caine.

| RedNose a răspuns (pentru viotedy):

Eu nu zic ca de fiecare data sa mergi la vet, dar la prima deparazitare sa mergi la vet sa-ti spuna cand si cu ce sa-l deparazitezi si cand sa vi la vaccin...

| viotedy a răspuns (pentru RedNose):

Se vede ca stii -nimic.pana in 6 luni se deparaziteaza lunar.cum ai zis tu ii lasi fara ficat, bietii catei.

| RedNose a răspuns (pentru viotedy):

Nu stiu ce ai facut tu, la ce medic vet ai fost, dar din ce am facut eu, am citit, am auzit asa e cum am zis mai sus apoi de la 3 luni se face cam la 3-4luni cum se face si la un caine matur.

oricum o las balta cu tine ca nu are rost :-J nu e nevoie sa demonstrez la nimeni ce stiu si cat stiu.

chiar astept la vara cand vine pitica mea sa vad de cate ori se face deparazitarea pana la 3 luni.

| viotedy a răspuns (pentru RedNose):

Nu mai lua de bun tot ce scrie pe net

| RedNose a răspuns (pentru viotedy):

Ai canisa de boxeri cumva?

| viotedy a răspuns (pentru RedNose):

Nu.

| Aqustic a răspuns:

...pana la urma la cat timp se taie coada? straight face

| viotedy a răspuns (pentru Aqustic):

Pana in 10 zile, cand nu simt durerea.

| Bianca555 a răspuns:

Cu cat mai repede cu atat mai bine eu iti recomand ca taierea coditelor sa fie efectuara de un medic veterinar imediat dupa fatare

| Darabant_Raul_1992 a răspuns:

Am si eu un pui de 5 saptamani are ccva daca ii tai coada