| VasiDobie a întrebat:

am trei intrebari pentru detinatorii de dobermani:ce fel de zgarda este recomandat sa poarte astfel incat sa nu-i provoace rani? Din video-urile si imaginile vazute,ce-i mai multi au zgarzi strangulatoare.
Voi avea probleme daca folosesc lesa retractabila? Ma tot gandesc ca ar putea sa o rupa sau sa nu se poata obisnuii cu ea, tragand mereu.
Ar arata mai bine cu medalion sau fara?

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Buna!
Eu am avut doberman si raapunsurile la intrebarile tale sunt:
Poti sa ii iei o zgarda de piele
Nu are nimic daca folosesti lesa retractabila.
Nu conteaza daca areedalion sau nu are.Arata bine ori cum.Dar ti-as recomanda sa aiba medalion cu numele lui si unde locuiesti tu sau numarul de telefon al cuiva din familie.

Debormanii nu sunt caini rai cum spun altii.Dar pot sa pazeasca locuinta.Sunt niste caini care sunt foarte apropiati de stapanul lor si iubesc si copilasii de orice varsta.
Sa nu te ei dupa altii care zic ca sunt rai si de lupta.Ei sunt pasnici si devotati stapanului.

Sper ca te-am ajutat!

Funda? big grin