| bebykageo a întrebat:

am o catelusa bichon de 4 luni. am fost la medic cu ea pentru ca ii curgeau ochii rau si mi s-a spus ca trebuie sa ii tai parul din ochi.asa am facut.dar tot ii curg si in jurul ochilor s-a facut o culoare urata maro.am curatato eu dar daca ii curg nu am ce sa fac. ajutati-ma ce sa ii dau la ochisori.

6 răspunsuri:
| Ruxuletz a răspuns:

Buna, linisteste-te! Toti bichonii sufera de aceeasi problema! Din cauza luminii, ochisorii lor lacrimeaza, patandu-le blanita.Sa nu mai tai niciodata parul din ochi al catelului tau, pentru ca il apara de lumina puternica, sunt foarte sensibili, in special bichonii si astfel pot orbii! Curata-i blanita zi de zi cu o carpa umeda si o sa fie ok.

| bebykageo explică (pentru Ruxuletz):

Eu l-am taiat pentru ca asa mi-a zis medicul. si nu doar cel din Romania si cel din Italia.crying crying

| Ruxuletz a răspuns (pentru bebykageo):

Gaseste-ti un medic veterinar bun, nu mai asculta sfaturile tuturor, si eventual mai documenteaza-te si pe internet despre bichoni, iti va fi de mare ajutor!

| SugarLips a răspuns:

Buna! Incearca sa te mai duci la un medic si vezi ce zice si el. In mod nirmal ar fi trebuit sa ii dea ceva gen picaturi. Eu zic sa nu stai si sa o lasi asa. Dintr-un lucru mic se poate intampla ceva rau. Poate fi si din cauza ca e mica. Incearca sa mai mergi la un veterinar, si daca iti zice acelasi lucru...desi nu cred. Mult succes si sanatate pentru catelusa ta:*

| AmaliaMocanu a răspuns:

Are conjunctivita.E o boala pe care o iau oamenii de la caini.Du-te la medic sa iti dea nistte picaturi pentru ochii.Osa ii treaca nu e mare chestie.

| BrossMan44 a răspuns:

Eu zic ca nu e din cauza parului ci din cauza ca la tras curentul.as zice sa cauti pikaturi pentru ochi.